Jednoduše nejlepší… Nikon D6 na první pohled

Ne každý si ji koupí, ale všichni o ni mají zájem – to je klasický úděl hi-end techniky napříč všemi odvětvími, fototechniku samozřejmě nevyjímaje. Zástupcem toho nejlepšího, co kdy vyrobil Nikon, jsou zrcadlovky „jednociferné“ řady. Už nějaký ten čas se spekuluje o novém Nikonu D6, ale až dnes nastal den D. Je 12. 2., a 12/2=6. Takže den D6 :-) Seznamte se s nejlepší digitální zrcadlovkou Nikonu, tedy alespoň s nejdůležitějšími novými funkcemi a vlastnostmi, které přináší.

Nikon D6
Nikon D6

Profesionální nářadí

Tak nějak předpokládám, že vlajkové lodi Nikonu všichni čtenáři znají, ale kdyby přece jen ne, tak velmi krátce. Nikon D6, coby nástupce „Dé pětky“ (a D4, D3…) představuje ryze profesionální fotoaparát pro skutečně nejtvrdší nasazení. Tělo je obrovské a těžké, na druhou stranu na jeho ergonomii s integrovaným vertikálním gripem nedá velmi mnoho fotografů – ženy nevyjímaje – dopustit. Stejně tak nedají dopustit na obrovský jasný hledáček a neskutečnou odolnost, rychlost a spolehlivost tohoto fotoaparátu, potažmo třeba ještě výdrž baterie (Nikon D6 udává 3 580 snímků na jedno nabití). To všechno samozřejmě novému modelu Nikon D6 zůstalo. 

Nezměnil se ani 20Mpx CMOS snímač, tedy uměřené rozlišení, které není ani malé, ani tak velké, aby neumožňovalo superrychlé zpracování obrazových dat. O to se nově stará procesor EXPEED 6, jehož výkon využívají také mirrorless Nikony Z 6 a Z 7.

Nikon D6
Nikon D6

Pokud měl předchozí model D5 špičkový autofokus, pak nový Nikon D6 jej posouvá ještě o úroveň výš. Nový AF modul Multi-CAM37K disponuje 105 body, z nichž všechny jsou křížové a všechny lze uživatelsky volit (D5 měl sice 153 AF bodů, ale volit šlo „jen“ 55, a pouze 35 bylo křížových). Oproti D5 má tedy Nikon D6 1,6× vyšší hustotu bodů, a ještě je dlužno dodat, že 15 prostředních bodů má citlivost f/8.

To ale stále ještě není všechno – jsou zde totiž také nové nebo inovované funkce autofokusu. Například režim Group AF umožňuje vybrat z celkem 17 vzorů skupin bodů. A to až do takových extrémů, jako je aktivní prostřední sloupec 1×7 bodů nebo naopak řádek 15×1 bod.

Autofokusové body Nikonu D6
Autofokusové body Nikonu D6

Nikon D6 je zároveň první DSLR, která umí Eye AF u autofokusu s fázovou detekcí. Pracuje v režimech 3D Tracking a v automatickém výběru ostřicího bodu. To chcete! V režimu automatického výběru ostřicího bodu navíc přibyla možnost vybrat počáteční bod. Například při sportovní fotografii očekáváte v nějakém místě příjezd závodníka, tudíž si startovní bod nastavíte na předpokládané místo předem. Autofokus se tak „nezaměří“ na jinou věc, která vejde do záběru dříve (např. lyžařská hůlka).

Nikon D6
Nikon D6

A ještě rychleji!

S rychlým a spolehlivým autofokusem nedílně souvisí také sériové snímání. Díky nově vyvinutému zrcátkovému mechanismu umožňuje Nikon D6 sériové snímání rychlostí 14 sn./s se zachováním měření expozice a přeostřováním u každého snímku. Vyrovnávací paměť pojme až 200 fotografií.

V živém náhledu také funguje bezhlučné fotografování s elektronickou závěrkou. Na rozdíl od D5 ale nový Nikon D6 pracuje i v silent mode s plným rozlišením snímků. V tomto režimu pak máte k dispozici sériové snímání rychlostí 10,5 sn./s.

Možnosti záznamu videa se oproti D5 téměř nezměnily. Stále platí 4K UHD 30/25p nebo Full HD 60/50p. Nově ale funguje focus peaking nebo záznam time kódu přes HDMI. 10bitový výstup nebo N-log ale podporované nejsou.

Nikon D6
Nikon D6

Byl jsem tady…

Pokud na fotografiích Nikonu D6 upoutala vaši pozornost nenápadná obvodová drážka v horní části hledáčkového hranolu, pak vás mohu ubezpečit… ne, výklopný blesk tento fotoaparát fakt nemá :-) Nicméně uvnitř této „kapličky“ je umístěná další novinka – GPS přijímač. Ten podporuje jak nejznámější americký satelitní systém GPS, tak i ruský GLONASS a k tomu i japonskou navigaci QZSS. Zeměpisná data můžete nechávat zaznamenávat v intervalech od 15 sekund do 5 minut, tracklogy se zapisují v délce až 24 hodin.

Profesionální fotoaparát bez dvojitého slotu na paměťové karty, to by bylo neakceptovatelné faux pas, kterého se Nikon D6 pochopitelně nedopustil. Naopak jde nejmodernější cestou – podporou karet CFexpress (kompatibilní s XQD). K tomu přidává kromě obligátních možností přepínání ukládání na druhou kartu po zaplnění jedné, zrcadlení dat, ukládání JPEG na jednu a RAW na druhou kartu – ještě pro mě poněkud nepochopitelnou možnost – JPEG + JPEG. Na jednu kartu se ukládají „džejpegy“ nejvyšší kvality, na druhou pak střední nebo malá velikost v základní kvalitě. Snad to někdo využije pro posílání náhledů přes Wi-Fi…

Sloty pro paměťové karty Nikonu D6
Sloty pro paměťové karty CFexpress

Zmíněné Wi-Fi (s podporou 5 GHz sítí) má Nikon D6 nově také vestavěné. Díky tomu můžete využívat stejné funkčnosti jako mají Nikony Z 6 a Z 7, tedy kromě Snap Bridge také přímé Wi-Fi propojení s počítačem nebo Wi-Fi sítí přes routr. Stará známá konektivita – kabelové připojení přes Ethernetovou síť zůstalo zachované, ale díky standardu 1000BASE-T je o 15 % rychlejší nežli u staršího Nikonu D5.

Podrobné technické parametry Nikonu D6 najdete zde

Doporučená prodejní cena: 174 990 Kč

(zahájení prodeje: duben 2020)

 
Nikon D6
Nikon D6

Sdílej

7 komentáře

 1. Že je D6 skutečná profi špička, o tom není asi nejmenších pochyb, i když až tak příliš změn proti D 5 není.
  Spíše mě zaujala věta v článku výše: Profesionální fotoaparát bez dvojitého slotu na paměťové karty, to by bylo neakceptovatelné faux pas, kterého se Nikon D6 pochopitelně nedopustil.
  Není tomu tak dávno, co zde byl představován fotoaparát Z 7 – též s přívlastkem „profi“ a bylo zde vysvětlováno, jak je druhý slot zbytečný (dokonce se k tomu propůjčil i ambasador pan Juračka). Že celý svět věděl, že je to blbost, se potvrdilo mimo jiné i tím, že Z 7 nezískal žádné ocenění – i když by si ho – mít dva sloty – jistě zasloužil. Tak jen nezbývá doufat, že se vedení Nikonu aspoň trochu poučilo – náznak toho je, že D 780 má opět dva sloty (i když je to podle ambasadora pana Juračky zbytečné), pokud by vypustili D 6 s jedním slotem, tak ji mohli rovnou dávat do výprodeje…. Tož tak…
  Dobré světlo všem a více „selského“ pohledu na novinky.
  Honza

  1. Tak to se omlouvám, to mi uniklo. Nicméně – zůstávám na původním: u Z7 „ódy“ na to jak je to super s jedním slotem, a u D 6 – že by jeden slot byl faux pas. Přitom oba foťáky jsou označovány jako profi.
   tož tak…

   1. Ono to označení „Profi“ u Z7 byl spíš takový šotek z marketingového oddělení. Nikon zatím Z7 nezařadil do Profi segmentu, což se pozná podle toho, že není v programu NPS. Očekávám snad něco jako Z8, která by snad mohla Profi být.

  1. Ne, nemáte pravdu, nejde o kritiku „za každou cenu“. Mě vadí marketingové „kecy“, jak je něco super atd. – to znevěrohodňuje informaci jako takovou – i zde na Nikon blogu. Pan Lindner je zkušený fotograf a i když je placený Nikonem za redakci tohoto webu, tak by si měl udržet určitý „odstup“. Kdyby při představení Z 7 byla (naprosto reálná a pravdivá poznámka) že je chyba, že nemá dva sloty, bylo by vše OK. Ale byly tu „ódy na radost“ podpořené vyjádřeními ambasadorů Nilonu, jak je to báječné s jedním slotem. Spoustě lidí jeden slot stačí a je to v pořádku. ale vydávat jeden slot za přednost, mi připadá „mimo mísu“, zejména když o pár měsíců později u D 6 opět z pera pana Lindnera čteme – že kdyby profi foťák neměl dva sloty, bylo by to off. Já jsem nikonista – po desítky let, vím, že jsou to nejlepší foťáky (jinak bych je denně neužíval) a tím víc mě vadí, když je jejich pověst znevažována – omlouvám se, že použiju opět ten termín: nevěrohodnými marketingovými kecy. Přece mohu uznávat přednosti něčeho a zároveň vidět tu „pihu“ na kráse.
   Přeji vám dobré světlo.
   Honza
   Jde mi jen a jen o tohle.

 2. Dovolte mi něco napsat k tomu zařazení do segmentu profi. V mnoha zemích Zetka jsou v profi třídě a tedy pod NPS. U nás zatím ne. Záleží to z velké míry na centrále Nikonu, protože je to spojenou s finanční podporou přímo od Nikonu. Myslím že to záleží na velikosti daného trhu, počtu prodaných přístrojů atd.atd. S tím pak souvisí finanční podpora od samotného Nikonu, on ten NPS prostě něco stojí. Pořád je naděje, že k zařazení do profi dojde, myslím že u D500 to také nějakou dobu trvalo.
  Ještě bych připojil dotaz na pana Lindnera, psal jsem již včera, moje otázka zmizela, nechápu jak.
  Tak tedy:je možné někde koupit papírovou knížku-manuál-plně platný pro poslední verzi firmware? Do terénu by se hodila, zvláště nám 60+, co nesnášíme hledání na mobilu.Původní příručka je trochu“out“ a nevěřím, že by byla u nových Zetek spolu s dodatky. Velmi rád bych si novou koupil. Jinak Nikon velmi chválím, první významná firma,která novinky nedává jen do nových modelů, ale myslí i na stávající uživatele. Vždycky jsem si říkal, že to by byla cesta, ale že k ní z marketingových důvodů nikdy nedojde. Tak třikrát hurá že Nikon to vyhodnotil jinak a pro nás dobře. Mám Nikon rád 30 let, ale teď ho miluju :-) Jen aby to u Z6 a Z7 ještě nějakou dobu vydrželo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *