Jednoduchá záloha snímků v ZPS – žádoucí, ale i nechtěná

Jedna z učebnicových rad pro úpravy fotografií zní: „Jakékoliv nevratné změny dělejte na kopii zdrojového snímku.“ Řídíte se touto poučkou? Sáhněte si do svědomí a vzpomeňte si, kolikrát jste si už přepsali originální soubor nechtěnými úpravami jenom proto, že jste prostě příliš rychle použili klávesovou kombinaci Ctrl + S.

Je několik cest, jak zamezit zbytečným ztrátám. Můžete mít na zálohovacím disku kopie původních souborů, můžete si vytvářet kopie v pracovním umístění těsně před započetím úprav nebo prostě otevřete originální zdroj a při prvním ukládání použijete příkaz Uložit jako (snad ve všech programech na světě pomocí zkratky Ctrl + Shift + S). A nebo – pracujete-li v tuzemském Zoner Photo Studiu verze 15 či 16, a máte zapnutou funkci Záloha originálu, nemusíte se o nějaké duplikáty zdrojových dat vůbec starat. Tedy po pravdě trochu ano – čtěte dále…

Šipka napoví

Záloha originálu v ZPS Všimli jste si, že pokud provedete nějakou úpravu na fotografii, objeví se zhruba uprostřed horního okraje její miniatury v Průzkumníku ikonka šipky mířící vpravo? Když na ni najedete myší, zobrazí se popiska Soubor má zálohu originálu. Ano, je to jasná indikace toho, že máte v preferencích programu aktivované zálohování originálu při provedení změn. Funkčnost je jednoduchá – ZPS si tímto způsobem pamatuje původní podobu snímku – nic více a nic méně. Ať snímek jakkoliv dlouho upravujete, několikrát ukládáte, „někde“ je uchovaná originální verze, ke které se můžete kdykoliv vrátit.

Falešné mazání

Záloha originálu v ZPS Ještě než se ale dostaneme ke správě záloh, pojďme si ukázat základní funkčnost Zálohy originálu. Klepněte tedy na ikonku šipky pravým tlačítkem myši. Zobrazí se vám kontextová nabídka o dvou položkách: Obnovit originál a Odstranit.

Klepnete-li na první volbu, program vás následujícím dialogovým oknem varuje o takříkajíc „ztrátě dopředné“.

Záloha originálu v ZPS

Jak jsem již uvedl, obnova se provede až do stavu samotného originálu, a jak nyní víte také – ztratí se úpravy již provedené. Že o ně ale stojíte a chcete zachovat i je? Musíte tedy program lehce přelstít. Před spuštěním obnovy prostě fotografii uložte ještě jednou do nového souboru, pod jiným názvem…

Nyní pojďme k druhé volbě Odstranit. Pokud zcela logicky očekáváte, že se smaže zálohovací soubor snímku, jste bohužel na omylu. Zmizí pouze „identifikátor“ zálohy (omlouvám se, pokud se vyjadřuji neodborně), který je uložený ve stejné složce a jmenuje se stejně jako snímek, se kterým pracujete, pouze má navíc příponu .uid-zps. Příklad: Fotografie má název DSC_1234.JPG, onen „identifikátor“ zálohy pak DSC_1234.JPG.uid-zps. Je to malý, pár set bajtový soubor, který vás zase tak trápit nemusí. Nicméně ta „pravá“ záloha „někde“ stále zůstává a zabírá vám místo na disku…

Udržuj nebo smaž

Záloha originálu v ZPS K likvidaci tentokrát už nechtěných záloh se dostanete hned, jakmile prozkoumáte menu Nastavení | Záloha originálu. Nejprve klepněte na pravé menu Nastavení | Možnosti nebo pracujte rychleji díky klávesové zkratce Ctrl + M. V levé části zobrazeného dialogového okna Možnosti pak vyhledejte sekci Záloha originálu. Nabídka je jednoduchá, pojďme si ji objasnit.

Záloha originálu v ZPS

První volba, „zaškrtávátko“ Při změně obrázku automaticky vytvářet zálohu originálu zapíná nebo vypíná funkci, o které je v tomto článku řeč. Pokud vám z jakéhokoliv důvodu tento způsob zálohy nevyhovuje, vypněte jej. Chápu, že například na cestovním notebooku s rychlým, ale malým SSD diskem budete potřebovat šetřit datovým prostorem. Možná ale postačí občas provést údržbu záloh – k tomu se hned dostaneme.

Pod „hlavním vypínačem“ najdete cestu k samotným skutečným zálohám. Ano, ve složce, kterou zde máte určenou, dlí i ty zálohy, které jste pomocí kontextové nabídky u fotografie domněle smazali… Jak z tohoto začarovaného kruhu ven? K tomu slouží tlačítko Údržba záloh originálu. Klepněte na něj a dozvíte se to, co jste měli vědět před započetím používání funkce Záloha originálu (vy to ale díky tomuto článku víte).

Záloha originálu v ZPS

Připravte se však na déletrvající akci se slyšitelným intenzivním přístupem k disku (máte-li zálohy na HDD). Pod pojmem „déletrvající“ si klidně představte dlouhé desítky minut až několik hodin – to podle velikosti původní složky se zálohami originálu.

Tlačítko Smazat zálohy originálu pak činí přesně to, co je na něm napsáno – záloh vás zbaví beze zbytku.

Důvěřuj, ale prověřuj

Osobně nerozumím složitosti tohoto systému a nelíbí se mi. Těžko podezřívat tvůrce ze schválnosti, nejspíš bude příčinou nějaká neřešitelná programátorská záležitost, avšak to nic nemění na tom, že v současné podobě je Záloha originálu poněkud schizofrenní funkce. Na jednu stranu skvělá jednoduchá vychytávka, která dává i těm největším bohémům, jež se o nějaké zálohy nezajímají, šanci vrátit se v případě nouze ke zdroji, na druhou stranu nutnost „čistit“ zálohovací složku od přebytečných dat, která mohou v době fotoaparátů s vysokým rozlišením pěkně nabobtnat. Zkuste se schválně podívat, jak velká je vaše zálohovací složka, možná budete překvapeni…


Sdílej

5 komentáře

  1. A což takhle software, který NIKDY nemění zdrojový soubor? Odpadne tím spousta složitostí – viz výše.

  2. Zálohy dělat do společné složky (viz vaše fotka Záloha originálu v ZPS), to je programátorská hovadina nejhrubšího zrna, dělat ještě víc bordelu než užitku!

    Jakýkoliv program na úpravu fotografií má dělat automaticky (nebo možnost jednorázového nastavení) zálohu tam, kde jeho ovladač člověk právě dělá úpravu na nějaké fotografii. Tím bude zajištěno, že ta záloha patří do složky, kam patřit má a ne někam do společného prostoru disku počítače, do společné složky, jinak je tato funkce o ničem.

    Zásadně pracuju na kopiích fotek, ale Corel Paint Shop Pro Photo X2 automaticky vytvoří složku Corel Auto-Preserve ve složce, ve které začnu dělat úpravu na obrázku. Okamžitě udělá zálohu, někdy i vlastních souborů, které dál upravuju. Potom záleží, co s celou složkou i jejím obsahem udělám, většinou mažu, když sem s úpravou spokojen, přesto originály mám zazálohovaný jinde, co kdyby.

  3. Dotaz, jak mohu otevřít fotku jpg.uid-zps, kterou mi někdo poslal…..nemám originál

    děkuji za odpověď Jana

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *