Nejsem vysloveně wildlife fotograf, ale párkrát do roka si velmi rád vyrazím se svými kamarády nafotit také nějakou přírodu. Navíc je to výborná příležitost otestovat vynikající teleobjektivy NIKKOR. Tak tomu bylo i v případě telezoomu NIKKOR Z 180–600 mm f/5,6–6,3 VR.
Využili jsme pěkné počasí a extrémně teplý podzim a vyrazili na pár dní do maďarské pusty, kde každý rok tradičně fotíme tah jeřábů popelavých. Byl jsem velmi zvědavý, jak si tento objektiv poradí v náročných podmínkách, protože právě zde často bojujeme s nedostatkem světla. Škoda, že jsem tento objektiv nemohl otestovat na typickém wildlife fotoaparátu – používal jsem svůj standardní Nikon Z 6II. Také proto tento článek nepovažuji za kompletní test a určitě se k tomuto zajímavému telezoomu ještě vrátím také s Nikonem Z 8 nebo Z 9.
Design a ergonomie
NIKKOR Z 180–600 mm f/5,6–6,3 VR má svoje poctivé rozměry a hmotnost, která se blíží dvěma kilogramům bez stativové patky. S ní už 2 kg překračuje. Pozor ale – stále jde o jeden z nejlehčích objektivů ve své třídě. Jeho těžiště je navíc blíže k fotoaparátu, takže manipulace a fotografování z ruky mně ani po delší době nečinilo větší problém. Myslím, že s větším tělem, jako je Nikon Z 8 nebo Z 9 by set byl ještě vyváženější a práce pohotovější a pohodlnější. Na tak velký objektiv je Nikon Z 6II přece jenom malá protiváha :-)
Zaostřování objektivu NIKKOR Z 180–600 mm f/5,6–6,3 VR je vnitřní – při ostření se délka objektivu nemění, ani se přední příruba neotáčí (platí i pro zoomování). Ostření je tiché, neruší ani při natáčení videa. Minimální zaostřovací vzdálenost je závislá na použitém ohnisku:
180 mm: 1,3 m
200 mm: 1,36 m
300 mm: 1,67 m
400 mm: 1,94 m
500 mm: 2,19 m
600 mm: 2,4 m
Maximální reprodukční poměr 1:4 (0,25×).
Pro zrychlení ostření můžete rozsah zaostřovací vzdálenosti omezit na 6 m až nekonečno, nebo ho nechat v plném rozsahu 1,3 m – ∞.
Objektiv je vybavený stabilizací obrazu se dvěma režimy – Standard a Sport. Druhý mód stabilizuje obraz i v hledáčku a ulehčuje tak sledování a fotografování pohybujících se objektů, zvlášť v horizontálním směru.
Objektiv je velmi dobře navržený. Je příjemný na používání a vzhledem ke svému rozsahu také lehký. Neobtěžoval ani při dlouhých túrách přírodou. Téměř bezhlučný provoz je přínosný při fotografování v prostředí, kde je každý hluk nežádoucí a samozřejmě také při natáčení videa.
Zaostřování
Tuto část píši s ohledem na používání s tělem Nikon Z 6II. Předpokládám, že na Nikonu Z 8 a Z 9 bude zaostřování ještě rychlejší a přesnější. Ono tedy je rychlé a přesné i na Z 6II, ale není tak „bezprecedentní“, jak by mohlo být.
Nezřídka jsme fotografovali na ISO 6 400 nebo 12 800 před východem slunce. Ani v takových podmínkách to nebylo marné. Samozřejmě, že v extrémních podmínkách a na komplikovaném pozadí s nízkým kontrastem, musíte počítat s vyšším odpadem, nicméně procento dobře zaostřených fotografií bylo vysoké.
Celkově mě více překvapilo to, že v teplém dni, kdy se vzduch nad vyhřátou zemí vlní, můžete mít problém získat ostré fotografie. To ale nemá nic společného s výkonem objektivu nebo fotoaparátu. Vlnění vzduchu, které nad povrchem vzniká, jednoduše znemožňuje zachytit ostrý obraz. Čím je objekt vzdálenější, tím více zahřátého vzduchu se nachází mezi ním a fotografem, tím více je objekt zdeformovaný vlněním vzduchu s rozdílnou teplotou. Nejvíce se to samozřejmě týká fotografování při zemi. Wildlife fotografové to ale určitě znají.
I proto nevyřeší extrémní teleobjektiv všechny problémy a v některých dnech se s ním jednoduše fotit na dálku při zemi nedá. Je to jednoduchá fyzika. Z toho důvodu se fotografové divokých zvířat snaží dostat se k nim co nejblíže, aby eliminovali množství vlnícího se vzduchu před zvířaty. V příznivých podmínkách, když slunce ještě nestihne zahřát zemi, anebo v podvečer, jakmile se ochladí, není se zaostřováním ani ostrostí obrazu žádný problém.
Kontinuální sledování objektu je spolehlivé. Občas, když je zpočátku obraz úplně rozostřený, je dobré objektivu pomoct manuálním pootočením prstence ostření, aby chytil směr, kterým má „začít hledat“. Tuto kapitolu si ještě nechám otevřenou na dotestování s akčním fotoaparátem typu Nikon Z 8 nebo Z 9, kde předpokládám ještě lepší výkon při zaostřování.
Obrazová kvalita
Obraz objektivu NIKKOR Z 180–600 mm f/5,6–6,3 VR je velmi pěkný, syté barvy, dobrý kontrast i se sluncem v záběru a ostrost na všech ohniscích. Subjektivně se může zdát, že ostrost je lepší při snímání na bližší a střední vzdálenosti, ale to pravděpodobně souvisí se zmíněným vlněním vzduchu. Ostrost tohoto skla je opět vyšší než u podobného objektivu pro DSLR Nikon – AF-S NIKKOR 200–500 mm f/5,6 ED VR, který jsem také testoval v maďarské pustě.
Závěr
S objektivem NIKKOR Z 180–600 mm f/5,6–6,3 VR jsem byl velmi spokojený, i když čekám, že po nasazení na „sportovně zaměřené“ tělo Nikon Z 8 nebo Z 9 mě uchvátí ještě víc. Hodnotím ho ale jako krok vpřed oproti objektivu pro DSLR AF-S NIKKOR 200–500 mm f/5,6 ED VR. Nový zetkový telezoom má nejen větší rozsah ohnisek, ale také lepší ostrost a odladění optických chyb. Po první zkoušce ho hodnotím jako vydařený objektiv pro všechny nadšence wildlife či sportovní fotografie v exteriéru (vzhledem ke světelnosti). Jeho cenovka odpovídá specifikacím, určení i kvalitě, kterou za své peníze dostanete. Objektiv s hmotností 2 000 g v ceně 2 000 €, znamená 1 gram „skla“ za jedno Euro (cena v ČR 49 990 Kč). Myslím, že za to stojí.
Kompletní technické parametry najdete zde
Galerie fotografií NIKKOR Z 180–600 mm f/5,6–6,3 VR
Fotografie v galerie a článku jsou vyvolané z formátu NEF v programu Adobe Photoshop Lightroom podle záměru autora. Jsou upravené bez doostření, pouze s korekcí kontrastu nebo barevnosti a exportované se standardním doostřením pro web.
3 komentáře
Pěkný univerzál.
Jenom tedy mě nenapadá situace,kdy by se nahrával zvuk a bylo by nutno řešit tichost ostření. Na 200mm to na nějaký synchronní vlog asi nebude. Možná tak na nějaký zvuk prostředí – zvuk bystřiny, zpěv ptáků, řev motorek
Vlastním tento zoom (180-600mm), ale jsem z něj trochu rozpačitý a sice ohledně zaostřování dělá velké problemy. Používám ho v kombinaci Z7II a jednou zaostří, někdy ne, aniž bych něco změnil. Neví autor testu či někdo jiný čím by to mohlo být?
Děkuji – Václav Chabr, 602490158
Žiaľ, podľa toho čo píšete, je ťažko posúdiť, či ide o problém, alebo sa to týka situácie, kde je pre fotoaparát/objektív naozaj ťažko zaostriť. Nijaké kombo, ani omnoho drahších objektívov a fotoaparátov, neostrí 100% úspešne za každej situácie. V prípade, že sa Vám zdá, že je to príliš časté a za bežných svetelných podmienok, asi by som skúsil kontaktovať servis aj s ukážkami fotografií.