Jedeme dál! Fotka Nikonblogu 2022 – vyhlášení nového ročníku, první kolo nevyjímaje

Minulý ročník naší fotografické soutěže Fotka Nikonblogu je za námi (i když chybí ještě vyhlášení celkového vítěze, ale to přijde co nevidět :-)), pojďme proto bez váhání otevřít nový „běh“ 2022. Skoro se mi to ani nechce věřit, ale tato soutěž běží už od roku 2015, dostáváme se tedy do jejího 8. ročníku.

Téma a žánr najednou

Jsme-li u vzpomínání, pak dlužno dodat, že v prvopočátku se naše soutěž jmenovala Fotka týdne – a pochopitelně měla také týdenní periodicitu. Od následujícího roku se z ní, z ryze praktických důvodů, stala Fotka měsíce, abychom loni poprvé zvolili dvouměsíční interval s názvem Fotka Nikonblogu. 

Ne, nemusíte mít obavy, že bychom snad letos Fotku Nikonblogu udělali třeba jenom jednokolovou :-) Dvouměsíční periodicita, v jejímž průběhu vám můžeme přinášet také inspirativní a edukativní články k danému tématu, se ukázala jako dobrá volba. Tudíž oněch 6 kol ročně můžete očekávat i letos. Otázka zní: Jaká budou témata? Pojďme si je představit:

1. kolo (leden/únor): Černobílý portrét
2. kolo (březen/duben): Noční město
3. kolo (květen/červen): Nejmenší detaily přírody
4. kolo (červenec/srpen): Reportáž z cest (série)
5. kolo (září/říjen): Sport – zastavený okamžik
6. kolo (listopad/prosinec): Krajina ve zlaté hodince

Možná jste to postřehli sami, a následující vysvětlení bude zbytečné. Ale pro jistotu: V tomto roce jsme se snažili zadání jednotlivých kol koncipovat jako kombinaci tématu a žánru. Přiznávám, že je to trochu hra s pojmy, nicméně u každého kola se vždy kombinuje – abych se vyjádřil co nejsrozumitelněji – námět s technickým provedením nebo jistou fotografickou specializací. Příklad prvního kola, černobílý portrét, je myslím jasně zřejmý, jako další příklad vezmu třeba 3. kolo Nejmenší detaily přírody. V tomto kole po vás zkrátka budeme chtít makrofotografie přírodních motivů. 

Podrobné zadání každého kola ale bude samozřejmě vyhlášeno vždy předem v samostatném článku, pouze prvnímu kolu se věnujeme už nyní o kousek dál v tomto článku.

„Vyfoťte“ si Nikon Z fc

Ještě zbývající detaily soutěže a… samozřejmě ceny. Fotka Nikonblogu 2022 bude dál probíhat na Facebooku čili na FB stránce Nikonu stejně tak, jak už to nějaký ten pátek děláte. V každém kole budou vyhlášené opět tři nejlepší fotografie, jejichž autoři obdrží drobnou dílčí cenu, obvykle v podobě reklamního předmětu společnosti Nikon. Absolutní vítěz, jehož zvolí odborná porota na konci soutěže z nejlepších fotografií všech kol, si pak odnese hlavní cenu – Nikon Z fc s objektivem Nikkor Z 28 mm f/2,8 SE. Pořád tedy platí, že stačí mít jednu ze tří nejlepších fotografií v jednom kole, a jste ve hře o hlavní cenu.

Co vy na to? Jdete do toho i letos? Věřím, že ano – tudíž pojďme hned do prvního kola!

Hlavní cena pro absolutního vítěze soutěže Fotka Nikonblogu 2022 – Nikon Z fc s objektivem Nikkor Z 28 mm f/2,8 SE
Hlavní cena pro absolutního vítěze soutěže Fotka Nikonblogu 2022 – Nikon Z fc s objektivem Nikkor Z 28 mm f/2,8 SE

Portrétní klasika

První kolo se, jak už víte, ponese ve znamení černobílého portrétu. Jsem si jistý, že k zadání tohoto tématu bych možná ani musel dál nic psát, nicméně neodpustím si malou historicko-sociologicky-fotografickou vsuvku.

Portrét je jedním z nejstarších fotografických žánrů, který si první uživatelé velkých dřevěných komor s měchem na bytelném stativu osvojili hned v začátcích fotografie. Není se čemu divit. Jsme lidi, žijeme s lidmi, proto také fotíme lidi. Je to jakási naše přirozenost. Dovedete si představit nadšení prvních fotografů, kteří měli portréty hotové během několika minut až jednotek hodin (když počítám i zpracování materiálu), na rozdíl od v té době běžného portrétování malíři, jimž práce trvala dlouhé desítky hodin? Vím, nyní slučuji dva rozdílné obory, ale i tak jsem přesvědčený, že nejen v žánru portrétu přinesl objev fotografie skutečně velkou revoluci.

Dorothy Draper, sestra vědce Johna Williama Drapera. Nejstarší dochovaná portrétní fotografie na světě | Zdroj Wikimedia Commons
Dorothy Draper, sestra vědce Johna Williama Drapera. Nejstarší dochovaná portrétní fotografie na světě | Zdroj Wikimedia Commons

Vrátím-li se ještě ke zmíněné přirozenosti portrétu jakožto fotografického námětu, rád bych zmínil jednu „zákeřnost“ :-) Protože je nám lidská rasa (věřím, že mi odpustíte toto nepěkné slovní spojení) doslova vlastní, dokážeme víceméně intuitivně rozlišovat velmi jemné nuance tvarů těla, tváří, jejich detailů. Díky tomu, ale také kvůli tomu, je portrét skoro až jednoduchým, ovšem ne vždy ale snadným žánrem. Ona několikrát skloňovaná přirozenost vnímání člověka nám totiž umí nejenom otevřít oči, ale také je nechtěně zavírat. 

Foto Sarah Mak | Zdroj Unsplash.com
Foto Sarah Mak | Zdroj Unsplash.com

Abych se do toho ale nezamotal: Chci tím říci, že portrét může na první pohled vypadat jako jednoduchá disciplína, při níž stačí namířit foťák na člověka a zmáčknout spoušť. Ale tak to samozřejmě není. Výborný portrét je kombinací mnoha faktorů, a nejsou to jen fotografické parametry, jako je vhodně zvolené ohnisko, hloubka ostrosti, potažmo pak to správné světlo. Portrét je z velké části také o komunikaci s osobou, která je před objektivem. Dokonce by se dalo říci – o navázání jakéhosi vztahu mezi fotografem a portrétovaným. Ale o tom všem až zase někdy později, v článcích, které pro vás spolu s mým slovenským kolegou Julem Kotusem na leden a únor čili období 1. kola Fotky Nikonblogu chystáme.

Černobílé portréty už nyní můžete vkládat do příspěvku na facebookové stránce Nikonu (v počtu maximálně 5 fotografií od jednoho autora). Novinkou pro tento ročník je „škrtnutí“ dříve povinných tagů. Nicméně pokud ke svému snímku připojíte místo tagu popisek a/nebo její název, určitě se na vás nebudeme zlobit :-)

Autoři tří nejlepších černobílých portrétů získávají od společnosti Nikon zajímavou deskovou hru, která vám zpříjemní zatím ještě stále dlouhé večery. A samozřejmě – jak už jsem napsal – postupují do finále o Nikon Z fc s objektivem Nikkor Z 28 mm f/2,8 SE.

Desková hra Nikon – pro tři autory nejlepších fotografií 1. kola Fotky Nikonblogu 2022
Desková hra Nikon – pro tři autory nejlepších fotografií 1. kola Fotky Nikonblogu 2022

Už nyní se těšíme na vaše černobílé portréty!

Podrobné podmínky soutěže Fotka Nikonblogu 2022 najdete zde

Sdílej

2 komentáře

    1. Dobrý den, v článku je jasně napsáno i s prolinkem na příslušné místo: „Černobílé portréty už nyní můžete vkládat do příspěvku na facebookové stránce Nikonu (v počtu maximálně 5 fotografií od jednoho autora).“ Velikost se doporučuje delší strana 2 048 px, jakožto limit Facebooku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *