Jak to máte s natáčením videa? Bere vás to, nebo nezajímá? Čtenářská anketa

Ač nejsem žádný kmet, ve fotografii pamatuji dobu, kdy byl ještě zcela běžný svitkový film – samozřejmě černobílý. Ano, k mání byl i film barevný, vzhledem k jeho „korektnímu“ podání by po něm dnes zcela jistě velmi rádi sáhli příznivci Lomografie a jiných retro technik. Abych ale nepřeháněl – zároveň to byla doba, kdy se technologie lámala – kinofilm pomalu přicházel na výsluní, aby svitkáč nechal profesionálům a těm fotoamatérům, kteří byli schopni jeho vlastnosti využít beze zbytku. K digitální fotografii jsem se dostal někdy na přelomu tisíciletí, čili na začátku jejího vítězného tažení proti filmu.

Proč vám zde píši své fotografické curriculum vitae? Abych se dostal k videu. S tím to totiž mám skoro přesně obráceně. K filmovým kamerám jsem nikdy nepřičichnul. Ani doba kazet VHS mě neoslovila, první videokamery jsem měl v ruce v době, kdy i u pohyblivých obrázků nastupovala digitalizace – v krátkém mezidobí miniDV kazet. Jednu mám ještě schovanou v šuplíku – pro vnoučata…

Opravdu vážně jsem se ale začal zajímat o video až tehdy, kdy začalo být použitelné ve fotoaparátech, ideálně pak zrcadlovkách. Důvod je prostý: Nikdy jsem nebyl příznivcem obrovských brašen s foto- a videotechnikou, raději se pohybuji nalehko. A proč mít dva aparáty, když stačí jeden, že ano?

Nikon D5300
Třeba takový Nikon D5300. Foťák nebo kamera? Obě funkce zvládá výborně…
Každý chce svoje

Video mám hodně rád, byť jej nijak neupřednostňuji před fotografií a zároveň fotografii neřadím před pohyblivé obrázky. Obě média mají svá specifika, výhody i zápory, někdy je lépe udělat statický snímek, jiná situace volá po zachycení na video se zvukovou stopou.

Když se ale bavím s fotografy, poměrně často se setkávám s odmítavým postojem k natáčení videa. Argumenty jsou různé:

„Já jsem fotograf a ne kameraman, kino mě nezajímá, neumím to, nemám na to vybavení, je s tím mnoho práce, je to náročné na čas, na data a vůbec…“

A tak by mě zajímalo, jak jste na tom vy? Také jste výhradně „echt“ fotografové? Nebo berete video na milost? A natáčíte foťákem nebo videokamerou? Nebo snad mobilem? Odpovězte, prosím, v naší anketě.


anketa

Hlasování v anketě bylo ukončeno


Sdílej

4 komentáře

 1. 70% zrcadlo 30% kamera. S Janem Krejčím souhlasím, bez přídavného zařízení na audio(minimálně mikrofon) a steadicamu je to použitelné jen jako nouzovka. Ovšem s výbavou pak dávám přednost zrcadlu.

 2. Myslím, že Nikon 1 V1 je jako kamera výborný. Troufám si dokonce tvrdit, že i leckterá zrcadlovka mu může v některých ohledech závidět, a to zejména:
  – možnost nastavit konkrétní, fixní ISO (není možné u D5100)
  – měnit clonu kdykoli si zamanu
  – ještě před stiskem červeného tlačítka vidím ořez na 16:9 (u D5100 se objeví poněkud neprakticky až po zahájení nahrávání)
  – je levný, takže se s ním člověk nebojí pouštět „do větších akcí“ a může si jich koupit více (praktické pro paralelní záběry)
  – je drobný, takže nebudí zbytečnou pozornost

  Má samozřejmě i několik problémů, vypíchnul bych zejména:
  – občasné přehřívání
  – u ne-kamer klasicky přítomný limit maximální délky záběru, což omezuje použití na koncertech ap.
  – absence podpory snímání v 24 FPS / 25 FPS

  S V1 mám to potěšení pracovat již déle než rok, a celkově si ji nemůžu vynachválit.
  Můj názor je ovšem nutné brát s rezervou, protože páchám video pouze jako volnočasovou aktivitu.

 3. Dříve jsem sebou tahal VHS-C kameru, ale to se ještě fotilo na kinofilm, tudíž na natáčení byl relativní čas, protože se nefotilo kde co. Dneska v době digitálů jsem u DSLR Nikon vděčný, že natáčet video umí a i když je to hodně nouzovka, tahat sebou další „krám“, na to nemám peníze, čas a ani fyzický fond. Kamera je holt kamera a foťák je zase foťák, ten mám raději než pohyblivé obrázky.

  Nicméně jako dokument z cestování doplněný obrázky mi natáčení videa na DSLR celkem stačí, jenom je nutné změnit techniku natáčení, protože video u DSLR je stále v plenkách, naštěstí už ne pokaděných, jenom počůraných, přesto v plenkách !

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *