Jak se fotí Gripeny Tygří letky? Dan Vojtěch to ví…

Kdo by neznal nadzvukové letouny JAS-39 Gripen? Troufám si tvrdit, že i přes své krátké působení na české obloze jsou slavnější než staré ruské Migy, které zde působily mnoho desítek let. Slovo „slavnější“ by ale mělo stát spíše v uvozovkách – korupční aféra kolem nákupu Gripenů není nic, čím bychom se mohli chlubit. Nicméně minulý týden se tyto stíhačky opět „ukázaly“, tentokrát na videu českého reprezentanta v severské kombinaci Tomáše Portyka, který natočil Gripeny, doprovázející letadlo s našimi olympioniky, vracejícími se ze Soči. Jistě jste toto video – natočené jak jinak než mobilem na výšku (!) – viděli, protože proběhlo jak sociálními sítěmi, tak i zpravodajskými médii. Pokud ne, najdete jej na Facebookové stránce Tomáše Portyka.

Na videu je u jednoho letounu dobře vidět přídavná nádrž v tygrovaném provedení. Důvod je prostý, Gripeny patří do 211. taktické letky v Čáslavi, která se v roce 2010 stala členem NATO Tiger Association – asociace tzv. Tygřích letek. Tygří letky představují elitu vojenského letectva, Češi se pak řadí do světové špičky. Typickým poznávacím prvkem je aplikace „tygřích motivů“ na letouny i na výstroj pilotů – mimochodem jednotlivé tygří letky mezi sebou soutěží také v této estetické disciplíně – a čeští letci v loňském roce skončili druzí.

Proč tento lehce rozvláčný úvod? Gripeny a jejich piloty totiž fotil také náš oblíbený autor Dan Vojtěch. Snímky vznikaly na zakázku pro časopis Maxim a byla u nich použita velmi zajímavá technika – čtěte dále.

Dan Vojtěch fotí Gripeny
Výsledná fotografie nadzvukového bojového letounu Gripen a pilotů

V termínu focení bohužel nebyl k dispozici letoun s tygřím image, takže se Dan musel spokojit s „obyčejným“ Gripenem. Příslušnost k tygří letce tak naznačuje jen kožešina na helmě jednoho z pilotů. To je ale detail, pojďme se věnovat samotnému fotografování. Dan Vojtěch k tomu říká:

„Hangár, ve kterém se fotilo, byl světlý a letadla jsou také poměrně světlá, takže na pozadí splývala. Přemýšlel jsem, jak se z toho ‚vylhat‘ a napadlo mě, že dám foťák na stativ a budu letadlo obíhat s externím bleskem. Tak jsem pořídil zhruba třicet snímků – každý jinak nasvícený, respektive u každého jsem měl nasvícenou jinou dílčí část Gripenu. Piloti byli na jeden záběr, zbytek padl na letadlo.“

Dan Vojtěch v akci
Dan Vojtěch v akci
Se Speedlightem na Gripeny

Dan Vojtěch použil běžný systémový blesk Nikon Speedlight SB-900 s plně vyzoomovanou zábleskovou hlavou, aby dostal maximální světelný výkon. Blesk byl odpalován bezdrátově pomocí rádiového odpalovače. Fotilo se jako obvykle Nikonem D800E, nyní s objektivem AF-S Nikkor 24–70 mm F2,8G ED. Co pak s takovouto úrodou? Všechny snímky bylo nejprve potřeba vyvolat z RAWu – samozřejmě s naprosto přesně stejným nastavením. Poté je autor vložil do vrstev jednoho souboru Photoshopu, aby mohl postupně vymaskovávat jednotlivé samostatně nasvícené části. Mimochodem, „fotošopový“ soubor PSD s třiceti vrstvami z šestatřicetimegapixelového Nikonu D800E zabírá na disku 2,8 GB!

Po pečlivém vymaskování jednotlivých vrstev následovalo jejich sloučení, aby mohly být provedeny globální barevné korekce a další běžné úpravy fotografie.

„Jak dlouho vám celá tahle postprodukce asi trvala?“ Zeptal jsem se autora, očekávaje odpověď v jednotkách „desetihodin“ až dní.

„Asi hodinu a půl, víc ne…“ Odpověděl Dan s úsměvem a dodal: „Ono to vymaskování, zvláště když použijete tablet, netrvá tak dlouho. Nejhorší byli jen ti piloti a jejich vržený stín, ale taky se to dalo zvládnout v pohodě.“

Tak co na to říkáte? Myslím, že výsledek je vynikající. Zdánlivě obyčejná fotografie navíc ukazuje, jak se dá obyčejným systémovým bleskem nasvítit věc velikosti bojového letounu. Bez rozsáhlého světelného parku, obrovských softboxů, světelných van apod.

Dan Vojtěch fotí Gripeny
Gripen zatím ještě bez vrstvy pilotů

Sdílej

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Naše oznámení o ochraně soukromí se změnilo

Zlepšujeme naši správu uživatelských údajů v rámci Evropy. Od této chvíle budou naše e-maily odesílány a údaje zákazníků ukládány a spravovány centrálně společností Nikon Europe BV v Nizozemsku. Tato změna nám umožní spravovat údaje zákazníků účinněji a bezpečněji.

Aktualizovanou verzi oznámení o ochraně soukromí si můžete přečíst zde.

Den s Nikonem
Nikon škola
Nikon servis CZ
Nikon servis SK