Hvězda světové fotožurnalistiky v Nikon Photo Gallery – Svědectví Rona Haviva již od tohoto pátku

Byť to na první pohled může znít nelogicky, leč fotografové skutečně mohou měnit svět. Jejich obrazové svědectví z krizových částí světa dokáže ovlivňovat nejen veřejné mínění, ale také zapůsobit na politiky, soudce a jiné významné osobnosti, které „otáčejí kormidlem dějin“. Americký fotoreportér Ron Haviv je jedním z výrazných autorů, kteří svou tvorbou skutečně mění svět. Jeho fotografie nejsou jen prostým obrazem bídy na této Zemi, o čemž se koneckonců můžete přesvědčit sami na výstavě v Nikon Photo Gallery, která se otevírá v pátek 9. října 2015.

Tisková zpráva k výstavě Rona Haviva

Ron Haviv (*1965) je zářivou hvězdou současné světové obrazové žurnalistiky. Má srdce velkých humanistických fotografů a analytické schopnosti velkých dokumentaristů. A je to právě tato výjimečná kombinace citu, empatie, racia a daru vidění souvislostí, která způsobuje, že jeho práce mají nebývalý dosah. Zaměřuje se na základní bolesti našeho světa – násilí, krutost, chamtivost, bezohlednost, ale i na přírodní katastrofy s jejich dopadem na osudy lidí. Jeho práce na Balkáně, které se věnoval přes deset let, byla použita jako podklad pro obvinění a odsouzení válečných zločinců u Mezinárodního trestního soudu v Haagu. Prezident George H. W. Bush přiznal, že Havivovy fotografie zachycující násilí polovojenských jednotek v Panamě, byly jedním z důvodů americké intervence v Latinské Americe. Za posledních třicet let Ron Haviv fotografoval a filmoval ve více než stovce zemí a jeho práce významně ovlivňovala nejen veřejné mínění, ale i jednání soudů a konání politiků.

Ron Haviv v Nikon Photo Gallery
Svědectví / Testimony © Ron Haviv Goma, Provincie North Kivu, Democratická Republika Kongo, 4. 2. 2009 Jednáctiletý Ozias Kambale Pimo z Kiwanjaje se dozvídá, že jeho rodiče jsou ještě naživu Goma, North Kivu Province, Democratic Republic of Congo, 4 February 2009 Ozias Kumbale Pimo, 11, from Kiwanja is told his parents are still alive.

Ron Haviv je držitelem řady prestižních ocenění včetně nominace na cenu Emmy. Je spoluzakladatelem – stejně jako Čechoameričan Antonín Kratochvíl – proslulé VII Photo Agency, která si dala přímo do vínku sledování problematiky dodržování lidských práv ve světě. Jeho první fotografická kniha nazvaná Blood and Honey: Balkan War Diary (Krev a med: Balkánský válečný deník) byla listem The Los Angeles Times označena za jednu z nejlepších knih v rámci žánru literatury faktu roku. Poté následovaly velmi úspěšné obrazové monografie Afghanistan: The Road to Kabul (Afghánistán: Cesta do Kábulu) a Haiti: 12 January 2010 (Haiti: 12. ledna 2010), které jsou strhujícím svědectvím o prožitcích obyčejných lidí v mezních životních situacích.

Ron Haviv v Nikon Photo Gallery
Svědectví / Testimony © Ron Haviv Nanathan, Sri Lanka, září 2007 Muslimská uprchlice si našla přístřešek v mešitě zničené při vládní ofenzivě proti Tamilským Tygrům ve městě Nathan Nanathan, Sri Lanka, September 2007 A displaced Muslim girl takes up a shelter at a destroyed mosque after fleeing a government offensive against the Tamil tigers in Nanathan

Filmová díla Rona Haviva se objevují v televizních pořadech Need to Know (Je třeba vědět) a Frontline (Frontová linie) na televizním kanále PBS, v pořadu  Nightly News na NBC a ve World NewsTonight na ABC. Ron Haviv rovněž režíruje krátké filmy pro ESPN, People Magazine, Doctors Without Borders, Asia Society a American Photography. Známá jsou i jeho hudební videa.

O Ronu Havivovi bylo natočeno i několik dokumentárních filmů, včetně pozoruhodného snímku Freelance in a World of Risk (Umělec ve světě nebezpečí) pro National Geographic Explorer, který pojednává o nebezpečí fotografování a filmování ve válečných konfliktech, o autorových početných zadrženích a o dramatických záchranách v poslední chvíli.

Havivovy práce jsou součástí sbírek mnoha významných muzeí a galerií, včetně pařížského Louvre, newyorského OSN a TheCouncil on Foreign Relations, The Museum of Fine Arts v Houstonu a v George Eastman House v Rochesteru, ale jsou zastoupeny i v soukromých sbírkách.
Výstava Rona Haviva nazvaná Testimony (Svědectví) se v Praze koná při příležitosti Havivova členství v mezinárodní porotě 21. ročníku soutěže Czech Press Photo 2015.

Ron Haviv v Nikon Photo Gallery
Svědectví / Testimony © Ron Haviv Kábul, Afghánistán 17. listopadu 2001 Burky se suší v ulicích Kábulu Kabul, Afghanistan 17 November 2001 Burkas dry outside on a street in Kabul

Beseda s Ronem Havivem v pondělí 12. 10. 2015

Chcete-li se setkat s autorem fotografií výstavy Svědectví – a také ostatními porotci Czech Press Phota – zapište si do kalendáře termín 12. října 2015, 17.00 h. Přijďte si do Nikon Photo Gallery popovídat o čemkoliv, co vás bude v souvislosti s tvorbou Rona Haviva zajímat. Účast je zdarma.

Beseda s Ronem Havivem v Nikon Photo Gallery


Kde

Nikon Photo Gallery, Újezd 19, Praha 1 – Malá Strana

Otevřeno:
Úterý–neděle: 12–19 hodin
Vstup zdarma

Kdy

od 9. 10. do 22. 11. 2015


Ukázky fotografií z výstavy Ron Haviv – Svědectví

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *