FotoVideo 5/2023 od současnosti po historii. Vždy ale o fotografii

„Světlu, i když v jiné podobě, jsem zůstala věrná“, říká marketingová ředitelka českého Nikonu Lucie Ulčová v rozhovoru pro květnové vydání časopisu FotoVideo. Mimo jiné zde mluví také o ambasadorech značky Nikon, a jeden z nich, Petr Jan Juračka, má v tomto časopisu svých šest stran o kousek dál. A tentokrát se dostalo i na Nikonblog – ve Fotovideu 5/2023 si můžete přečíst zkrácenou recenzi Nikonblogu na palačinku NIKKOR Z 26 mm f/2,8 a podívat se, jak vypadají fotky z ní na papíře. Ale tím to samozřejmě nekončí… 

FotoVideo 5/2023

Svět fotografie je zvláštně pestrý a FotoVideo to docela dobře ukazuje nejen v květnovém čísle. Na jednu stranu zde můžete vidět špičkové fotoaparáty a objektivy – a tvorbu jimi zaznamenanou. Nechybí ale ani fotomobily (a tvorba jimi zaznamenaná), jakožto zástupci nějaké odnože fotografie, nad kterou sice my pravověrní fotografové můžeme ohrnovat nos, ale určitě ne ji blahosklonně přehlížet. A mezi tím, nebo možná nad tím, jsou pak staré postupy, začínající u prostého focení na film, až po skutečně historické techniky, jako je třeba bromolejotisk, kterému se věnuje Olga Stráníková, s níž v květnovém FotoVideu taktéž najdete rozhovor, doplněný fotografiemi z její tvorby.

FotoVideo 5/2023


Vyberte si celé květnové FotoVideo

Zdroj FotoVideo

Životodárná voda a my to myslíme dokonale fotograficky. Vetkněte své myšlenky, svého ducha, svůj život do květnových fotografií. Celý měsíc (samozřejmě i dříve, ale uzávěrka je 31. května!) můžete fotit jen a jen vodu a vše s ní spojené. Je to nádherné téma Fotografa roku hodící se do přírody, která je v plném rozpuku a časopis FotoVideo bude přitom a stále s vámi.

Květnové FotoVideo, jehož „hard copy“ si můžete koupit ve vybraných trafikách otevíráte přináší reálně ještě více informací z fotografického dění než obvykle. Podařilo se nám využít prostor beze zbytku, a navíc jsme volili více kratších článků, čímž se toho do tohoto vydání dostalo více bez snížení jeho kvality. 

Začínáme multiexpozičními a až abstraktními fotografiemi Vladimíra Kysely, které střídají tři vzácné dámské návštěvy Lucie Ulčové, Olgy Stráníkové a mladé Nikol Macoszkové, z nich každá se zabývá naprosto odlišnou aktivitou. Neprozradíme více, protože jejich práce opravdu stojí za to, byť Lucie se dívá na fotografování a fotoaparáty přeci jenom z trochu jiného úhlu!

Po třech dámách přichází dva borci, kteří jsou v divé a divoké přírodě jako doma a jejichž zážitky si můžete s nimi v klidu užít Ostatně v další části tohoto vydání se k nim přidává ještě Petr Bambousek s neopakovatelným stylem testování stále oblíbenější značky objektivů. Je to pro vás tak trochu dobrá příprava na letní a podzimní cestování, které jistě mnohé z vás čeká, Tito chlapi umí a ví jak na to. Ale to jsme trochu přeskočili! Střední část květnového FotoVideo je bohatá na akce a události, ať už se jedná o významné výstavy, úvahu či povídání o dalším z důležitých fotoklubů, tentokrát z Otrokovic.

FotoVideo 5/2023

Další a velmi důležitá část je hodně praktická. Už bylo naznačeno, že se třeba někam za hranice naší země chystáte, a tak se zkuste začíst třeba do řádků Ali Hrdinové o tom, jak se fotí ve skvostné Namibii, nechte si poradit od oblíbeného Luďka Boušky jak na makrofotografii, začtěte se do velmi zajímavých řádků, které pro vás i tentokrát ve své FotoPoradně a Analogové škole připravil Petr Březina.

Cítíte, že je to vydání opravdu zase nabité? Je to tak! Na dalších stranách najdete vyhodnocení již pátého tématu Fotografa roku s vašimi vynikajícími fotografiemi na téma Portrét a ve velmi důležité, technické části si můžete třeba zkusit fotit portrét nejnovějším smartphonem řady Xiaomi či Redmi.

Moc krásné májové světlo vám přeje Rudolf Stáhlich a celý tým FotoVideo a www.ifotovideo.cz

FotoVideo 5/2023


Další soutěžní téma 23. ročníku soutěže Fotograf roku

VODA … to se hodí, že! Uzávěrka: 31. květen 2023. Životodárná tekutina je na obrazech a fotografiích velmi vděčné téma. Častým oříškem je zachycení pohybu, kterým voda přímo kypí. Rozhodnete se pro dlouhý čas, který pohyb rozmaže, nebo se pokusíte konkrétní okamžik vodní akce zmrazit? Vše je na invenci a talentu každého z nás. Podívejte se pro inspiraci do soutěžní galerie tohoto krásného tématu zde.

Vyberte si z obsahu květnového FotoVidea

Náš rozhovor – Vladimír Kysela
Fotograf by měl jet na 100 procent!

Gitzo inspiruje – Olga Stráníková
Potřebuji víc, než jen zmáčknout spoušť

Na cestách – Petr Jan Juračka
Druhá šance na osmu a také nová kniha

FotoVideo 5/2023

Laowa představuje – Petr Bambousek
Laowa 6 mm f/2 Zero-D MFT v Kostarice a na dalších lokacích

Analogová škola – Petr Březina
Svátky klasické fotografie si nenechte ujít

Smartphony – Petr Kozlík
Jak fotí portréty a modelky s Xiaomi 13 Pro?

Nové dárky k celoročnímu předplatnému časopisu FotoVideo

Pojedete do přírody? Vyberte si poukázku v hodnotě 1000 Kč od společnosti BUSHMAN a nakupte si výbavu. Nově jsme přidali skvělou paměťovou kartu Kingston a knihu, kterou věnovala Liberecká škola fotografie a grafiky. Velkým hitem je software ZONER a poukaz na zdarma stahování z Ulož.to! Můžete si ale jako bonus k předplatnému zadarmo nechat vyčistit čip u foťáku, nebo si vyberete UV filtry Tamron, poukázku na Canon workshop! Nebo třeba některou ze čtyřčlenných sad brašniček Lowepro? Vybírejte a neváhejte. Objednání předplatného FotoVideo je stejně jednoduché, jako v jiných e-shopech. Vybírejte si i na našem webu.

Doporučujeme! Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 50 % jeho normální, prodejní ceny, kterou jsme museli zvýšit. To už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte. 

FotoVideo 5/2023

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *