Fotografický podzim v Bratislavě. Mesiac fotografie a OFF festival

Listopad a Bratislava – to je již tradiční čas a místo, které se (letos po dvaadvacáté) pojí s fotografickým festivalem Mesiac fotografie, jehož pořadatelem je Stredoeurópsky dom fotografie. Bratislavské galerie a muzea tak v jednotném duchu ožívají, a nemusí být pochyb, že se jedná o jednu z nejrozsáhlejších a tedy nejvýznamnějších událostí tohoto druhu v daném regionu. Akce je součástí Evropského měsíce fotografie konaného v Berlíně, Lucemburku, Moskvě, Paříži, Římě a Vídni.

Mesiac fotografie 2012

Tak jako u předešlých ročníků, také předmětem toho letošního je nastavit zrcadlo aktuálním trendům světové fotografické tvorby, především však děl ve střední a východní Evropě. Snoubí se v něm nejlepší práce z historie s novodobými autorskými počiny – konfrontaci minulosti a současnosti se tedy návštěvníci nevyhnou. Letos festival nabízí 28 výstavních celků, individuálních i kolektivních.

LEWIS HINE 1874–1940 (USA) Stúpanie k Landmarku: Ikarus | © George Eastman House | Galéria mesta Bratislavy – Mirbachov palác
LEWIS HINE 1874–1940 (USA) Stúpanie k Landmarku: Ikarus | © George Eastman House | Galéria mesta Bratislavy – Mirbachov palác
Od Východu na Západ

Do dějin sáhli organizátoři po retrospektivě Američanů – jedním je válečný reportér a zakladatel fotoagentury Magnum Robert Capa, druhý významný fotograf časů před Velkou hospodářskou krizí Lewis Hine, jenž se proslavil mj. snímky z výstavby Empire State Building.

Z kolektivních výstav stojí za pozornost projekt 100× z dějin francouzské fotografie, který je sestaven z výjimečných (proslulých) děl, a jemuž jako ostrý protipól stojí cyklus Mladá ruská fotografie, která představuje málo známé autory – kteří se slavnými možná teprve stanou. Ze slovenských scény se v Bratislavě můžete setkat s tvorbou např. Martina Kollára, Andreja Balca, Petra Župníka či Andreje Bána, za dámy jmenujme Táňu Hojčovou a Janu Hojstričovou. Samostatnou kapitolou v pořadí 22. festivalu jsou výstavy věnované menšinám žijícím v majoritní společnosti – Rusínům, Romům i Vietnamcům.

MLADÁ RUSKÁ FOTOGRAFIA | Margarita Ovcharenko | Dom umenia
MLADÁ RUSKÁ FOTOGRAFIA | Margarita Ovcharenko | Dom umenia

Organizátoři letos poprvé nabídnou ukázku přesahů mezi médiem fotografie a jinými druhy umění. Zorganizovali například – ve spolupráci s domácím Studiem L+S a brněnskou Husou na provázku – divadelní představení Tichý Tarzan, kde hlavní postavu ztělesňuje kontroverzní loni zesnulý fotograf Miroslav Tichý. Dalším „přesahem“ je společný projekt s Mezinárodním filmovým festivalem Bratislava (9.–15. 11. 2012), jenž má na programu pět filmů o slovenských fotografech.

ROBERT CAPA 1913–1954 (HU, USA) Pláž Omaha, v blízkosti Colleville sur Mer, pobrežie Normandie, 6. júna 1944. Prvá vlna pristávania amerických vojsk v deň D. | © International Center of photography New York. Collection of the Hungarian National Museum | Slovenská národná galéria
ROBERT CAPA 1913–1954 (HU, USA) Pláž Omaha, v blízkosti Colleville sur Mer, pobrežie Normandie, 6. júna 1944. Prvá vlna pristávania amerických vojsk v deň D. | © International Center of photography New York. Collection of the Hungarian National Museum | Slovenská národná galéria

Kromě workshopů a přednášek je oblíbenou doprovodnou akcí festivalu tzv. Portfolio review, která je příležitostí pro začínající i zkušené fotografy na prezentaci svých snímků před ostřílenými osobnostmi z branže – kurátory, fotografy či historiky a teoretiky – od kterých uslyší patřičnou kritiku své tvorby. Nejlepší z účastníků pak dostane šanci vystavovat na dalším ročníku Měsíce fotografie.

Aktualizace 11. 11. 2012

Díky našemu čtenáři, slovenskému fotografu Bohumilu Šálkovi, se můžete podívat na fotografie z vernisáže výborného autora, který je označován za zakladatele dokumentární fotografie na Slovensku, Stana Pekára.

Retrospektiva Stana Pekára „visí“ do 30. listopadu v Pállfyho paláci – nenechte si ji ujít. Bohumilu Šálkovi děkujeme a Stanu Pekárovi přejeme hlavně hodně zdraví.

Vernisáž fotografií Stana Pekára. Foto Bohumil Šálek
OFF festival buduje novou tradici

Paralelně s tradičním Měsícem fotografie, jenž představuje především osvědčené autory, probíhá letos už třetí ročník festivalu Off mapující současnou mladou scénu, domácí i zahraniční. Organizátoři, kteří jsou absolventy studia fotografie, letos získali prostory bratislavského Pisztoryho paláce, ve kterém návštěvníci mohou zhlédnout drtivou většinu z 23 fotografických výstav – zbylé fotografické celky se nacházejí v samostatných galeriích. Hlavním tématem je letos Beauty and Bizarre, tedy osobní autorské pojímání krásy a bizarnosti.

OFF festival 2012


Kdy: do 30. 11. 2012
Kde: galerie a muzea města Bratislavy
Vstupné: v některých prostorách zdarma, permanentka 12 eur
Více informací: Měsíc fotografie a OFF festival

Sdílej

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *