Fotograf bez talentu a Putovní foťák. Příběhy, kterým budete chtít uvěřit

Nebudu vám zastírat, že mně při čtení příběhu (či spíše několika příběhů), o kterém vám chci nyní vyprávět, několikrát bezostyšně zvlhly oči. Fotograf bez talentu – jak se autor, který si přeje zůstat v anonymitě – sám tituluje, totiž jednak vůbec není bez talentu, a navíc… je to člověk, který byl Bohem obdařen obrovskou mírou pokory a vnímáním světa bez předsudků.

Zůstat v pozadí

Fotograf bez talentu na svém webu Beztalentu.cz o sobě píše toto:

Říkám si Fotograf bez talentu a zaměřuji se především na projekty sociálního charakteru.
Fotím lidi a vyprávím jejich příběhy.

Proč bez talentu?
Neznamená to, že se podceňuji, ani že chci utvrzovat o opaku.
Je to stanovisko. Tvrdím, že talent je skvělá přednost, ale nikoliv nezbytná. Znám mnoho talentovaných lidí, kteří podcenili píli a nedosáhli tak dobrých výsledků jako lidé bez talentu, kteří dřeli.

Mé jméno je impulzem pro každého, kdo si nevěří, nebo se dokonce vymlouvá na nedostatek talentu. Já vím, že ho nemám, ale také vím, že to jde i bez něj.

Jsem Fotograf bez talentu, ale neposeru se z toho!

Ano, poslední věta je možná trochu zbytečně expresivní, ale budiž. Fotograf bez talentu má co říci. Zvláště jeho projekty BÝ-í-T bez talentu a #NESOUDÍM jsou velmi silné, plné emocí a naléhavých sdělení. Jsou to přesně ty okamžiky, kdy má fotografie smysl, má obrovskou vážnost a nejvyšší místo nad všudypřítomným obrazovým smogem, který se na nás valí v míře větší než velké.

Fotograf bez talentu
Z cyklu BÝ-í-T bez talentu | Foto Fotograf bez talentu
Fotograf bez talentu
Z cyklu #NESOUDÍM | Foto Fotograf bez talentu
Jak se zbavit foťáku. Ale jen na rok

Fotograf bez talentu (fakt se mi příčí používat toto označení, ale vybral si jej autor sám) však na sebe mnohem více upozornil ještě jiným projektem, vlastně projekty. Jejich společným jmenovatelem je název Putovní foťák.

O co se jedná? Na začátku roku 2016 se tento člověk rozhodl, že svoji digitální zrcadlovku Nikon D7000 spolu se dvěma objektivy „pošle do světa“. Ne však proto, aby jej prodal, nýbrž aby jej na 30 dní naprosto nezištně zapůjčil jinému – neznámému – člověku, který ho za dalších 30 dní pošle dalšímu zájemci. A ten pak udělá to stejné, a tak to půjde dál po celý rok… Na svém webu o tom napsal:

Myslíte, že je možné poslat do oběhu mezi lidi foťák za cca 30 000 Kč a věřit, že ho nikdo neukradne či neprodá? Že ho bude používat 30 dní a pak jej opět pošle dál někomu náhodně vybranému? A myslíte, že je možné, aby se po jednom roce opět vrátil k původnímu majiteli?

Já jsem se rozhodl to zjistit a tento foťák, se kterým jsem nafotil mnoho fotek zveřejněných na mých FB stránkách, posílám mezi lidi.

Nebudu vás napínat – v polovině ledna 2017 čili s mírným zpožděním, se Fotografovi bez talentu zrcadlovka vrátila! A co s ní tenhle člověk udělal? Na Facebooku ji vydražil, a za konečnou částku 15 100 Kč nakoupil 151 nocí v teple pro lidi bez domova v projektu Nocleženky Armády Spásy. Ne, tohle fakt není sci-fi! Čtěte na webu Beztalentu.cz.

Zdroj foto: Fotograf bez talentu
Zdroj foto: Fotograf bez talentu
V novém roce s pěti Nikony

Nelze se tedy divit tomu, že úspěch loňské akce Fotografa bez talentu patřičně „nakopl“. A to tak, že se dohodl se společností Megapixel, která se stala partnerem projektu Putovní foťák 2.

Společně poslali „do světa“ pět úplně nových zrcadlovek Nikon D3400 se standardním zoomem AF-P DX Nikkor 18–55 mm F3,5–5,6G VR, zabalených v pistolové brašně spolu s 8GB paměťovou kartou.

Zdroj foto: Fotograf bez talentu
Zdroj foto: Fotograf bez talentu

Fotograf bez talentu k tomu na svém webu 5. února napsal:

Bylo vybráno prvních pět lidí. 3 ženy a 2 muži. Foťáky putují do Prahy, Brna a Lázní Bohdaneč.

Pokud vše půjde dobře, po prvních 30-ti dnech přidám rozhovory a fotky od prvních majitelů (Dokud nepředají dále, nebudou zveřejněni).

Co k tomu dodat? Držíme palce a cestu fotoaparátů – a také autorů fotografií, které jimi pořídí – budeme na Nikonblogu dál sledovat. Z mého pohledu je to totiž v našich podmínkách – kde co není přivařeno, lidi ukradnou, a kde si vykukové „kupují“ fotoaparáty na e-shopech na dovolenou, aby je poté v zákonné 15denní lhůtě vrátili – něco naprosto neuvěřitelného…


Web Bez talentu.cz
Facebooková stránka Fotograf bez talentu.cz

Sdílej

4 komentáře

  1. Všechna čest! Opravdu perfektní nápad a jsem, rád že na projektu Putovní foťák 2 se podílí Megapixel, protože jednoduše chce být u toho. Přeji autorovy ať je projekt úspěšný a mnoho takových dalších do budoucna!

  2. Upřímně, nechápu proč je kolem tohoto nápadu tolik hysterie. Každý je z toho unešen, je toho plný facebook, na každém fotowebu min. 3 články. Nevidím v tom zase tak něco zázračného – prostě někdo pošle foťák dalšímu člověku. Ale samozřejmě, třeba megapixelu se tento mediální kvikot hodí, má z toho docela dobrou reklamu…

    1. Je to zřejmě společný marketingový projekt nikonu a magapixelu, proto ten „kvikot“. Na webu není žádné jméno, nic o identitě fotografa nebo autora…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *