Fotka Nikonblogu za polovinou – 4. kolo právě začíná

Připadá mi, jako by to bylo včera, kdy jsme vymýšleli témata soutěže Fotka Nikonblogu na tento rok. Jenže ono je to už více než půl roku… Soutěž se nám, stejně jako samotný rok 2021, přehoupla do druhé poloviny, máme za sebou šest měsíců a tři kola, to samé nás čeká ještě jednou.
Čím tedy začneme druhou polovinu tohoto soutěžního roku? Samozřejmě 4. kolem, jehož téma je velmi zajímavé:

Prostor ve fotografii

Samotná fotografie je principiálně dvojdimenzionální způsob zobrazování skutečnosti (někdy i neskutečnosti :-)). Fotograf je na tom stejně jako například malíř nebo grafik – má k dispozici pouze plochu o šířce a výšce. Třetí rozměr chybí. Jenomže svět kolem nás je trojrozměrný – má i kromě šířky a výšky také hloubku. Takže pokud chcete, aby fotografie zobrazovala skutečnost reálně, musíte ten třetí rozměr nějak vykouzlit. 

Základním nástrojem, který účinně simuluje třetí rozměr, je hloubka ostrosti a práce s ní pomocí clony objektivu
Základním nástrojem, který účinně simuluje třetí rozměr, je hloubka ostrosti a práce s ní pomocí clony objektivu

Možností, jak prostor ve fotografii zvýraznit, je více. My se v tomto článku nebudeme zabývat všemi, a už vůbec ne podrobně. To si necháme na další, tentokrát už víceméně návodné či inspirativní články, které vám budeme předkládat v průběhu následujících dvou soutěžních měsíců.

Nicméně na fotografii výše vidíte malou hloubku ostrosti, a právě hloubka ostrosti je základním kamenem práce s prostorem ve fotografii. Díky hloubce ostrosti, respektive díky možnosti účinné práce s hloubkou ostrosti, se opravdové fotoaparáty liší od mobilů, které zamořily svět svými plochými 2D fotkami (protože jednoduše podávají celou scénu ostře vykreslenou).

Pak zde máme práci se světlem a stínem, což jsou další nástroje k modelování prostoru ve fotografii. K tomu využití kompozičních prvků jako jsou ubíhající linie, více plánů ve fotografii a tak dále a tak dále. Jak jsem napsal, postupně se tomu všemu budeme věnovat podrobněji.

Výrazný objekt v popředí dodává iluzi prostoru na fotografii obvykle velmi spolehlivě
Výrazný objekt v popředí dodává iluzi prostoru na fotografii obvykle velmi spolehlivě

Pět fotek a dost :-)

My jsme už nyní zvědaví, jak se poperete s prostorem ve fotografii, i když… jak tak průběžně sledujeme vaše práce, bude to pro vás hračka.
Svoje snímky jako vždy vkládejte do příslušného příspěvku na facebookové stránce Nikon, a nezapomeňte je označit tagem #nikonblog42021. 

Jenom drobné upozornění: Podle podrobných pravidel soutěže Fotka Nikonblogu 2021, může každý soutěžící do jednoho kola přihlásit maximálně 5 snímků. Ne, že by to bylo časté, ale sem tam nás někdo svými fotografiemi zásobuje o něco více, než pravidla dovolují. Doposud jsme to tolerovali, a věříme, že nebudeme muset ani dál nikoho napomínat :-)

Autoři tří nejlepších „prostorově výrazných“ fotografií získají powerbanku Nikon a postupují do celoročního finále o Nikon Z 50 se základním zoomem Nikkor Z DX 16–50 mm f/3,5–6,3 VR.

Těšíme se na vaše fotografie!

Powerbanka Nikon – cena pro autory tří nejlepších fotografií 4. kola Fotky Nikonblogu 2021
Powerbanka Nikon – cena pro autory tří nejlepších fotografií 4. kola Fotky Nikonblogu 2021

Čekání na vítěze

Patříte-li mezi pravidelné účastníky naší soutěže, a máte svoje želízka v ohni v právě skončeném 3. kole s tématem Pohyb, pak byste měli vědět, že výsledky – tedy tři autory nejlepších snímků, vyhlásíme příští středu 7. 7. 2021. 

Zachovejte nám přízeň a užívejte krásné letní dny!

Podrobné podmínky soutěže Fotka Nikonblogu 2021 najdete zde

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *