Fotka Nikonblogu startuje do roku 2023!

Nový rok 2023 má už pár dní za sebou, je tedy nejvyšší čas vyhlásit nový ročník naší velké celoroční soutěže Fotka Nikonblogu. Letos to bude potřetí, co „pojedeme“ ve dvouměsíční periodicitě – stejně jako loni a předloni vás tedy čeká šest témat, na která budete mít dostatek času. Navíc přehled témat zveřejňujeme hned nyní, takže se můžete na svá nejoblíbenější připravovat i předem. Jaká témata pro rok 2023 jsme pro vás přichystali?

1. kolo (leden/únor): Food fotografie – fotíme jídlo
2. kolo (březen/duben): Moderní architektura
3. kolo (květen/červen): Fotodeník (série) 
4. kolo (červenec/srpen): Minimalistická fotografie
5. kolo (září/říjen): Příroda v zajetí člověka
6. kolo (listopad/prosinec): Kresba pohybem

Hlavní výhra v barvě

Kromě nových témat se na naší soutěži nic nemění. Fotka Nikonblogu bude i letos probíhat na Facebooku, beze změny je také počet maximálně pěti fotografií, které může jeden autor do každého kola přihlásit (s výjimkou 3. kola, kde jich bude naopak povinných sedm). Jestli budete fotit Nikonem, pak nás to samozřejmě potěší, nicméně soutěž je otevřená pro všechny, tudíž ani na značce, ani na typu fotoaparátu nezáleží.

Z každého z šesti kol vzejdou tři nejlepší fotografie (se stejnou váhou), jejich autoři získávají drobné dárkové předměty od společnosti Nikon – a automaticky postupují do celoročního finále, ve kterém je už vítěz jen jeden. Ten obdrží cenu pro absolutního vítěze – Nikon Z fc s objektivem NIKKOR Z 28 mm f/2,8 SE v barevném provedení podle vlastního výběru (podle dostupnosti jednotlivých variant v době předání výhry). 

Tak pojďme do toho!

Kromě stávajícího černo-stříbrného designu si budete moci Nikon Z fc pořídit také v provedení bílá, přírodně šedá, pískově béžová, korálově růžová, mátově zelená nebo jantarově hnědá. Která barva se vám líbí nejvíce?
Který si vyberete? Tedy až tento ročník Fotky Nikonblogu vyhrajete :-)

Podrobná pravidla soutěže Fotka Nikonblogu 2023 najdete zde

S láskou k fotografii… a jídlu

Irský spisovatel a dramatik George Bernard Shaw údajně řekl: „Ze všech lásek nejupřímnější je láska k jídlu.“ Můžeme s tím souhlasit, polemizovat, nebo toto tvrzení negovat, nicméně to, že jídlo v našem životě hraje významnou roli, je neoddiskutovatelné. Spojí-li se láska k fotografii s láskou k jídlu, vznikne žánr, u kterého se častokrát divákům sbíhají sliny na jazyku. A tím se dostáváme k tématu prvního kola Fotky Nikonblogu 2023, kterým je:


Food fotografie – fotíme jídlo


Víte, co je to tzv. „food-porno“? Určitě ano – jedná se o fotografie (obvykle výcvaky mobilem) jídla ve zpravidla lepších restauracích, kterými nejen food blogeři oblažují své fanoušky na sociálních sítích, aby tím majitele podniků, šéfkuchaře nevyjímaje, čím dál víc popuzovali. Tak tudy cesta nevede, takové fotografie po vás vážně nechceme.

Foto Adam Bartoszewicz | Unsplash.com
Foto Adam Bartoszewicz | Unsplash.com

Dobrá fotografie jídla není cvaknutí od stolu. Je to pečlivě připravená studiová práce s důrazem na světlo (jak jinak ve fotografii, že ano?), kompozici, zaostření a hloubku ostrosti. A tak dále a tak dále… V případě food fotografie je pak samozřejmě kromě samotného pokrmu či nápoje důležité také aranžmá jídla (které je mnohdy až skoro zásadní).

Určitě po vás nepožadujeme, abyste focené jídlo zároveň i uvařili :-) I když se to zároveň nevylučuje – věříme, že z takové fotografie budete mít násobně větší radost. Totéž platí také o aranžování čili food stylingu. I ten si můžete zkusit sami, případně jej svěřit někomu zkušenějšímu. S fotografií jídla je zkrátka třeba si doslova vyhrát.

Foto Wesual Click | Unsplash.com
Foto Wesual Click | Unsplash.com

My na Nikonblogu jako obvykle v průběhu dvouměsíční periody tohoto kola přineseme edukativní články o tom, jak se s focením jídla úspěšně popasovat, takže pokud s tímto žánrem nemáte vůbec žádné zkušenosti, nezoufejte. Pošmourné zimní měsíce tak můžete prožít se svým fotoaparátem pěkně v teple, v dobrým jídlem provoněné kuchyni.

Své snímky vkládejte do příslušného příspěvku na facebookové stránce Nikonu. Napíšete-li do popisku, o jakou specialitu se jedná, určitě neuděláte chybu, byť na hodnocení samotné fotografie to samozřejmě nebude mít vliv.

Autoři tří nejlepších fotografií 1. kola Fotky Nikonblogu 2023 obdrží od společnosti Nikon praktický cestovní skládací podsedák, který se vám bude hodit zase třeba u outdoorových témat. A jak už jsme uvedli na začátku, výherci jednotlivých kol postupují do finále o Nikon Z fc s objektivem NIKKOR Z 28 mm f/2,8 SE v barevném provedení podle vlastního výběru (podle dostupnosti jednotlivých variant v době předání výhry).

Těšíme se na vaše velmi jedlé fotografie! :-)

Cestovní skládací podsedák Nikon – výhra pro autory tří nejlepších fotografií 1. kola Fotky Nikonblogu 2023
Cestovní skládací podsedák Nikon – výhra pro autory tří nejlepších fotografií 1. kola Fotky Nikonblogu 2023

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *