„Fotím pro obživu a to není dobrý.“ Jan Saudek – a spousta dalšího – v srpnovém FotoVideu

Na trhu je už pár dní srpnové vydání časopisu FotoVideo, jehož hlavním tahákem je rozhovor s Janem Saudkem. V rozhovoru s nestorem české fotografie, který vedl Petr Horký, mě zaujala Saudkova odpověď na otázku zdali ještě stále fotí. Legendární fotograf odpověděl:

„Fotím pro obživu a to není dobrý. Protože žádná z těch trochu lepších fotek, co jsem kdy v životě udělal, nebyla udělaná pro obživu. Nepočítal jsem s tím, že to bude někomu vynášet miliony korun. Všechny jsou většinou 50 let staré a nemyslím, že bych za posledních 20 let udělal slušnou fotku. Čas fotku prověří, každé i literární velké dílo čas prověří, nesporně.

Pokud bych měl parafrázovat Jana Saudka, pak mohu jen – zejména k prvním dvěma větám – dodat, že tvůrčí svoboda je náročná milenka…

FotoVideo 08/2019

Anonce – Srpnové obrazy ve FotoVideo

zdroj Foto Video

Fotografie je obrazem, zpovědí, myšlenkou, zobrazením okamžiku, krásou, výtvarnem, uměním, výkřikem autora, malbou světla… čím ještě? Studovali jste někdy to, co známí i neznámí, velcí i malí lidé o fotografii prohlásili? Jsou toho stohy a psát by se o fotografii dalo nekonečně. Jak se ale prakticky vejít každý měsíc už 23 let na pouhých sto stran a ještě být plné obrazu? To je ten náš nesnadný úkol! Jak jsme se ho zhostili tentokrát?

Úkol to jako vždy nebyl jednoduchý, ale snad jsme ho zvládli k vaší spokojenosti. Až ho doma otevřete (coby předplatitelé, kteří ho poslední středu července obdrželi do schránky nebo naši stálí čtenáři, kteří si pro své FotoVideo chodí poslední čtvrtek v měsíci do své oblíbené schránky), tak se zadívejte na ty fotografické obrazy, které vytvořili známí fotografové, a zamyslete se nad tím, jaké byste jim dali přídomky. Každý je samozřejmě jiný a věříme, že i vaše zaujetí bude různého druhu. Od toho jsme lidé, abychom viděli svět každý trochu jinak a zobrazili si ho tak trochu podle svého. Fotografie není a nemůže být „stádní“ protože fotografové nikdy nebudou stádem ovcí fotících to samé a kopírujících jeden druhého…

FotoVideo 08/2019

V srpnu i více praktických věcí!
Vedle vyhodnocení velkého černobílého tématu naší soutěže Fotograf roku, na které jsme se v redakci nesmírně těšili, najdete v srpnovém vydání i spoustu praktických materiálů týkajících se úprav vašich snímků, výběru studia fotografie, ale i právních věcí, vztahujících se k fotografickým činnostem. Říkali jsme si v redakci, že třeba budete mít více času a tak si ta naše doporučení a nápady třeba hlouběji pročtete? Srpnové praktické články zabírají téměř třetinu celého vydání. Skousnete to? Když tak napište a my se budeme příště mírnit? Myslíme si však, že se vám všechny budou hodit!

Inspirace je ale velká
A začátek si nechme nakonec! V úvodní části srpnového vydání si dáte malé rande s Helmutem Newtonem, popovídáte ústy Petra Horkého s Janem Saudkem, zjistíte, jak to vlastně dělá v ulicích Kevin V. Ton, projdete se nočními ulicemi s Janem Tichým, seznámíte se s knihou Stanislava Petery a další a další. Prostě máte co dělat. Užijte si to! Srpnové FotoVideo vás jistě potěší!

FotoVideo 08/2019

19. ročník soutěže Fotograf roku – Soutěžní téma: Co vytvořila lidská ruka

Pusťte se co nejdříve do předposledního tématu 19. ročníku soutěže Fotograf roku. Hodně našich fotografů umí dobře produktovou fotografii. Navíc žijeme v zemi šikovných lidí, řemeslníků a umělců, jejichž výtvory mají duši i přirozenou krásu. A není to jen hra se světlem, která dokáže dodat šperku, váze či běžné součástce příběh i tajemno. Jsou výtvory obdivované po staletí i produkty nové, jež i díky naší fotografii nikdy nezestárnou − sledujte na stránkách https://fotografroku.ifotovideo.cz/. Uzávěrka tématu Co vytvořila lidská ruka soutěže Fotograf roku je 1. září 2019.

FotoVideo 08/2019

Vyberte si ze srpnového vydání časopisu FotoVideo

Příběh fotografie: Helmut Newton
Kniha SUMO slaví dvacáté výročí a my jsme u toho!

Rozhovor: Jan Saudek v rozhovoru s Petrem Horkým
Člověk by neměl pracovat pro peníze, říká nestor české fotografie!

Rozhovor: Kevin V. Ton zpovídán Kateřinou Janišovou
Ulice je jeho druhým domovem. Už dlouho jsme chtěli rozhovor s tímto fenomenálním fotografem.

FotoVideo 08/2019

Gitzo inspiruje: Jan Tichý
Gitzo Traveler GK1545TA – umělecké dílo mezi stativy? Posuďte společně s profesionálem!

Praxe: Mobilní focení
Karel Pobříslo vysvětlí „Jak s mobilem na architekturu.

Technika: Stativ Joby Gorillapod 3K Pro
Taková kvalitní kovová revoluce – výborný stativ do jakéhokoli terénu!

FotoVideo 08/2019

Praxe: Fotoprávo – naše právní poradna
„Street fotografie ve světle práva – praktický průvodce“

Fotograf roku: Vyhodnocení tématu „Černobílé snění“
Prohlédněte si dvacítku nejlepších černobílých fotografií z naší největší fotografické soutěže!

FotoVideo 08/2019

Celoroční předplatné časopisu FotoVideo se vyplatí!

Předplaťte si nás v červenci na dovolenou a na prázdniny! Je čas ušetřit a ještě získat praktickou a potřebnou věc. Dostanete současně výhodný dárek zdarma dle vašeho výběru. Mezi nabízenými dárky najdete jednu potřebnou novinku. Objednávejte hned a vybírejte v časopise na stranách 96 a 97 zde na webu.
Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve než se objeví ve volném prodeji a ještě k tomu ta cca 60% jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí!

FotoVideo 08/2019


Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *