Flexibilní stativy GorillaPod 1K Kit a 3K PRO Kit

Nevěřím si, že by existoval fotograf, který neví, co je GorillaPod. Ano, myslím tím známé ministativy s ohebnýma nohama, které lze doslova omotat kolem… lecčeho. GorillaPody nejsou žádná horká novinka, ale abych se přiznal, osobně jsem jim dlouho odolával. Považoval jsem je za zbytečnou „hračku“, kterou ve své výbavě nepotřebuji. Dokud jsem GorillaPod nevyzkoušel, a nebyl nucený změnit názor. Možná, že i někteří z našich čtenářů jsou na tom podobně – tedy jsou zatím v první „fázi odmítání“. Nutit vám ministativy s ohebnýma nožkama nehodlám, ale představit dva modely určitě můžu :-)

Specifikem GorillaPodů, kterým se liší od běžných stativů, jsou kloubové nohy, které umožňují širokou variabilitu využití v nejrůznějších situacích | GorillaPod 1K Kit
Specifikem GorillaPodů, kterým se liší od běžných stativů, jsou kloubové nohy, které umožňují širokou variabilitu využití v nejrůznějších situacích | GorillaPod 1K Kit

Kloubonožka

GorillaPodů je mnoho druhů, ale jedno mají společné – typické nohy, složené z několika vzájemně spojených segmentů/kulových kloubů. Klouby jsou samosvorné, nemají žádnou aretaci. Jednoduše nohy nějak „zkroutíte“ a ony v tomto stavu – v rámci zatížení, pro které jsou konstruované – zkrátka zůstanou. Když si pořídíte nový GorillaPod, jde manipulace s nohama zpočátku trochu ztuha, časem se „ochodí“, ale následně zůstane vzájemný odpor jednotlivých kloubů vůči sobě konstantní. To je mimochodem rozdíl originálního produktu vůči čínským klonům čili padělkům. Jak potvrzuje mnoho uživatelů, klony se ochodí tak, že už nechodí :-)

Pro GorillaPody obecně jsou charakteristické „korálkové nohy“ | GorillaPod 1K Kit | Zdroj foto Stedis.cz
Pro GorillaPody obecně jsou charakteristické „korálkové nohy“ | GorillaPod 1K Kit | Zdroj foto Stedis.cz

Devizou GorillaPodů jsou malé rozměry a hmotnost – typicky pro využití na cestách – plus ona variabilita upevnění. Ale je třeba vědět, že nohy GorillaPodu po „namotání“ na nějaký předmět, nedrží jako přibité. Stativ má vždy částečnou vůli, není určený na přesnou technickou práci. Uživatel si toho musí být vědom, a v záběru třeba ponechávat o něco více místa po okrajích, pro případný přesný ořez snímku v počítači. Je také víceméně samozřejmé, že pro sestavy s teleobjektivy o dlouhých ohniscích (byť by se třeba jednalo o kompaktní a lehký NIKKOR Z DX 50–250 mm) nejsou GorillaPody nejvhodnější podporou. Možná snad největší model 5K by mohl vyhovovat, ale protože jej nemám prakticky vyzkoušený, nemohu to ani potvrdit. Nicméně pokud GorillaPod „normálně“ postavíte, zejména model 3K PRO z našeho testu dovoluje velmi přesné komponování. Tudíž se pojďme podívat konkrétně na základní typ GorillaPod 1K a zmíněný vyšší model 3K PRO – oba v kitu s kulovou hlavou (byť tedy každý s jinou).

GorilaPod 1K Kit
GorilaPod 1K Kit

GorillaPod 1K Kit

Základní model GorillaPod 1K Kit tvoří 18 cm dlouhé desetisegmentové nožky, plus jednoduchá kulová hlava s aretačním šroubem, společným pro náklon i rotaci. Výrobce udává nosnost jeden kilogram (viz označení 1K) – pro DX mirroless fotoaparáty, jako je Nikon Z 50, Z30 nebo Nikon Z fc s běžným objektivem, je to tedy optimální nosnost včetně jisté rezervy.

Hmotnost celého kitu činí necelých 200 gramů, takže jde o vysloveně kapesní ministativ, který můžete mít kdykoliv a kdekoliv s sebou. Hlava nemá žádný rychloupínací mechanismus, nicméně našroubování na stativový závit fotoaparátu je otázkou několika sekund, a když na věc přijde, třeba na výletě není žádný problém mít GorillaPod 1K Kit nasazený na fotoaparátu stále.

GorilaPod 1K Kit
GorilaPod 1K Kit

GorillaPod 3K PRO Kit

Model 3K PRO Kit se od základního typu liší velikostí, hmotností, nosností a stativovou hlavou. „Korálkové“ nohy jsou silnější a delší (21 cm), v „nulové“ poloze mají i jemnou aretaci (zaskakování). 

GorillaPod 3K PRO Kit
GorillaPod 3K PRO Kit

Nosnost 3 kg si vyžádala robustnější stativovou hlavu, která má i rychloupínací destičku (Arca-Swiss kompatibilní). Nutno dodat, že hlava GorillaPodu 1K Kit je velmi precizní – nastavit přesnou polohu fotoaparátu je jednoduše radost :-) Hlava perfektně drží i při slabém utažení, přesně opracovaná červeně eloxovaná koule má sametově jemný „prokluz“, panorámování je taktéž velmi přesné.

Díky delším nohám tento flexibilní stativ „omotáte“ i kolem mohutnějších předmětů, a obecně poskytuje o něco větší prostor k využití. Je ale samozřejmě nutné počítat s většími rozměry (délka 30 cm – složený) a celkovou hmotností, která se blíží půl kilogramu.

GorillaPod 3K PRO Kit
GorillaPod 3K PRO Kit

Technická data a ceny

(ceny 01/2023)

GorillaPod 1K Kit
rozměry (složený): 2,5 × 2,5 × 25,6 cm
hmotnost: 197 g
nosnost: 1 kg
cena: 1 490 Kč

GorillaPod 3K PRO Kit
rozměry (složený): 7,7 × 5,6 × 30 cm
hmotnost: 465 g
nosnost: 3 kg
cena: 3 890 Kč

Zdroj: Stedis.cz

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *