Evropský filmový festival Nikon zná své vítěze a oceněné tvůrce

Na začátku loňského října jsme vás informovali o vyhlášení Evropského filmového festivalu Nikon. Jen krátké opáčko soutěžního zadání:

Účastníci videosoutěže měli za úkol natočit maximálně 140sekundový krátký HD film v anglickém znění nebo s titulky v angličtině na téma Odlišný pohled. Tisková zpráva „odlišný pohled“ definuje takto: „V rámci tohoto tématu se od účastníků požadovalo, aby definovali pohled jako kombinaci svého postoje k určité věci, svůj vztah k vyprávěnému příběhu a fyzické postavení, ze kterého věc pozorují.“

V této soutěži se sešly tři stovky videí od filmařů z celé Evropy a považte – 19 z nich bylo z České republiky a 10 ze Slovenska. Kdybychom účast obou zemí spojili, bylo by „Československo“ co do počtu soutěžících na druhém místě po Velké Británii (61 videí). Korektně statisticky se před Českou republikou ještě umístilo Polsko (22) a Německo (21). Mimochodem – v kategorii Nejlepší studentský film zvítězila Camille Van Wessen, která momentálně žije v Praze, kde studuje filmovou školu. Přestože se narodila v Austrálii, přála si uvést Českou republiku jako zemi původu.

Všechna dílka jak oceněných tvůrců, tak i finalistů můžete vidět na webu www.nikonfilmfestival.com

Evropský filmový festival Nikon

Tisková zpráva

Společnost Nikon vyhlašuje vítěze prvního ročníku Evropského filmového festivalu Nikon pořádaného společně s nezávislou filmovou organizací Raindance a uznávanou italskou herečkou a režisérkou Asií Argentovou. Hlavní cenu získává film Voiceless – Stop the Bullies (Němý hlas – zastavme šikanu), který natočil Jagjeet Singh z Velké Británie. Výherce získává filmovou sadu Nikon D810 a plně hrazenou týdenní seznamovací cestu na filmový festival v Cannes v květnu 2015.

Z více než 300 krátkých filmů, které do soutěže přihlásili začínající filmaři z celé Evropy, porota na závěrečném hodnotícím setkání v Římě vybrala film Voiceless – Stop the Bullies od Jagjeeta Singha a udělila mu hlavní cenu. Film nese silné poselství o nebezpečí šikany a porota oceňuje, jak dobře je přesvědčivý příběh kombinován s kvalitním technickým provedením. V dalších kategoriích porota vybrala následující vítěze:

Best Narrative (Nejlepší příběh) – ‘Frame of Reference’ (Úhel pohledu), Joel Jonsson a Christian Gardo ze Švédska.
Technical Excellence (Vynikající technická kvalita) – Powerless (Moc elektřiny), Martin Taube ze Švédska.
Best Student Entry (Nejlepší studentský film) – L’amour (Láska), Camille Van Wessem 
z České republiky.

 
Na festivalu byl vyhlášen vítěz též v kategorii Best Film as voted for by the Public (Nejlepší film podle hlasování veřejnosti), a to na základě počtu označení To se mi líbí a sdílení na portálu filmového festivalu Nikon. 
V této kategorii zvítězil film Greenwoodo (Zelené Vúdú), jehož autorem je Marko Kovac ze Srbska.

Evropský filmový festival Nikon vyzval nadšence i profesionální filmaře, aby vytvořili krátký film o maximální délce 140 sekund na téma „Odlišný pohled“. V zadání se od účastníků požadovalo, aby definovali pohled jako kombinaci svého postoje k určité věci, svůj vztah k vyprávěnému příběhu a fyzické postavení, ze kterého věc pozorují.

Asia Argentová, hlavní porotkyně a předsedkyně poroty Evropského filmového festivalu Nikon, zhodnotila soutěž slovy:
„Úplně nám vyrazila dech neuvěřitelně vysoká kvalita přihlášených filmů. Všechny filmy, které jsme viděli, byly zcela originální, a obzvláště nás zaujalo, jak filmoví tvůrci pojali téma Odlišný pohled. Kvalita filmů, které do soutěže přihlásili amatérští tvůrci, svědčí také o tom, jak technologický pokrok zpřístupňuje filmovou tvorbu stále většímu okruhu zájemců. Jsem potěšena tím, že se na tom společnost Nikon podílí a pomáhá zpřístupnit filmařinu novým autorům z celé Evropy i z celého světa.“

Kategorie a ceny

Vítěz hlavní kategorie získá filmovou sadu obsahující fotoaparát Nikon D810 a plně hrazenou týdenní seznamovací cestu – v roli zvláštního hosta organizace Raindance – na filmový festival v Cannes v květnu 2015.

Vítězové vedlejších kategorií Best Narrative a Technical Excellence obdrží filmovou sadu s fotoaparátem Nikon D750 a peněžní odměnu 3 000 eur. Držitel ceny Best Student Entry získá filmovou sadu s fotoaparátem Nikon D750 a peněžní odměnu 2 000 eur.

Výherce v kategorii Best Film as Voted for by the Public obdrží filmovou sadu Nikon D750.


Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *