Elektrárna pro Nikony Z 6 a Z 7 – bateriový grip MB-N10

Když před rokem přišly nové fullframové mirrorlessy Nikon Z 6 a Z 7, vyvolala menší pozdvižení jejich deklarovaná spotřeba baterie. Nikon tehdy udával výdrž pouze 330 snímků. Naštěstí praxe ukázala, že se jednalo pravděpodobně o nějakou hodně „krutou“ metodiku měření, protože reálná výdrž fullframových Zetek se běžně pohybuje na dvojnásobku a vyšších hodnotách. Nicméně nastávají situace, kdy je spotřeba energie mnohem vyšší než při běžném focení. Pořizujete časosběry? Natáčíte video? Pořiďte si nový bateriový grip Nikon MB-N10.

Nikon Z 6 s nasazeným battery packem Nikon MB-N10
Nikon Z 6 s nasazeným battery packem Nikon MB-N10

Battery pack Nikon MB-N10 pojme jednu nebo dvě standardní baterie pro velká Zetka čili dva akumulátorové bloky typu EN-EL15b. Nikon udává, že se dvěma bateriemi se výdrž prodlouží 1,8násobně, což by mělo stačit na natočení celovečerního filmu v kuse (155 minut dle metodiky měření CIPA).

Grip MB-N10 je de facto jen držákem baterií – nemá žádné ovládací prvky pro vertikální držení. Stejně jako samotná těla Z 6 a Z 7 je však vybavený ochranou proti stékající vodě a prachu.

Zajímavá funkce je „hot swap“. Pokud v gripu máte dva akumulátory, je možné je postupně vyměňovat „za chodu“, například při natáčení dlouhých videí nebo při pořizování časosběrů. To je super!

Battery pack Nikon MB-N10
Battery pack Nikon MB-N10

Dobít kapacitu baterií v gripu je možné kromě nabíječky také přes USB kabel. Fotoaparát ale v tomto případě musí být vypnutý – to je stejné jako u těl Z 6 a Z 7 bez bateriového gripu. Majitelé Nikonu Z 7 mohou k nabíjení použít také síťový adaptér EH-7P.


Doporučená prodejní cena: 5 459 Kč

Sdílej

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

2 komentáře

  1. Za mě osobně je tento grip díky absenci ovládacích prvků nesmyslem. Čekal jsem, že když zetka nemají propojovací kontakty pro grip, že to bude řešeno bezdrátově, ale…. :(

  2. Nad některými věcmi zůstává rozum prostě stát. S nepatrnou nadsázkou si myslím, že ve správní radě Nikonu, či orgánu, který rozhoduje o vývoji a výrobě nových modelů sedí „zakuklený“ agent konkurence, který prosadí vždycky nějaké totální „kurvítko“ jinak by Z 7 nemohla spatřit světlo svět s jedním slotem (ukažte mi jiný mirorless foťák s ambicí být v profi třídě, který má jeden slot). Bohužel, takhle Sedmičku odepsali hned na začátku. A teď to pokračuje – grip bez ovládání, jenom „držák“ na další baterii – de facto jen jednu navíc, protože při použití gripu nemůže být v těle přístroje baterka ‚ kdyby to bylo jinak – mohly být k dispozici tři (jedna ve foťáku, 2 v gripu). Protože bezzrcadlovky opravdu potřebuji o dost více energie, byly by ty tři baterky pro videa, časosběry, nebo opravdové náročné profi nasazení atd. jistě vítané. Možnost výměny baterie za provozu mi připadá úsměvná, představte si to v praxi, ha ha.
    Ještě že v době rozhodování jaká má být D 850 asi ten agent „cizí mocnosti“i nebyl přítomen a Nikonu se podařilo vyjet s úžasným foťákem, který je obecně ceněn jako opravdu Nej – a jistě se jich prodalo dost a dost.
    Asi vývoj celkově směřuje k bezzrcadlovkám, o to víc je třeba zamáčknout slzu, že se ten nástup Nikonu z naprosto nepochopitelných příčin nepodařilo zachytit, naopak, na startovní čáře odsoudili své výrobky být ve druhé či dokonce třetí řadě. Když se člověk podívá na výroční ekonomické zprávy Nikonu, tak se nemůže divit. Prostě „soudruzi“ dělají někde chybu.
    Omlouvám se za ironii, ale jako „stoletého“ Nikoňáka mi to není jedno a mrzí mě to.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.