EISA rozdávala medaile

EISA (European Imaging and Sound Association) je sdružení padesáti odborných časopisů z celé Evropy, Českou republiku zde zastupují tituly FotoVideo a Stereo & Video. Jako každým rokem tato asociace uděluje ocenění v několika audiovizuálních kategoriích. Letos jich bylo sedm a jednou z nich byla samozřejmě třída Foto, ze které si dvě ocenění odvezl také Nikon. Hned jednu z nejvyšších pozic ovládl Nikon D4 – byl označen za nejlepší evropský profesionální fotoaparát.

Následuje komentář poroty EISA, tak, jak oficiálně zdůvodňuje svoje rozhodnutí:

„Nejlepší profesionální fotoaparát roku je fullframový 16Mpx Nikon D4, pro svou schopnost poskytovat nejvyšší kvalitu obrazu i v extrémně obtížných podmínkách. Testy provedené časopisy sdruženými pod asociací EISA zjistily, že tento fotoaparát má výjimečnou kombinaci vysokého rozlišení, širokého dynamického rozsahu, velmi nízkou hladinu šumu i při ISO 12 800, superrychlé automatické zaostřování, krátkou odezvu a rychlé sériové snímání při zachování dlouhých sekvencí.

Tělo je robustní a dobře chráněno před prachem a vlhkostí. Hledáček poskytuje ostrý a jasný obraz, umožňuje velmi přesné zobrazení fotografované scény. Téměř dokonalé zpracování činí používání Nikonu D4 velmi snadným a příjemným. Líbí se nám zejména nový ovládací joystick, který je k dispozici jak pro snímání na šířku, tak i na výšku. D4 díky nekomprimovanému výstupu také přináší velmi vysokou kvalitu videozáznamu.“

Další cena pro D800

Druhým přístrojem Nikonu, oceněným jako Nejlepší evropský fotoaparát, není nikdo jiný než Nikon D800. EISA jej prezentuje takto:

„Letošním nejlepším fotoaparátem je Nikon D800. Jeho 36 megapixelů na fullframovém snímači nabízí mimořádně vysoké rozlišení fotografií a – podle testů časopisů asociace EISA – nečiní žádné kompromisy v dynamickém rozsahu nebo míře šumu při vysokých hodnotách ISO. V kompaktním a cenově dostupném, robustním a odolném těle nabízí Nikon D800 prvotřídní měření expozice a 51bodový autofokus shodný s profesionálním modelem D4.

Fotoaparát má jasný a velký hledáček se 100% pokrytím, který je velmi pohodlný také pro fotografy, kteří nosí brýle. Malý vestavěný blesk může bezdrátově ovládat další blesky Nikonu nebo třeba přisvětlovat scénu ve složitých světelných podmínkách. Verze Nikon D800E přináší ještě vyšší rozlišení snímků bez nutnosti dalšího doostřování – kvalita obrazu se blíží středoformátovým aparátům, ovšem s výhodami a univerzálností lehké 35mm zrcadlovky.“

Nepovedený casting

Evropská asociace pro obraz a zvuk by si nicméně měla trochu sáhnout do vlastního svědomí. Je sice chvályhodné, že letos obdařila vítěze jednotlivých kategorií krátkými videoprezentacemi, nicméně zrovna u fotoaparátů neměli tvůrci šťastnou ruku při výběru modelky. Jako bychom na Nikonblogu nepsali o tom, jak se drží zrcadlovka, že ano? Ostatně podívejte se sami. Já se jen divím, že D4 modelce nevypadla z rukou na zem. Několikrát…


Sdílej

5 komentáře

 1. Zdravim Petre,
  mam na Vas dotaz trochu mimo tento clanek (asi nejsem prvni a ani posledni) .
  Co treba canonblog a nebo fotomagazin podobny DF.
  S pozdravem a pranim hezkeho dne LK.

 2. Díky za otázky Leoši, ale… Jednak má den bohužel pouze 24 hodin. I kdyby ale čas byl, tak dělat blogy dvou ne zrovna spřátelených značek nepovažuji zrovna za košer. A konečně od fotomagazínu si chci dát z mnoha důvodů pauzu. Přece jenom jsem to dělal osm let… Takže závěr je takový, že Nikonblog mě velmi baví a naplňuje, a nic jiného zatím nechystám:) Mějte se!

 3. „dělat blogy dvou ne zrovna spřátelených značek“ – je prave tehdy nestranne a nezavisle… ne zrovna nekoser…

 4. od 26,4,2013 som šťastným majteľom Nikon D800 . Je to úžasný fotoaparát a po D600 pekný up grade !

 5. pupik: To já si zase naopak myslim, že když Nikon provozuje svůj blog, tak naprosto není třeba objektivity vůči ostatním značkám. To je jako kdyby marketingové oddělení Nikonu hlásalo v reklamě „Víte, on EOS 5D MK3 je o něco lepší, než náš D800, ale kupte si určitě ten náš, protože je dražší!“ Nezávislost budu očekávat právě od magazínů, které se specializují na recenze. Tady na Nikonblogu jsem rád že se dočtu dobrých článků, byť propagujících jednu značku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *