Dobrý parťák, který nepřekáží… Videostativ Manfrotto Befree Live

To, že fotoaparáty umí také natáčet video, není žádná novinka – i když popravdě, současná kvalita záznamu videa například mirrorless Nikony Z nebo Nikonem D780, je takříkajíc na jiném – samozřejmě mnohem vyšším – levelu, než tomu bylo u prvních zrcadlovek, zvládajících také záznam pohyblivých obrázků. Nicméně video, ať je jakkoliv příbuzné s fotografií, a přestože jej pořizujeme stejnou krabičkou jako fotky, je přece jenom tak trochu jiný svět. A tento svět občas vyžaduje specifické vybavení. Například stativ s fluidní videohlavou. V tomto článku blíže omrkneme velmi kompaktní sestavu Manfrotto Befree Live.

Manfrotto Befree Live Carbon fibre tripod twist | Zdroj foto Manfrotto
Manfrotto Befree Live Carbon fibre tripod twist | Zdroj foto Manfrotto

Videostativ na dietě

Zapomeňte na to, že videostativ musí být velký a těžký. Je doba mirrorless kamer, které uživatele hýčkají samy o sobě malými rozměry a nízkou hmotností. Jejich majitelé sebou nechtějí vláčet klasický videostativ v podobě, v jaké jsme ho dříve znali. Zvláště pak ti tvůrci pohyblivých obrázků, kteří se natáčením neživí, ale mají jej jako svého koníčka – natáčí vlogy, cestují s fotoaparátem/kamerou, videem se zkrátka baví.

Dobře, co byste tedy řekli například kompletnímu videostativu s hmotností 1,65 kg v hliníkové, nebo dokonce 1,38 kg v karbonové variantě? Ano, řeč je o stativu čili lidově řečeno nohách, včetně – fluidní – videohlavy s „vyvažovací“ rychloupínací destičkou a stavitelnou švenkpákou. Aby toho nebylo málo, tak ještě také se systémem vyvážení samotné hlavy.

Ve složeném stavu má tento stativ jen 41 cm | Zdroj foto Manfrotto
Ve složeném stavu má tento stativ jen 41 cm | Zdroj foto Manfrotto

Systém reverzního převracení noh stativu, kdy hlava je v přepravní poloze ukrytá mezi nimi, jsem znal už z dřívějška. Ale jen z fotografických stativů. Netušil jsem však, že se někomu podaří vyrobit tak kompaktní videohlavu – potažmo videohlavu s fluidními tlumicími pouzdry –, která se taktéž skryje mezi nohy složeného stativu. Jde to. Manfrotto Befree Live budiž toho důkazem. 

Pojďme se na něj ale podívat podrobněji: Já jsem testoval verzi s karbonovými čtyřsekčními nohami s prstencovými zámky. Nohy, ukončené dole gumovými patkami, jsou poměrně subtilní, spodní nejtenčí díl má průměr pouhých 11,2 mm (nejsilnější horní pak 21,7 mm). Karbonový je i výsuvný středový sloupek. I přes velkou „vzdušnost“ tohoto stativu jsem si však nemohl stěžovat na zbytečné pružení – stojí vskutku stabilně, důležité je, že je pevný ve zkrutu.
Pro běžné natáčení vestoje budete muset – vzhledem k maximální výšce 129 cm (se zasunutým středovým sloupkem) – všechny sekce noh vysunout, ale ani tak stativ nepůsobí nestabilně. Jediné, co bych mu vytýkal, je absence háčku pro závaží na spodním konci středové tyče. Při nízké hmotnosti si tato trojnožka o zavěšení například fotobatohu doslova říká.

Maximální výška Manfrotto Befree Live činí 150 cm | Zdroj foto Manfrotto
Maximální výška Manfrotto Befree Live činí 150 cm | Zdroj foto Manfrotto

Rozevření noh lze nastavit ve třech úhlech (22°, 54° a 89°), stativ tedy není problém stabilně postavit i ve velmi členitém terénu. Videohlavu pak přesně vyvážíte do roviny pomocí jednoduchého systému na horním konci středového sloupku. Indikací budiž malá vodováha poblíž aretace otáčení hlavy.

Samotná hlava je, jak už jsem napsal, opatřená fluidními cartridgemi, zajišťujícími plynulé otáčení a náklon. Míru frikce uživatelsky nastavit nejde, nicméně výrobcem seřízený odpor je víceméně optimalizovaný pro lehké mirrorless kamery, pro které je celá tato sestava určená. Já jsem neměl problém ani s trochu větším Nikonem D780.

Nikon D780 na videostativu Manfrotto Befree Live Carbon fibre tripod twist
Nikon D780 na videostativu Manfrotto Befree Live Carbon fibre tripod twist

Rychloupínací destička typu 501PL umožňuje vyvážení fotoaparátu na stativové hlavě, nicméně když jsem na zmíněnou „Dé sedm set osmdesátku“ nasadil profesionální zoom AF-S Nikkor 24–70 mm f/2,8E, už rozsah posunu těžiště na destičce a na hlavě nestačil – foťák „padal na čumák“. To ale jen potvrzuje o něco výše uvedené „…pro lehké mirrorless kamery“.

Lehkost bytí

Mám-li být upřímný, tak jsem si při testování stativu Manfrotto Befree Live Carbon fibre několikrát říkal něco ve smyslu „Kam až ta miniaturizace zajde?“ Ale v dobrém, podotýkám – protože se mi samozřejmě líbilo, že sebou nemusím vláčet obrovskou těžkou trojnožku, a přesto mám k dispozici funkční zařízení, se kterým nejsou moje záběry trhané, ale naopak krásně plynulé. Jen pozor na zmiňovanou lehkost sestavy. Stačí neopatrný pohyb kolem stativu nebo i silný vítr a vaše nádobíčko je na zemi. Ale je to něco za něco. Chcete-li lehký stativ, nemůžete počítat s tím, že bude stát jako přikovaný.

Nicméně i tak nadšeným videomakerům, zejména těm, kteří často cestují a jak už to bývá, potřebují minimalizovat obsah svých zavazadel, mohu tento videostativ jen doporučit. V ceně je navíc prodloužená 10letá záruka, což se samozřejmě hodí také. A mimochodem, tohle není žádná čína – stativy Befree Live se vyrábí v domovské továrně Manfrotta poblíž italského Bassano del Grappa.

Nikon D780 na videostativu Manfrotto Befree Live Carbon fibre tripod twist
Nikon D780 na videostativu Manfrotto Befree Live Carbon fibre tripod twist

Základní technické parametry

Maximální výška – vytažený středový sloupek: 150 cm
Maximální výška – zasunutý středový sloupek: 129 cm
Délka ve složeném stavu: 41 cm
Nosnost: 4 kg
Hmotnost (karbon/hliník): 1,38/1,65 kg

Ceny

Manfrotto Befree Live Carbon fibre tripod twist: 8 940 Kč
Manfrotto Befree Live Aluminium tripod twist: 6 110 Kč

Zdroj

Stedis.cz

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *