Digitální foto č. 138 již v prodeji!

Nové vydání časopisu Digitální foto s číslem 138, které najdete právě teď na novinových stáncích a u dalších prodejců, je, jako ostatně vždy, plné inspirace a návodů pro nejrůznější fotografické žánry. Mě osobně zaujaly hlavně dva články ze vzájemně poměrně odlišných „disciplín“ – krajinářské a portrétní fotografie. Tedy vlastně dva články a jedna velká příloha, plakát formátu A1. Neočekávejte ale žádnou reprodukci některého z děl významného fotografa. „Plachta“ nese titulek Průvodce svícením, podtitul upřesňuje: 24 základních postupů, jak nasvítit portrét v ateliéru. Začínáte-li s focením portrétů a máte problémy s jejich svícením v ateliéru, tento malý průvodce vám bude skvělým pomocníkem.

Digitální foto č. 138

Fotografy-krajináře pak jistě potěší článek Mistrovský kurz krajinářské fotografie. Na dvanácti stranách najdete rady a tipy od pěti zahraničních fotografů krajiny, z nichž za pozornost stojí fotografická metoda čerstvého držitele titulu Landscape Photographer of the Year, Marka Littlejohna. Tento krajinář totiž často – oproti obvyklému stereotypu focení krajiny s velkou hloubkou ostrosti – velmi málo cloní, a snímky mají i přesto výbornou atmosféru. Vtipná je také silně „neekologická“ popiska u snímku chladicích věží elektrárny od Iana Bramhama: „Elektrárny tohoto typu se nejlépe fotografují koncem podzimu a v zimě, kdy jedou na plný výkon.“

Z recenzí samozřejmě doporučujeme zejména test nové vlajkové lodi DX zrcadlovek Nikonu – modelu Nikon D7200. A u závěrečného Kvízu pro fotografy jsem se jako obvykle přesvědčil, že mám mezery ve znalostech dějin fotografie…

Digitální foto č. 138

Tisková zpráva

Už vás nudí pořád ty samé záběry stále stejných scén? Máme pro vás dvanáct stran zajímavých rad od pěti fotografů, kteří vesměs patří k nejlepším a nejoriginálnějším krajinářům současnosti… Na plakátu formátu A1 najdete 24 způsobů, které vám pomohou efektivně pracovat se studiovými záblesky. Plakát se může stát užitečným „tahákem“ a zároveň pěknou dekorací vašeho ateliéru. A až všechny způsoby svícení dostanete pod kůži, stačí plakát otočit. Na druhé straně najdete působivý portrét.

Fotografické techniky

10 věcí, kterými se můžete bavit
Připravili jsme pro vás deset fotografických témat, která můžete vyzkoušet tento měsíc.

Hlavní téma: Krajinářská fotografie

Už vás nudí pořád ty samé záběry stále stejných scén? Máme pro vás dvanáct stran zajímavých rad od pěti fotografů, kteří vesměs patří k nejlepším a nejoriginálnějším krajinářům současnosti…

Kreativní zóna: Dokonalé portréty

K dobrému nasvícení v domácím ateliéru nepotřebujete drahou výbavu.

Základní dovednosti: Malování světlem

Ve věku LED diod lze v tomto žánru provádět mnohem větší kouzla než kdykoli v minulosti.

Digitální foto č. 138

Fotorecepty: Různé úhly pohledu

Známý fotograf a novinář Scott Kelby tentokrát ve své nové rubrice radí, jak vylepšit snímky pomocí nejrůznějších levných držáků a stojanů.

Domácí dílna: Vyrábíme světelný stan

Chcete fotografovat zátiší nebo prodat něco na Aukru či Ebayi? Pak vám přijde vhod světelný stan, v němž snadno dosáhnete rovnoměrného nasvícení…

Základy fotografování: Měření expozice

Ze všeho nejdříve musíte pochopit, jak funguje expoziční automatika…

Digitální foto č. 138

Zoner Photo Studio: Pět tipů pro zpracování RAW

Možná používáte Zoner Photo Studio (ZPS) roky a znáte každou jeho verzi do největších podrobností. Nebo ho máte krátce či prostě používáte stále dokola pouze několik málo funkcí.

Představujeme DxO Optics Pro 8

Stručný návod k použití skvělého grafického programu, který najdete na našem CD.

Fotoléčitel

Radíme jedné z našich čtenářek a zároveň majitelce malého obchodu, jak nejlépe fotografovat zboží…

Fotovýbava

Profoto B2 Kits
Profoto představuje toužebně očekávaného nástupce lehké přenosné sady světel B1s. Je ještě o něco menší a také levnější.

Olympus OM-D E-M5 Mark II
Šestnáctimegový Olympus E-M5 Mark II dokáže bez jakéhokoli skládání v počítači produkovat snímky s rozlišením 40, nebo dokonce 64 megapixelů. Jak je to možné?

Canon EF 11–24 mm F4L USM
Objektiv, který se pyšní nejširším úhlem záběru mezi objektivy určenými pro plnoformátové zrcadlovky.

Nikon D7200
Nikon D7200 nahrazuje model D7100. Tělo se na první pohled nijak neliší, pod povrchem ovšem pár výrazných vylepšení čeká…

Lowepro ProTactic 350 AW
Lowepro uvedlo na trh dvojici nových batohů určených do náročných podmínek. Otestovali jsme menší z nich.

Olympus 40–150 mm F2,8 M.Zuiko Pro
Na loňské Photokině představil Olympus teleobjektiv, který v jeho portfoliu navazuje na 12–40 mm F2,8 M.Zuiko Pro


Digitální foto č. 138

Plakát: Velký průvodce svícením

Na plakátu formátu A1, který je vložen do aktuálního čísla Digitálního fota, najdete 24 způsobů, které vám pomohou efektivně pracovat se studiovými záblesky. Plakát se může stát užitečným „tahákem“ a zároveň pěknou dekorací vašeho ateliéru. A až všechny způsoby svícení dostanete pod kůži, stačí plakát otočit. Na druhé straně najdete působivý portrét.

Na CD: DxO Optics Pro 8

Na tomto CD najdete plně funkční verzi softwaru DxO Optics Pro 8, skvělého nástroje pro úpravu fotografií. Kromě toho jsme pro vás připravili tři videa, kde si ukážeme, jak portrétovat batolata, dvojici a jedince v přirozeném prostředí. A nechybí ani další várka videí zaměřených na úpravy fotografií v Lightroomu.

Digitální foto č. 138

Ukázky z časopisu Digitální foto 138

Sdílej

Jeden komentář

  1. Dobrý den, nazákladě Vašeho info, jsem si zakoupil časopis Digitální foto dne 2.6. 2015, abych využil mimořádné nabídky na plnou verzi DxO Optic Pro 8. Zažil jsem však poze velké zklamání, neboť na CD z časopisu sice program byl, avšak chybel aktualizační kód. na WEBu časopisu jsem našel omluvu, že kód zapoměli uvést a uvedly link na WEB DxO, který však nefungoval. Obrátil jsem se proto na redakci časopisu, odkud mě přišla zpráva, že aktualizace byla možná pouze do 30. 5. 2015.
    Prosím informujte čtenáře Nikonblogu o neseriozním jednání a neprofesionálním přístupu redakce k informacím v časopisu.

    S pozdravem

    Sedláček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *