Deset let sportovní fotografie Jana Kasla v Nikon Photo Gallery

Určitě ještě máte v živé paměti výstavu Prvních deset, sportovní fotografky Barbory Reichové. Výborné sportovní fotografie ale není nikdy dost, a tak dalším špičkovým sportovním fotografem, který se ohlíží za poslední dekádou, je Jan Kasl. Nikon Photo Gallery uvádí od 23. srpna 2018 jeho výstavu fotografií s názvem Decade

Decade © Jan Kasl: Dawid Godziek, Field Trippin’, Uppsala, Sweden
Decade © Jan Kasl: Dawid Godziek, Field Trippin’, Uppsala, Sweden

Největší vášní Jana Kasla je sportovní fotografie. Už jako velice mladý se dostal mezi světovou špičku sportovních fotografů do portfolia společnosti Red Bull. Díky tomu mohl procestovat svět a fotit elitní sportovce na mnoha místech planety. Na jeho tvorbě je znatelný smysl pro přesnost a nadšení pro pohyb. Při focení extrémních sportů se sami atleti a fotografové dostávají mnohdy za hranice komfortní zóny. Za dobře zachyceným sportovním výkonem komponovaným v nádherné přírodní scenerií pak mnohdy stojí víc než jen „být ve správný čas na správném místě“.

Fascinují ho přírodní živly a tak není žádným překvapením, že se v jeho portfoliu setkáme s obdivuhodnou diversitou námětů od surfingu za polárním kruhem zachyceným přímo z vody s využitím speciálního pouzdra až po focení paraglidingu z ptačí perspektivy. Jan Kasl ovšem nezůstává jen u fotografie jako takové, ale rád využívá nové či již opomenuté formáty vizuální prezentace jako cinemagraph, plotagraph nebo například spin technologie. Nevšední analogové zpracování těchto formátů je k vidění i na této výstavě.

Decade © Jan Kasl: Andrew Pastura, Winch Session, Hrabovo, Slovakia
Decade © Jan Kasl: Andrew Pastura, Winch Session, Hrabovo, Slovakia

„Spojení mé vášně pro akční sporty a fotografii mě zavedlo do prostředí profesionálních sportovců, dechberoucích výkonů a umožnilo mi setkání s inspirativními lidmi na úžasných místech po celém světě. Ve své práci se snažím trochu vymezit vůči dnešní rychlé době, kdy životnost fotografie se počítá na minuty a kalkuluje se, kdy ji pustit do světa tak, aby měla co největší dosah, než se ztratí v záplavě dalších příspěvků. Bylo by skvělé vytvářet obsah, ke kterému by se lidé vraceli, inspiroval by je, tajil jim dech a lákal je vyrazit ven. Jsem rád, že mohu svou desetiletou cestu ukázat i ostatním skrze tuto výstavu,“ uvádí Jan Kasl ke své práci.

Decade © Jan Kasl: Vavřinec Hradilek with buddies, Oetz, Austria
Decade © Jan Kasl: Vavřinec Hradilek with buddies, Oetz, Austria

Kde

Nikon Photo Gallery, Újezd 19, Praha 1 – Malá Strana

Otevřeno:
Úterý–neděle: 12–19 hodin
Vstup zdarma

Kdy

od 23. 8. do 30. 9. 2018

Fotografie Jana Kasla

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *