Další kapitola. Nové Nikony Z 6II a Z 7II se představují

Dva roky a nějaký ten měsíc uplynulo od uvedení úplně prvních fullframe mirrorless fotoaparátů Nikon Z 6 a Z 7 – dnes Nikon přichází s jejich novými verzemi s římskou dvojkou na konci označení. Jejich následníci se jmenují Nikon Z 6II a Nikon Z 7II.

Teď pro vás máme zatím jen základní informace v podobě oficiální tiskové zprávy a několik fotografií, ale dnešní den ještě nekončí – ve 14.00 h se můžete podívat na online evropské představení nových fotoaparátů (v angličtině) zde, a poté v 17.00 h pak ještě na online českou prezentaci zde.

Nicméně známe už také české ceny a dostupnost nových fotoaparátů. Od 14. 10. 2020 do 10. 1. 2021 se na Nikon Z 6 II a Z 7 II vztahuje akční nabídka se slevou 7 000 Kč. Zahájení prodeje Z 6II – 5. 11. 2020 a Z 7II – 10. 12. 2020.

Ceny v rámci akční nabídky

Z 6II tělo: 49 990 Kč
Z 6II + FTZ: 53 990 Kč
Z 6II + 24–70 mm f/4 S: 66 990 Kč
Z 6II + 24–70 mm f/4 S + FTZ: 70 990 Kč
Z 6II + 24–200 mm f/4-6,3 VR: 71 990 Kč
Z 6II + 24–200 mm f/4-6,3 VR + FTZ: 76 990 Kč

Z 7II tělo: 77 990 Kč
Z 7II + FTZ: 81 990 Kč
Z 7II + 24–70 mm f/4 S: 94 990 Kč
Z 7II + 24–70 mm f/4 S + FTZ: 98 990 Kč

Tisková zpráva: Nikon uvádí novou generaci fotoaparátů mirrorless formátu FX – modely Z 7II a Z 6II

Amsterdam, Nizozemsko, 14. října 2020: Společnost Nikon dnes oznámila uvedení fotoaparátů Nikon Z 7II a Nikon Z 6II – nových verzí svých vlajkových lodí řady fotoaparátů mirrorless, modelů Z 7 a Z 6.

Konstrukce fotoaparátů Z 7II a Z 6II formátu FX je založena na bajonetu Nikon Z s extrémně velkým průměrem a neustále se rozšiřující řadě objektivů NIKKOR Z. Oba modely těží z dvou obvodů pro zpracování obrazu EXPEED 6, rychlejších a větších vyrovnávacích pamětí podporujících rychlé sériové snímání a dvou slotů pro paměťové karty – umožňujících používat karty SD UHS-II a karty XQD nebo CFexpress. Fotoaparáty rovněž umožňují záznam videí ve formátu 4K/60p. Přístroje umožňují použití nového volitelného multifunkčního battery packu – MB-N11 – který nabízí ovládací prvky pro fotografování na výšku, stejně jako nového bezdrátového dálkového ovládání WR-R11b.

Nikon Z 6II (stejně jako Z 7II) na první pohled od svých předchůdců nerozeznáte
Nikon Z 6II (stejně jako Z 7II) na první pohled od svých předchůdců nerozeznáte

Nikon Z 7II

Model Z 7II je další evolucí oceňovaného modelu Z 7, která nabízí lepší zaostření na objekt při zachování vysokého rozlišení a robustní spolehlivosti. Fotoaparát nabízí větší dynamický rozsah a kvalitu obrazu v rámci širokého rozmezí citlivostí ISO a jeho rychlost zpracování dat a kapacita vyrovnávací paměti mu umožňují fotografovat snímací frekvencí až 10 sn./s. V jedné sérii tak lze pořídit až 200 snímků JPEG v plném rozlišení nebo 77 12bitových nekomprimovaných snímků RAW.

Vylepšené schopnosti automatického zaostřování přístroje Z 7II zahrnují velkoplošná zaostřovací pole pro fotografování lidí i zvířat, sledování objektu pracující obdobně jako systém 3D sledování objektu u zrcadlovek a zlepšené automatické zaostřování za nízké hladiny osvětlení. A elektronický hledáček s 3 690 000 pixely (EVF) poskytuje přirozenější obraz s vyšší obnovovací frekvencí, která redukuje výpadky obrazu.

Fotoaparát je vhodný pro pokročilé a profesionální fotografy požadující nedostižné zachycení objektů v nedostižných detailech. Mezi ty může patřit například portrétní fotograf snažící se zachytit strukturu pleti, vlasů, oblečení nebo líčení, či krajinář požadující robustní a lehké vybavení pro cestování nehostinnými podmínkami a zachycování přírodních scenérií.

Nikon Z 7II s objektivem Nikkor Z 50 mm f/1,2 S
Nikon Z 7II s objektivem Nikkor Z 50 mm f/1,2 S

Nikon Z 6II

Model Z 6II staví na úspěchu modelu Z 6. Nabízí robustnost a snadné použití, schopnost produkovat profesionální videa v kinematografické kvalitě a vysoký výkon pro pořizování statických snímků. Odolnost fotoaparátu proti prachu a kapající vodě podporuje trvalé fotografování v náročných podmínkách, zatímco nová funkce změny smyslu otáčení zaostřovacího kroužku umožňuje uživatelům manuálně zaostřovat ve směru, na jaký jsou zvyklí.

S ohledem na možnosti záznamu videa poskytuje fotoaparát výstup ve formátech 4K UHD a Full HD založených na formátech obrazového pole FX a DX. Formát záznamu HLG fotoaparátu zachovává více detailů, dynamického rozsahu a kontrastu – a minimalizuje tak požadavky na postprodukci. Vylepšené zaostřování s detekcí očí a zaostřování s detekcí zvířat poskytují kvalitnější zaostření na objekty během záznamu videa.

Tyto funkce automatického zaostřování umožňují spolu s vylepšenou rychlostí a výkonností fotoaparátu dosáhnout rovněž kvalitnějších statických snímků. Fotoaparát Z 6II podporuje snímací frekvenci sériového snímání 14 sn./s a nabízí větší maximální počet snímků při použití sériového snímání: 200 snímků JPEG nebo 124 12bitových nekomprimovaných snímků RAW v jedné sérii.

Model Z 6II je vhodný pro uživatele, kteří chtějí kompaktní systém umožňující kromě fotografování rovněž pořizovat videa v kinematografické kvalitě. Jde o přístroj vhodný pro profesionální videoprodukci nebo například svatební fotografii, kde jsou klíčovými prvky snadná ovladatelnost, všestrannost a nekompromisní kvalita výstupu. 

Systém bajonetu Nikon Z

Oba fotoaparáty využívají k tomu, aby zajistily rovnoměrný průchod světla na obrazový snímač včetně jeho rohů, bajonet Nikon Z. A v kombinaci s rozšiřující se řadou objektivů NIKKOR Z – nebo s více než 300 kompatibilními objektivy NIKKOR s bajonetem Nikon F nasazenými prostřednictvím adaptéru bajonetu FTZ – tak posouvají tradici excelentní optiky a inovací do bezprecedentních nových výšin.

Příslušenství

Multifunkční battery pack MB-N11 je vybaven tlačítkem spouště a ovládacími prvky pro fotografování na výšku. Obsahuje také port USB-C, který umožňuje nabíjet dvě baterie po sobě v době, kdy je battery pack odpojen od fotoaparátu.

Nový battery pack MB-N11 s ovládacími prvky pro focení na výšku
Nový battery pack MB-N11 s ovládacími prvky pro focení na výšku

Bezdrátové dálkové ovládání WR-R11b umožňuje bezdrátově ovládat spouštění závěrky fotoaparátu nebo synchronizovat spuštění závěrky více fotoaparátů propojených s hlavním fotoaparátem. Dálkové ovládání WR-R11b je kompatibilní s určenými fotoaparáty Nikon a lze jej použít rovněž k ovládání externích blesků – například blesku SB-5000 – v sestaveních využívajících pokrokové bezdrátové osvětlení. Dálkové ovládání WR-R11b je kompatibilní rovněž s dálkovým ovládáním WR-1, profesionálním dálkovým ovládáním s velkým dosahem.

Maximum podrobností v jemných detailech. Nikon Z 7II

 • Větší výkon, více detailů: Bajonet Nikon Z s velkým průměrem je zkombinován s obrazovým snímačem formátu FX s 45,7 milionu pixelů a dvěma obvody pro zpracování obrazu EXPEED. Budete se těšit z většího dynamického rozsahu a brilantnějšího obrazu v širokém rozmezí citlivostí ISO. A můžete zaznamenávat video v rozlišeních až 4K/60p.
 • Maximální rychlost a spolehlivost: Dva sloty pro paměťové karty umožňují používat karty SD UHS-II v jednom slotu a karty XQD nebo extrémně rychlé karty CFexpress ve druhém. Přístroj se tak přizpůsobí libovolnému pracovnímu postupu.
 • Perfektní automatické zaostřování v široké oblasti: zaostříte s absolutní jistotou. Po probuzení z pohotovostního režimu si fotoaparát pamatuje dříve vybrané zaostřovací pole. Měření expozice je při použití objektivu se světelností f/2 (nebo vyšší) dostupné až do hodnoty −4 EV.
 • Rychlejší fotografování po delší dobu – a zcela tiché: Snímací frekvence až 10 sn./s poskytuje vysokou míru flexibility, zatímco větší vyrovnávací paměť umožňuje pokračovat ve fotografování bez přerušení.
 • Kvalitní hledáček: Elektronický hledáček s vysokým rozlišením a 3 690 000 pixely (EVF) se vyznačuje vysokou obnovovací frekvencí výrazně snižující výpadky obrazu i při fotografování vysokou snímací frekvencí.
 • Přizpůsobitelné informační obrazovky: Přizpůsobitelné informační obrazovky umožňují rychle upravit nastavení nebo lze jejich zobrazení při fotografování zcela zakázat. Pokud vyklopíte monitor pro fotografování v živém náhledu, elektronický hledáček se automaticky vypne.
 • Slovo odolný začíná být nedostačující: Drsný terén, drsné povětrnostní podmínky nebo generátory mlhy na pódiu – kompletně utěsněný fotoaparát Z 7II necouvne.
 • SnapBridge: Neustále se vyvíjející aplikace Nikon SnapBridge nyní umožňuje aktualizovat firmware fotoaparátu prostřednictvím vašeho chytrého zařízení.
Ejhle, změna… větší dvířka paměťového slotu prozrazují možnost použití dvou karet
Ejhle, změna… větší dvířka paměťového slotu prozrazují možnost použití dvou karet

Tvorba bez starostí. Nikon Z 6II

 • Tvořte v libovolném osvětlení: Bajonet Nikon Z s velkým průměrem a velký obrazový snímač formátu FX s 24,5 milionu pixelů umožňují dosažení brilantních snímků s vysokou úrovní detailů v celém extrémně širokém rozsahu citlivostí ISO. Automatické zaostřování pro nízkou hladinu osvětlení nyní pracuje při použití objektivu se světelností f/2 (nebo světelnějšího) až do hodnoty −6 EV.
 • Výrazně vyšší rychlost: Můžete pořizovat snímky v plném rozlišení frekvencí až 14 sn./s při použití automatického zaostřování / měření expozice. Pořídíte až 200 snímků JPEG nebo 124 12bitových nekomprimovaných snímků RAW v jedné sérii.
 • Dva obvody EXPEED: Dva obvody pro zpracování obrazu zdvojnásobí vám dostupný výkon pro vše od automatického zaostřování až po kapacitu vyrovnávací paměti. Provoz je zcela plynulý při filmování i fotografování. 
 • Dva sloty pro paměťovou kartu: Přístroj se tak přizpůsobí libovolnému pracovnímu postupu. Můžete použít karty SD UHS-II v jednom slotu a karty XQD nebo nejnovější extrémně rychlé karty CFexpress ve druhém.
 • Výkonný multimediální přístroj: Pořídíte ostřejší a brilantnější stopáž videa s širším dynamickým rozsahem. Při filmování je k dispozici zaostřování s detekcí očí a zaostřování s detekcí zvířat – a můžete posílat stopáž videa na výstup přesně tak, jak budete potřebovat.
 • Odolná konstrukce: Díky tělu z extrémně pevné a lehké hořčíkové slitiny se tento fotoaparát snadno přenáší a je dostatečně odolný, aby zvládl jakékoli nasazení. A je plně utěsněn před prachem, nečistotami a vlhkostí.
 • NIKKOR Z: Zamilujete si kinematografickou hloubku ostrosti, jaké můžete dosáhnout díky širokému výběru rychle zaostřujících, kompaktních objektivů NIKKOR Z.
 • Všestrannost systému Nikon Z: Externí blesky Speedlight lze používat i při fotografování vysokými snímacími frekvencemi až 14 sn./s. Adaptér bajonetu FTZ nabízí kompatibilitu s více než 300 objektivy NIKKOR s bajonetem Nikon F.
 • SnapBridge: Aplikace Nikon SnapBridge nyní umožňuje aktualizovat firmware fotoaparátu prostřednictvím vašeho chytrého zařízení.

Sdílej

4 komentáře

 1. Dobrý den, zajímalo by mne, zda Z6II bude mít low pass filtr, dále bych chtěl vědět, jestli Nikon zařadil do výbavy funkci „preburst“, tj. ukládání několika snímků před samotnou expozicí. U obou aparátů by mne zajímalo, zda uváděná rychlost snímání platí pouze s tělem, nebo s battery packem. A pak bych chtěl vědět, jaká je výdrž na baterii pouze v těle a s battery packem – přepokládám, že tam bude pasovat baterie EN EL 18.

  1. Dobrý den, Z 6II má stejný snímač jako její předchůdce, tudíž má i low-pass filtr. Funkce preburst zde není, rychlost snímání platí i bez battery packu. Oficiální výdrž na jedno nabití je 340 (400 LE) záběrů přes hledáček, 410 (450 LE) záběrů přes LCD a 100 minut videa. (LE v závorce je nový režim šetření energie.) Víme ale, jak to bylo se „starými“ Z 6 a Z 7 – také se zde udávalo málo fotek a v reálu se ukázalo, že jde pořídit dvoj- až trojnásobek :-) Do battery packu se budou dávat dva stejné akumulátory jako do těla, EN-EL 18 tam tudíž pasovat nebude.

 2. V článku je uvedena chybná informace, a to, že: „Fotoaparáty rovněž umožňují záznam videí ve formátu 4K/60p“. Z6II toto zatím neumožňuje, umí jen 4K/30p a 60p bude dostupné až po aktualizaci firmwaru v únoru 2021. ALE i potom to bude možné pouze v cropu 1,5x!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *