Czech Press Photo v roce třináct

Zatímco celosvětová fotožurnalistická soutěž World Press Photo bývá vyhlašována na začátku roku (psali jsme o ní zde), její tuzemská odnož Czech Press Photo je ve znamení podzimu. A právě minulý týden byly vyhlášeny výsledky letošního ročníku – pojďme se na ně podívat blíže.

Soutěž Czech Press Photo je, podobně jako její zahraniční vzor, v hlavních kategoriích obvykle odrazem dění v politice, závažných společenských událostí, nejrůznějších nepokojů, svárů či dokonce válek. Většinou nejde o veselé příběhy, nicméně jsou to (bohužel) snímky ze života a reportážní fotografie musí zachycovat svět v celé jeho nahotě. Naštěstí jsou zde pak kategorie jako je Sport, Umění a zábava či Příroda a životní prostředí a letos nově i Video – viz dále v článku.

Rath ve výtahu

Vítěznou fotografií, která získala navíc také první cenu v kategorii Lidé, o kterých se mluví, se stal snímek fotografa ČTK Michala Kamaryta, zobrazující až démonický pohled Davida Ratha přicházejícího k soudu za úzkým sklem výtahových dveří. Přísně středová kompozice, sterilní barevnost a do toho neostrý výraz štvance a zároveň symbolu nejostudnější korupce a zneužití vysoké státní funkce v Česku… Myslím, že tentokrát porota vybrala skutečně skvělý snímek.

Czech Press Photo 2013
Fotografie roku a 1. cena v kategorii Lidé, o kterých se mluví: David Rath obžalovaný z korupce přichází k hlavnímu líčení u Krajského soudu v Praze, srpen 2013 | Foto: MICHAL KAMARYT, ČTK

O dalších vítězích v některých kategoriích už osobně tak přesvědčen nejsem, nicméně to je zcela běžné a je víceméně jisté, že také čtenáři budou mít rozličné názory. Tento ročník CPP ale nijak nevybočuje z obecně velmi dobré úrovně české fotožurnalistiky, kterou bohužel v posledních letech ztrapňují hlavně editoři webových deníků, publikující v honbě za prokliky i ty nejhorší výcvaky.

Každopádně vaší pozornosti doporučuji cyklus Dagmar Vyhnálkové (Česká televize) z natáčení seriálu ČT Cirkus Bukowsky, výborný je dokument slovenského fotografa Matúše Zajaca (Týždeň) Život v zajetí, zobrazující život zvířat a jejich vztah s chovateli v ZOO a na rančích. V kategorii Sport najdete vynikající set o etapovém závodu psích spřežení Šediváčkův long od volného fotografa Jana Ježdíka.

Nesmíme zapomenout také na cenu Nikon Sport Awards, kde se umístil mystický záběr volného fotografa Václava Mudry z letošního MS v biatlonu v Novém Městě na Moravě a série snímků Radka Kalhouse (MF Dnes) z Galavečeru bojovníků v Pardubicích.

Czech Press Photo 2013
Cena Nikon Sport Awards (jeden z oceněných): MS Biatlon, Nové Město na Moravě, únor 2013 | Foto: VÁCLAV MUDRA, Volný fotograf
Podrobné výsledky Czech Press Photo 2013 najdete zde
Rozpačité pohyblivé obrázky

Letos poprvé byla v Czech Press Photu hodnocena také videa. Pořadatel vyhlásil dvě kategorie: Online aktualita a reportáž a Online feature. Zde tak trochu nechápu, proč se tato kategorie videa v české fotožurnalistické soutěži musí jmenovat anglicky – to nemáme v češtině dostatek vhodných slov? V porotě zasedli zkušení filmaři, namátkou například režisérka Olga Sommerová, střihač Alois Fišárek či kameraman Jan Vaniš.

První kategorii vyhrál studentský projekt FAMU s názvem Srdce Havel – 3,5minutová převážně černobílá „filmová báseň“ spjatá s odchodem Václava Havla, jeho pohřbem, uctíváním na veřejnosti a tvorbou Srdce pro Václava Havla. Oceněným je zde kameraman Vojtěch Otýpka, což se mi také nezdá zrovna „košer“, neboť film je týmovým dílem. Buďto měla být cena formulována „za kameru“, nebo měli porotci jmenovat celý štáb.

Nicméně mě každopádně více oslovil filmeček Milana Šímy s fotografiemi Jana Šibíka: Kumbh Mela s Niradžanem, pojednávající o tradiční indické akci Kumbh Mela, čili očistné koupeli v řece Ganze.

Na výstavu od konce listopadu

Se soutěží Czech Press Photo se tradičně pojí také výstava oceněných fotografií. Na tu se můžete těšit od 20. listopadu 2013 do 31. ledna 2014 v Křížové chodbě, Rytířském sále a 2. patře Staroměstské radnice v Praze. Já osobně jsem docela zvědav, jak bude vypadat „Rath ve výtahu“ na velkém formátu. Ale nejen vítězný snímek, na papíře zkrátka fotografie vyzní tak nějak lépe obecně…

Vybrané snímky soutěže Czech Press Photo 2013

Sdílej

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *