Create Your Light: Svatební fotografie a video

Výzva #CreateYourLight pokračuje 15. tématem – Svatební fotografie #ShootingWeddingLight. Tentokrát se na toto téma podíváme ze dvou úhlů. Z pohledu svatební fotografky Natali (Tali) Pelosi a tvůrce svatebních videí Françoise Lamoureuxe. Dozvíte se, jak přistupují k zachycení svatebních okamžiků a emocí s pomocí nových fotoaparátů Nikon Z 6II a Z 7II. Jak si vybírají místo, jak pracují se světlem a šťastnými páry, s cílem vyprávět dokonalý příběh tohoto velkého dne.

Svatební fotografie s Tali

„Zachycení nádherných svatebních fotografií bez příliš strojených póz je jako tancování: musíte najít ten správný rytmus lidí, nechat je pohybovat se volně a přirozeně. Inspirují mě různá místa, krásné světlo, vzory, struktury a nejvíc ze všeho lidé. Chcete-li fotit svatby, musíte milovat lidi.“

Nikon Z 7II + Nikkor Z 85 mm f/1,8 S | 1/640 s, F2,2, ISO 1 400 | Foto Tali Pelosi
Nikon Z 7II + Nikkor Z 85 mm f/1,8 S | 1/640 s, F2,2, ISO 1 400 | Foto Tali Pelosi

Příprava a předvídání

Svatby jsou náročné také proto, že mají rychlé tempo. Je velmi důležité umět předvídat, co se bude dít dál, co bude svatební pár dělat v dalších okamžicích. Jen tak budete moci fotografovat příběh s plynulou návazností. Budete-li se chovat jakoby jste tam nebyli, a necháte páru volnost, fotografiím to pomůže. 

Práci vám ulehčí každá informace o nevěstě a ženichovi, o místě svatby i jejím programu. Já Tali Photography vedu se svou sestrou (svatby obvykle fotím ještě s dalším fotografem). Párům posíláme před svatbou dotazník, díky němuž dostáváme odpovědi na množství praktických otázek. Kde se bude nevěsta a ženich připravovat, jaké skupinové portréty požadují a podobně. Povídáme si spolu přes videochat, aby i oni poznali nás. Je-li to možné, místo svatby si prohlédneme den předem, abychom si udělali představu o nejlepším světle.

Osobně se s párem poprvé setkáváme na předsvatební večeři, kde strávíme dvě až tři hodiny. Pozorně při tom sleduji nevěstu a ženicha – to mi pomůže získat první dojem. Zvláště si všímám způsobu, jakým komunikují a jak se pohybují. To vám pomůže předvídat děj v průběhu svatebního dne a hlavně při párovém focení.

Vždy s padesátkou

Pokud bych si měla vybrat jeden jediný objektiv, byla by to pevná padesátka. Jednou jsem celou svatbu nafotila jen tímto objektivem. Dal se použít na všechno – od příprav nevěsty, přes skupinové portréty, až po první tanec.

Objektiv s ohniskem 50 mm mívám nasazený na jednom těle a střídám ho s 85mm a 35mm objektivy, které nasazuji na druhé tělo.

Padesátku nejraději používám v přirozených momentech, při dokumentu i stylizovaných záběrech a na pořízení detailů svatebních šatů. Ohniskem 85 mm fotím emoce ve tvářích, když nechci být příliš blízko. Pětatřicítka je vhodná na širší záběry skupinek lidí, nebo v průběhu obřadu, když chci zachytit scénu bez toho, abych rušila – nejčastěji stojím za novomanželi.

Přizpůsobte se páru

Svatební pár fotím vždy pozdě po obědě – kvůli světlu, ale také proto, že během dne je stihnu lépe poznat. Když nevěstu a ženicha sledujete celý den skrze hledáček fotoaparátu, do večera zjistíte, jestli jsou třeba stydlivější, a jednodušeji se naladíte na jejich vlnu. Získáte-li cit, kým jsou, bude to na vašich snímcích poznat.

Je skvělé zachytit přirozené okamžiky, ale občas je také třeba udávat správný směr. Svatební páry však nejsou modely – musí se cítit příjemně, a tak je třeba s nimi i pracovat. Vy se musíte přizpůsobit svatebnímu páru, nikoliv on vám. Dopřejte jim, aby se s vámi cítili komfortně. Nesnažte se z plachého páru udělat extrovertní dvojici. Navrhněte jim, aby se trochu prošli nebo si zatancovali. Pokud je pár otevřenější, můžete být i vy odvážnější. Požádejte je, aby se volně hýbali, utíkali, skákali…

Nikon Z 7II + Nikkor Z 85 mm f/1,8 S | 1/800s, F2,2, ISO 800 | Foto Tali Pelosi
Nikon Z 7II + Nikkor Z 85 mm f/1,8 S | 1/800s, F2,2, ISO 800 | Foto Tali Pelosi

Pracujte s oblíbeným fotoaparátem

Většinou fotím s Nikonem D850, ale nový Nikon Z 7II je velmi nenápadný a to mně ulehčuje práci. Fotit s přístrojem, se kterým se příjemně manipuluje, je velmi důležité. V průběhu svatebního dne jste obklopeni nejrůznějšími lidmi, a každý z nich reaguje na fotoaparát jinak. Když mám v ruce menší přístroj, jako je Z 7II, jsou lidé mnohem přirozenější. Dokonce i já jsem jiná – mnohem spontánnější. Přiložit k oku Nikon Z 7II a vyfotit záběr, je rychlejší a lehčí.

Vždy fotografuji v tichém režimu (Quiet mode) a oceňuji druhý slot na kartu. Nikdy nefotím svatbu bez zálohy! Jestliže v postprocesu upravujete fotografie, nebo vaši klienti požadují tisk větších rozměrů, potřebujete vysokou úroveň detailů, které získáte z formátu RAW.

Buďte odvážní

Něco jiného je sledovat trendy ve svatební fotografii a něco jiného je mít svůj vlastní styl. Je velmi důležité být sám sebou. Buďte odvážní – prezentujte se jen tím, co se líbí vám, buďte konzistentní v tom, co sdílíte s ostatními. Styl, kterým se prezentujete, bude důvodem, proč vaši práci lidé budou chtít. My například – kvůli světlu – fotíme páry při západu slunce. Miluji ty barvy a stíny. Pokud toužíte po fotkách v ostrém odpoledním světle, vyberte si jiného fotografa, protože takto to já nedělám a ani se tak neprezentuji.

Buďte otevření inspiraci

Líbí se mi portrét páru nafoceného Nikonem Z 7II v olivovém háji v Itálii. Moje fotky mají obvykle velký kontrast a jsou saturované – tento portrét je ale jiný. Byl pořízený krátce před západem slunce. Nikdy před tím jsem nezachytila tak jemné tóny.

Nikon Z 7II + Nikkor Z 85 mm f/1,8 S | 1/800s, F2,2, ISO 800 | Foto Tali Pelosi
Nikon Z 7II + Nikkor Z 85 mm f/1,8 S | 1/800s, F2,2, ISO 800 | Foto Tali Pelosi

Ještě nevím, jestli to nezmění můj styl focení nebo úprav fotografií, ale velmi se mi to líbí. Je neuvěřitelné, jak mě to ovlivnilo!

Natáčení svatby s Françoisem Lamoureuxem

François Lamoureux při natáčení svatebního videa | Foto Jarno Schurgers
François Lamoureux při natáčení svatebního videa | Foto Jarno Schurgers

„Někteří lidé si myslí, že natáčet svatební videa je nudné. Je to pořád jen film o zamilovaném páru, který se bere. Ale já to tak nevnímám. Pokaždé jsou to úplně jiní lidé s jiným příběhem. Je vzrušující poznávat, kdo jsou tito lidé, jaký je jejich příběh. Jak se dá vytvořit příběh o nich?“

Najděte jejich inspiraci

Vytvořit pro svatební pár něco výjimečného je výzva. Proto je nejlepší se vzájemně poznat a promluvit si s nevěstou a ženichem ještě před svatbou. Ptám se jich jak se potkali, co spolu zažili, jaké filmy a hudbu mají rádi. Představa o tom, jaký mají filmový vkus, mi velmi pomáhá při stříhání videa. Nejprve točím video a potom hledám vhodnou hudbu. Proto vždy pozorně poslouchám i to, jaká hudba se hraje na svatbě.

Svatební video natočené na Nikon Z 7II od Françoise Lamoureuxe

Přijďte včas a spřátelte se

Ve svatební den rád přicházím dřív a povídám si s párem ještě dřív, než to celé začne. Mnoho párů je zpočátku plachých, ale když si najdete čas na rozhovor, je to dobré k tomu, aby se pak před kamerou cítili příjemněji. Trocha vtipkování pomůže k tomu, aby moji přítomnost později v průběhu dne přestali vnímat – a to může být klíčem k zachycení emocí.

Buďte diskrétní

Navázali jste spojení, a teď je vaším úkolem zůstat dostatečně blízko. Trik, jak to udělat, je být téměř neviditelný. Chce to praxi, ale je to možné. Jednou mi ženich řekl, že si dobře vzpomíná na scénu, která se objevila ve videu, ale nepamatuje si, že bych byl u toho. Ve skutečnosti jsem byl asi v metrové vzdálenosti přímo před ním.

Velmi pomůže pracovat s co nejmenší výbavou. Rozměry systému Z jsou pro mě velkou výhodou – objektivy jsou malé. Někteří lidé si dokonce myslí, že jsem jeden z hostů na svatbě a pózují mi na fotku. Musím jim prozradit, že natáčím video a požádat je, aby se pohybovali. Důležitý je i váš oděv. Točení svatby je náročné – je to vždy dlouhý den, a vy se musíte cítit komfortně. Je vhodné se vyhnout křiklavým barvám, nechcete přece na sebe poutat pozornost.

François Lamoureux při práci | Foto Jarno Schurgers
François Lamoureux při práci | Foto Jarno Schurgers

Natáčejte s minimální výbavou

Většinou natáčím svatební video jen s fotoaparátem, případně ještě s externím monitorem, na kterém mohu lépe kontrolovat zaostření a expozici. Cítím se tak mnohem svobodnější, dokonce i ve stísněném prostoru. Gimbal obvykle nepoužívám, protože mě velmi omezuje – je těžký a pro svatební pár může být zastrašující.

V kufru svého auta jsem vozil velkou výbavu, ale nepoužíval ji. Nastavení trvalo příliš dlouho a bylo to těžké. Dnes už vím, jak je důležité mít co nejlehčí vybavení pro natáčení.

François Lamoureux při práci | Foto Jarno Schurgers
François Lamoureux při práci | Foto Jarno Schurgers
François Lamoureux při práci | Foto Jarno Schurgers
François Lamoureux při práci | Foto Jarno Schurgers

V mojí brašně najdete dva fotoaparáty (protože nikdy nevíte…), dva objektivy, filtry, klec na fotoaparát a monitor. U sebe mám ještě dva audiorekordéry na nahrávání zvuku prostředí a svatebních proslovů. Také náhradní paměťové karty a množství baterií – obvykle víc, než potřebuji. Ale cítím se tak jistěji.

Create Your Light: Svatební fotografie a video

Najděte si své ohnisko

Moje jasná volba je 35mm pevné ohnisko, obvykle přibalím pro jistotu i 85mm objektiv, ale téměř všechny záběry stejně točím na 35 mm.

Při výměně objektivů se může stát, že nějaký záběr zmeškáte. Pokud však používáte jen jeden objektiv, jste mnohem pohotovější a navíc nemusíte řešit další výbavu.

Kvůli kvalitě obrazu a světelnosti preferuji pevná skla. Clonu můžete otevřít až na F1,8 a natáčet i v noci nebo v interiéru.

Nejste-li si jistí, jaký pevný objektiv použít, rozumným řešením je místo toho fotografovat se zoomem 24–70 mm. Potom se vraťte ke svým záběrům a zjišťujte, jaké ohnisko jste používali nejčastěji. To pak bude vaše hlavní pevné ohnisko.

Nikon Z 7II + Nikkor Z 24–70 mm f/2,8 S |1/400 s, F3,5, 24 mm | Foto François Lamoureux
Nikon Z 7II + Nikkor Z 24–70 mm f/2,8 S |1/400 s, F3,5, 24 mm | Foto François Lamoureux

Objevte AF s širokým ostřicím polem (Wide-area AF)

Od zachycení emocí okamžiku mě odvádí příliš mnoho různých nastavení, proto se je snažím nepoužívat. U scén, na které mám víc času, například když natáčím prstýnky, mohu ostřit manuálně. 

Jinak se ale všechno většinou děje příliš rychle. Rád natáčím dynamicky, a spontánně reaguji na lidí kolem mě. Na Nikonu Z 6II se mi líbí automatické zaostřování na oko – je to vynikající funkce. Celý den se můžu spolehnout na autofokus s širokým ostřicím polem a Eye-AF. Můžu si být jistý, že všechno bude správně zaostřené.

Nikon Z 7II + Nikkor Z 24–70 mm f/2,8 S | 1/60 s, F4, 70 mm, ISO 160 | Foto: François Lamoureux
Nikon Z 7II + Nikkor Z 24–70 mm f/2,8 S | 1/60 s, F4, 70 mm, ISO 160 | Foto: François Lamoureux

Šetřte čas uložením svých oblíbených nastavení

Uložení vlastních profilů nastavení do fotoaparátu vám umožní jednoduché a rychlé přepínání podle potřeby. Já mám jako hlavní uložený 4K/25p Flat profil, a pak 1 080/100p Flat  profil pro zpomalené záběry.

Byl jsem zvyklý točit do velmi plochých LOG profilů, ale barvy Nikonu Z 6II jsou tak věrné, že jsem změnil svůj pracovní postup. Díky tak dobrým barvám a tónům pleti strávím mnohem méně času při postprodukci. V profilech fotoaparátu jsem jen mírně upravil saturaci a kontrast.

Jak vám se daří vystihnout emoce svatebního dne?

Ať už fotíte nebo točíte videa, sdílejte s námi svoje nejlepší záběry na sociálních sítích. Použijte tagy #CreateYourLight a #ShootingWeddingLight, označte @nikon_cz_sk a uveďte svoje město.

Nikon škola: Svatební fotografie a video

Šetřte čas s uživatelským nastavením fotoaparátu
Vlastní presety jsou skvělou možností, jak pracovat rychle v jakékoliv situaci. Nikony Z 6II a Z 7II umožňují ukládat nejčastěji používané nastavení jako uživatelské předvolby, ke kterým je přístup přes kruhový volič expozičních režimů – U1, U2 a U3.

Jestliže často fotografujete ve stejných podmínkách, presety vám budou skutečně šetřit čas. Potřebná konkrétní nastavení se mohou měnit každou chvíli a svatby jsou toho dobrým příkladem. V jednom momentě fotíte zblízka nevěstu ve stínu při házení kytice, a o malou chvíli později už fotografujete v protisvětle osobu, která kytici chytila.

Pro nastavení presetu si vyberte funkce, které chcete uložit. V režimu focení můžete uložit množství nastavení, včetně snímacích režimů (M, A, S, P), způsobu práce autofokusu (dokonce i konkrétní AF pole), clonu, rychlost závěrky, ISO, vyvážení bílé a kvalitu snímku. Přepnutím do režimu video můžete nastavit jeho kvalitu, snímkovou frekvenci a další parametry.

Pro nastavení uživatelského presetu pracujte v Setup menu | Save user settings, potom vyberte pozice U1, U2 nebo U3. V každé pozici může být uložené nastavení jak pro foto, tak pro video. Lze například pod jeden preset uložit nastavení pro makro a zpomalené video. Můžete tak plynule přecházet mezi blízkými záběry prstýnků a filmováním polibku ve slowmotion.

Zjistěte, jaké nastavení vám nejvíc vyhovují, a uložte si je jako předvolby. Pomůže vám to víc si věřit a zrychlit reakce v často se opakujících situacích. Hodnoty nastavené v předvolbách samozřejmě nejsou pevné – můžete je kdykoliv změnit a přizpůsobit konkrétní situaci. Potřebujte-li například změnit clonu, můžete to udělat. Uložené hodnoty v presetu zůstanou zachované pro další použití. Stále tak máte všechno pod kontrolou.

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *