Create Your Light: Fotografování domácích zvířat s Nigelem Dansonem a Pebbles

Od minulého tématu #CreateYourLight se příliš nevzdálíme – opět budeme fotografovat zvířata. Tentokrát ale nebudeme čekat na náhodné, nečekané nebo dokonce nezvané návštěvy, ale budou nám pózovat naši přátelé. Zvířata, kterým jsme dali domov, a které jsou naší radostí. Krajinářský fotograf Nigel Danson byl vyzván, aby změnil svoje obvyklé náměty fotografií, a zkusil nafotit pěkné záběry svého zvířecího přítele. Nigel výzvu přijal a nabízí nám několik svých postřehů a tipů, abychom i my zvládli tuto výzvu #CreateYourLight.

Tipy a triky od Nigela Dansona

Jsem krajinářský fotograf, moje objekty zájmu se zpravidla nepohybují. Hory, stromy a skály stojí jako na povel. Na rozdíl od mého špringršpaněla Pebbles! :-) Výzvu jsem přijal, protože když pořád děláte jen to, co umíte, nezlepšujete svoje schopnosti a nikdy neobjevíte nic nové. Touto výzvou jsem byl nadšený a začal jsem rozhovorem o ní s Pebbles. Byla pro a tak jsme objednali více pamlsků :-)

Za poslední tři roky jsem Pebbles fotografoval mnohokrát, protože je se mnou stále na mých tůrách. Když tvořím YouTube videa kolem Lake District, vždy je se mnou, a občas se mi podaří opravdu pěkný snímek. Také fotografování zvířat má mnoho společného s jinými fotografickými žánry. Důležité je atraktivní světlo, prostředí, výraz a samozřejmě kompozice. Vytvořil jsem pro vás video, ze kterého pochopíte, že zručností číslo jedna při focení domácích miláčků je vytrvalost.

Všechny záběry jsem nafotil Nikonem Z 7, přičemž jsem se maximálně snažil využívat novou funkci automatického zaostřování na zvířecí tvář a oči. Použil jsem různé objektivy série Z – kvůli neuvěřitelné ostrosti a rychlému zaostřování, které je při neposedném špringršpanělovi Pebbles nezbytné.

Create Your Light: Fotografování domácích zvířat s Nigelem Dansonem a Pebbles

Fotil jsem s prioritou času a Auto ISO až do hodnoty ISO 1 000. Clonu jsem měl obvykle maximálně otevřenou. Následuje několik tipů, které mně pomohly nafotit nejlepší snímky Pebbles.

Tip 1: Foťte z úrovně očí

Stejně jako při fotografování lidí, je i u focení zvířat důležité snížit se na úroveň jejich očí nebo dokonce mírně pod ni. Má to dvě velké výhody. Umožní vám to jednoduše rozostřit pozadí a získáte pohled, kterým se většina lidí na zvířata nedívá (obvykle se na ně díváme shora), čímž jim dáte vyniknout.

Foto Nigel Danson
Foto Nigel Danson

Tip 2: Využijte sluneční světlo pro svůj prospěch

Na to, jak sluneční světlo ovlivní záběr, je důležité dbát. Často fotím ve stínu a do očí se snažím dostat pěkné odražené světlo.

Na následující fotografii jsem díky pruhu slunečního světla vytvořil zajímavou kompozici se střídajícími se světlými a tmavými částmi. Klíčové je vždy vnímat, jak dopadá světlo na fotografované zvíře a na pozadí snímku.

Foto Nigel Danson 
Foto Nigel Danson

Rád fotím při západu slunce, kdy je světlo měkké a teplé. U této fotografie naštěstí vydržela Pebbles sedět na skále asi čtyři sekundy.

Využijte měkké a teplé světlo zapadajícího slunce | Foto Nigel Danson
Využijte měkké a teplé světlo zapadajícího slunce | Foto Nigel Danson

Tip 3: Schovejte svého domácího mazlíčka

Fotky vypadají dobře, když neodhalíte divákovi všechno hned. Představivost je často krásnější než realita!

Zkuste vaše zvíře skrýt v zarostlé zahradě | Foto Nigel Danson
Zkuste vaše zvíře skrýt v zarostlé zahradě | Foto Nigel Danson

Pokusil jsem se Pebbles přesvědčit, aby běhala ve vysoké trávě zahrady, ale oba jsme byli unavení, a mně se nepodařilo vyfotit záběr, jaký jsem chtěl. Druhá fotografie z písečných dun v Anglii je vydařenější.

Foto Nigel Danson
Foto Nigel Danson

Tip 4: Přemýšlejte nad různými úhly záběru

Fotografování vašeho domácího mazlíčka z různých úhlů – a s různými ohnisky objektivu – může být vynikající způsob, jak pořídit skvělou neobvyklou fotku. Následující snímek jsem vyfotil z nadhledu, když se Pebbles pokoušela sedět, aby dostala pamlsek. Není to pro ni lehké. Když tak o tom přemýšlím, ani já bych neseděl, čekajíc na někoho, kdo mně dává pamlsek a přitom pořád říká „sedni, sedni, sedni, zůstaň…“ :-)

Foto Nigel Danson
Foto Nigel Danson

Tip 5: Zachyťte emoce a reakce zvířete

Foto Nigel Danson
Foto Nigel Danson

Toto je nejdůležitější tip, který se zároveň nejhůře realizuje. Snažil jsem se přimět Pebbles, aby reagovala na různé zvuky, nebo zachytit okamžik, kdy se chovala neobvykle. Dobře zachytit emoce a reakce zvířete, to je úkol, na kterém je třeba pracovat dlouho a usilovně. Nikdy nekončící snažení… 

Foto Nigel Danson
Foto Nigel Danson
Foto Nigel Danson
Foto Nigel Danson

Jste připravení vyzkoušet Nigelovy tipy se svým chlupáčem u vás doma? Najděte si čas na několik záběrů a sdílejte je na sociálních sítích. Použijte hashtagy #CreateYourLight a #PetPhotographyAtHome a nezapomeňte označiť naši stránku @nikon_cz_sk a přidat popisek odkud jste!

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *