Create Your Light: Food fotografie

Pokus s abstraktní makrofotografií máme za sebou, před sebou pak nové, tentokrát velmi konkrétní téma. Jdeme fotit jídlo. Koupené nebo vlastnoručně uvařené, upečené, aranžované a dobře nasvícené. Výzva #CreateYourLight pokračuje. Tentokrát vám bude radit zkušená food fotografka Donna Crous.

Domácí fotografování jídla se stává stále více a více oblíbenějším. Fascinace jídlem ale není žádný výdobytek moderní doby. Už umělecká díla datovaná do 15. století ukazují, že jídlo bylo prvotním zdrojem inspirace, když se malíři snažili zachytit objekty ve velmi realistické perspektivě. Díla zobrazovala vše, od okázalých hostin a banketů, až po nejjednodušší rodinná jídla u stolu, která poukazovala na skromnost a chudobu té doby.

Vždy jsem byla posedlá jídlem. Miluji všechno, od nakupování surovin po přípravu – takže fotografování jídla byl přirozený vývoj. Focení jídla je o tom, aby vypadalo chutně. Nemusíte být vynikající šéfkuchař s výjimečnými schopnostmi, je to spíše o vidění obrazu. Z jednoduchých ingrediencí, které najdete v kuchyni, můžou vzniknout fotografie, z nichž vám potečou sliny. Představte si uvařené vejce se stékajícím žloutkem, rozpouštějící se zmrzlinu na naběračce, čerstvé orosené ovoce, šumivý nápoj nebo šampaňské nalité ve sklenici.

Create Your Light: Food fotografie


Rady a tipy pro fotografování jídla v přirozeném světle

Pro focení jídla je ideálním zdrojem světla slunce, které je ale zároveň velmi nepředvídatelné, a mění v průběhu dne svoji barvu a intenzitu. Z toho důvodu volí profesionální fotografové spíše umělé osvětlení – aby měli na snímcích jednotné světlo. Na druhou stranu spousta úspěšných profesionálů fotí výhradně v přirozeném světle. Naučit se ho zvládnout a pracovat s ním je nesmírně obohacující. Tajemstvím je správné nasměrování světla na konkrétní jídlo či pití, které fotíte.

Jídlo se téměř vždy fotí s využitím směrového světla ze strany nebo zezadu. Nikdy nefoťte jídlo osvětlené přímo, protože mu bude chybět hloubka a rozměr, bude vypadat zkrátka… nechutně nebo nejedle.

Hledání světla

Nejlepší způsob, jak najít skvělé místo pro aranžmá jídla u vás doma, je vzít vajíčko a přecházet s ním od okna k oknu. Sledujte, jak se světlo pohybuje po povrchu vajíčka, jaké kontury mu vytváří a jaké stíny vejce vrhá do prostoru. Ideální je světlo trochu zjemnit – můžete využít difuzér nebo fotografovat, když je venku zataženo.

V pochmurných a tmavých dnech je nejlepší odrazit světlo s využitím odrazné desky (výborně funguje staniol nebo bílá karta). Ta odrazí venkovní světlo zpět na jídlo a vyrovná tak hluboké stíny. Stíny jsou vašimi přáteli, ale pokud je jich ve fotografii příliš, je snímek těžkopádný. Mezi světlem a stínem je třeba najít rovnováhu.

Create Your Light: Food fotografie


Pochopit svůj fotoaparát

Nejlepší výchozí optikou pro focení jídla je 50mm objektiv – já používám padesátku se světelností f/1,8. Pro nás, kteří fotíme jídlo, je to perfektní objektiv za rozumnou cenu. Pokud později přidáte do výbavy ještě objektiv 85 mm f/1,8 a makroobjektiv, budete mít větší pole působnosti. I když jsou objektivy důležité, klíčové je poznat svůj fotoaparát a umět ho ovládat v manuálním režimu.

Směrování světla

Nasměrování světla se odvíjí od jídla či nápoje, který fotíte, nebo také od stylu fotografování, jež preferujete. Všeobecné pravidlo zní: jednosměrné boční světlo. Zadní světlo pak funguje při focení nápojů, jako jsou koktejly, u fotografie koláčů s lesklou polevou nebo vaflí s medem. Krása digitální fotografie je v tom, že pokud si nejste jistí, můžete vyzkoušet oba způsoby nasměrování světla, abyste zjistili, co vám víc vyhovuje.

Create Your Light: Food fotografie


Citlivost ISO

Mnohé blogy o focení jídla doporučují používat ISO 100. Podle mého názoru to není nezbytné, navíc naučit se pak ostatní funkce v expozičním trojúhelníku je náročnější. Pro začátek tak vždy doporučuji vyšší ISO, obzvlášť pokud nemáte dostatečně pevný stativ. Jak už bylo řečeno – čím nižší ISO, tím ostřejší snímek – takže se ho snažte držet na co nejnižších hodnotách. Jenom „neobětujte“ rychlost závěrky pokud nepoužíváte stativ. Focení na ISO 100 bez stativu má často za následek neostré snímky z důvodu dlouhého času závěrky.

Rychlost závěrky

Expoziční čas je při fotografování jídla základním prvkem expozičního trojúhelníku, hlavně pokud se se snažíte o dokonalý záběr. Jestliže fotíte z ruky, snažte se držet rychlost závěrky na hodnotě 1/125 s a rychlejší. Použití delších časů by mohlo skončit neostrými snímky. Měření expozice ve fotoaparátu zajistí perfektně exponované fotografie.

Create Your Light: Food fotografie


Clona

Neexistuje žádné univerzální pravidlo pro nastavení clony – záleží na tom, jak chcete fotografovanou scénu pojmout. Já raději fotím s otevřenou clonou kvůli malé hloubce ostrosti. Použitím clony F3,5 a výběrem ostřicího bodu můžete přitáhnout pozornost diváka tam, kam chcete. Fotíte-li shora nebo napřímo, měl by být zaostřený celý obraz. Ideální clona pak bude F5,6 až F8. 

Vyvážení bílé

Moderní fotoaparáty Nikon mají pokročilé nastavení teploty světla, což ulehčuje dosažení správného vyvážení barev. Pokud ponecháte nastavení na automatiku vyvážení bílé – a budete fotit do RAWu –, budete mít prostor pro bezztrátové korekce vyvážení bílé v postprocesu.

Create Your Light: Food fotografie


Styl scény

Dříve, než si řeknete „ano, všechno moje jídlo je jedlé“, tak malá poznámka: U velkého komerčního focení jídla se pro nedostatek času, a kvůli rychlému kažení jídla, používají náhrady. Jestliže ale fotíte doma v přirozeném světle, nepotřebujete žádné falešné jídlo. Obáváte-li se, že se jídlo zkazí, připravte si nejprve scénu a fotoaparát, a až poté aranžujte jídlo.

Několik tipů, které vám pomůžou se stylingem

  • Udržujte ingredience svěží a hydratované – fotoaparát nikdy nelže!
  • Servírujte na malé talíře, scénu vyplňte natrhanými bylinkami, kořením nebo ovocem
  • Neutrální rekvizity nechají vyniknout jídlo
  • Látky dodají vizuální aspekt, doplní texturu a vodicí linie
  • Hlídejte si odrazy, hlavně na lesklých příborech
  • Najděte zajímavé pozadí. Dřevěné desky, noviny, pergamen, notový záznam, vzorované dlaždice a další, vytváří jedinečné povrchy. Pokuste se vyhnout stolům z borovicového dřeva – mohou být příliš žlutooranžové. Vinylové povrchy se dají jednoduše utřít i po rozlití
  • Nesnažte se vyplnit celý obrazový prostor – prázdný prostor může být působivý
  • Lepší kompozice se vytváří s lichým počtem předmětů (1, 3, 5 koláčků, talířů, sklenic…). Jsou také vizuálně přitažlivější
  • Nevíte-li si rady s kompozicí, zkuste poskládat misky nebo sklenice do tvaru trojúhelníku
  • Vždy se ujistěte, že rekvizity souvisí s fotografovaným jídlem. Například umístit čajník na pozadí misky s kari, nemusí být ideální

Create Your Light: Food fotografie


Vytvářejte různé varianty jednoho záběru

Když fotíte velké množství různých jídel, po čase se vám může zdát, že fotografie vypadají stejně. Pak je načase zapojit například člena rodiny, který může držet jídlo v rukách. Stydlivější mohou být zobrazeni „inkognito“. Fotografie i tak budou osobnější, živější. Jste-li na focení sami, využijte stativ a samospoušť. Fotoaparáty Nikon lze nastavit tak, aby snímaly 10 obrázků v sérii po aktivaci samospouště. Umožňuje mi to nafotit perfektní scénu s kapající vodou nebo kropit jídlo bez toho, abych musela neustále chodit tam a zpět.

To, co začalo jako můj koníček, se mi časem stalo povoláním na plný úvazek, hrou a zároveň prací na jedinečném stylu. Ráda bych viděla, jak vy tvoříte svoje fotografie jídla. Jaké doma nalézáte ingredience a rekvizity, či jak využíváte tyto tipy.

Create Your Light: Food fotografie

Fotografie Donny Crous vypadají fantasticky a velmi chutně. Zkusíte to i vy? Podělte se s námi o svoje vydařené záběry. Sdílejte je na sociálních sítích, označte je hashtagem #CreateYourLight, označte také naši stránku @nikon_cz_sk a připište město, kde bydlíte.

Další díly projektu Create Your Light najdete zde

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *