Create Your Light: Akční dobrodružná fotografie s Rayem Demskim

Výzva #CreateYourLight pokračuje dál, tentokrát s ambasadorem Nikonu, outdoorovým fotografem Rayem Demskim. Na horské dobrodružství dostal k vyzkoušení nový Nikon Z 6II – lehký a odolný fotoaparát, na outdoorové akce jako stvořený. Ray má se zachycením akčních záběrů sportovců mnoho zkušeností. Poradí, jak si focení naplánovat, pracovat se světlem, jednoduše jak maximálně využít příležitosti.

Ambasador Nikonu Ray Demski
Ambasador Nikonu Ray Demski

Rayovy tipy

Outdoorová fotografie je pro mě příležitostí zachytit místo, na kterém jste ještě nikdy nebyli tak, abyste při prohlížení fotografií měli dojem, že jste jej už někdy navštívili.

Věřím, že pokud trávíme více času venku, cítíme se více spojení se světem. Myslím si, že dobrá outdoorová fotografie takové spojení vždy vytvoří – mezi lidmi a světem, který spolu sdílíme. Nezáleží na tom, je-li vaším světem park v sousedství, oceán nebo hory.

Když jsem byl z Nikonu osloven, abych na focení trailového běhu v horách vzal nový Nikon Z 6II, byl jsem nadšený možností vyzkoušet nový fotoaparát a ukázat dramatické prostředí. Jsem spokojený, jak focení dopadlo.

Zde je několik tipů pro vás, jak fotit outdoorové snímky:

Focení plánujte

Nikon Z 7II + Nikkor Z 24–70 mm f/2,8 S | 1/500 s, F7,1, ISO 160 | Foto Jarno Schurgers
Nikon Z 7II + Nikkor Z 24–70 mm f/2,8 S | 1/500 s, F7,1, ISO 160 | Foto Jarno Schurgers

Plánování závisí na druhu a účelu focení, nicméně vždy je dobré mít představu „do čeho jdete“, a co chcete fotit. Jak putuje světlo krajinou v různých částech dne? Jaké jsou na místě povětrnostní podmínky?

Na toto focení byla příprava jednoduchá. Vystačil jsem si s přirozeným světlem, pouze v jednom případě použili běžci čelovky, a jindy držel asistent další světlo. Věděl jsem předem, co chci tam nahoře dělat, a věděl jsem, jaké vybavení budu potřebovat. Měl jsem Nikon Z 6II a několik objektivů Nikkor Z.

Vyrazili jsme o den dříve a prozkoumali okolí. Našli jsme toto úžasní místo – hřeben a za ním ledovec. Neuvěřitelně krásné. Zde jsem se rozhodl udělat první záběr.

Počasí je při focení venku nejdůležitějším faktorem, speciálně pak na horách. Počasí musíte permanentně sledovat, a když se ukáže ve špatném počasí „okno“, je třeba jít na to.

Díky tomu, že jsme předchozí den obhlédli okolí, přemýšlel jsem, kde bude světlo a kdy bude nejlepší. Chtěl jsem pořídit záběr běžce na hřebeni se zlatou září, která se vytvoří, když soumrak střídá sluneční světlo. Vycházelo to na dobu mezi 6.30 až 7.30 hodin ráno. Začali jsme ale už za tmy, abychom při prvním světle mohli fotit.

Čarujte se světlem

Při komerčním focení využívám všechny typy světel, ale když jsem v horách – jen já a Nikon Z 6II – fotografování je pouze o přirozeném světle. Dramatický záběr na krajinu dodá pocit, jaké je to být na těchto nádherných a inspirativních místech. Pomocí světla oddělíte vaše objekty od pozadí, navrch zvýrazníte tvary a detaily ve scenérii krajiny.

Nikon Z 6II + Nikkor Z 24–70 mm f/2,8 S | 1/1 000 s, F4, ISO 200 | Foto Ray Demski
Nikon Z 6II + Nikkor Z 24–70 mm f/2,8 S | 1/1 000 s, F4, ISO 200 | Foto Ray Demski
Nikon Z 6II + Nikkor Z 24–70 mm f/2,8 S | 1/800 s, F4, ISO 1 000 | Foto Ray Demski
Nikon Z 6II + Nikkor Z 24–70 mm f/2,8 S | 1/800 s, F4, ISO 1 000 | Foto Ray Demski

Na této fotografii jsem se snažil umístit běžce tak, aby na něj dopadalo světlo z boku a trochu i zezadu, přičemž na úbočí za ním je ještě stín. Tím se zvýraznily detaily na běžci a skalách. Zado-boční světlo modeluje krajinu do 3D prostoru a dává pocit, jako byste na tom místě byli. 

Nerad fotím v poledne, když je slunce ostré a svítí kolmo nad hlavou. Brzké ráno, pozdní odpoledne až do večera – to je čas, kdy je světlo měkčí a dopadá pod ostrým úhlem. Díky tomu vystoupí detaily a textury.

Stejná technika funguje i když jsou běžci v parku nebo jde o turisty v terénu. Ať se rozhodnete fotit jakékoliv dobrodružství, důležité je zachytit scénu živě, aby měl divák pocit, že je její součástí.

Využijte příležitosti naplno

Přizpůsobit se je nevyhnutelné. Buďte připravení. Vždy mějte připravený fotoaparát.

Je skvělé, když se stane něco neočekávaného. Plánujete focení v dobrém počasí, ale z ničeho nic se objeví tato úžasná mračna. Vypadá to na déšť. V jedné chvíli ale mezi mraky pronikne pruh slunečního světla.

Toto se stalo při druhém focení. Výsledkem jsou fotografie sportovců, běžících nádhernou krajinou s dramatickým oblačným pozadím.

Nikon Z 6II + Nikkor Z 70–200 mm f/2,8 S | 1/600 s, F8, ISO 320 | Foto Ray Demski
Nikon Z 6II + Nikkor Z 70–200 mm f/2,8 S | 1/600 s, F8, ISO 320 | Foto Ray Demski

Pro takovéto záběry mám Nikon Z 6II rád. Je rychlý a drží krok i v nečekaných situacích. Některé momenty nastanou jen jednou. Potřebuji mirrorless systém, na který se můžu zcela spolehnout. Teď má Nikon Z 6II druhý slot na kartu – novou úroveň ochrany vašich souborů. Obvykle mám fotoaparát nastavený tak, aby nahrával snímky na obě dvě karty naráz. Automaticky se už ve foťáku vytváří záloha bez toho, abych na to musel myslet.

Usnadněte si zaostřování

Když ostříte na rychle se pohybující objekty, například na běžce, a máte na pořízení snímků jen omezený čas, musíte si být jisti, že správně zaostříte napoprvé.

Nikon Z 6II + Nikkor Z 70–200 mm f/2,8 S | 1/640 s, F2,8, ISO 200 | Foto Ray Demski
Nikon Z 6II + Nikkor Z 70–200 mm f/2,8 S | 1/640 s, F2,8, ISO 200 | Foto Ray Demski

Rozpoznávání tváře a očí funguje u Nikonů při detailnějších záběrech běžců skvěle. Také sledování vybraného objektu v obrazovém poli je stejně spolehlivé. Umožňuje mi to běžce udržet ostrého v celé sekvenci – z dálky, až dokud není úplně blízko. Na tyto AF režimy se můžu spolehnout i v extrémních situacích a při rychlém pohybu.

Použijte odolnou výbavu

Nepřestávejte fotografovat, ani když se zhorší počasí. Zjistil jsem, že skutečně kouzelné a emotivní fotografie vznikají právě v těch chvílích, kdy se nám fotit vůbec nechce. Když se valí bouřkové mraky, začíná sněžit, mění se počasí a je velmi větrno – v takových situacích by měl být náš fotoaparát připravený. Nikon Z 6II je vynikající přístroj do podobných podmínek. Díky utěsnění ho nemusím šetřit. Když jsem venku, nemusím se o svoji fotografickou výbavu vůbec obávat. Nemusím myslet na to, jak udržet foťák v suchu při tom, když visím nad útesem na laně. Stále obvykle používám Nikon D850 a několik objektivů, nebo Nikon D6, když potřebuji pořídit rychlejší série. Ale ani jeden z nich není vůbec lehký! Samotné tělo D6 váží stejně jako Z 6II i s objektivy a bateriemi. 

Při focení akčních snímků venku je skvělé mít malý a lehký fotoaparát jako je Nikon Z 6II, na který se můžu spolehnout. A přestože je Z 6II menší, v kvalitě obrazu nedělá žádné kompromisy. Speciálně s novými objektivy Nikkor Z, si Z 6II získá mnoho příznivců.

Jeden objektiv, který vládne všem?

Mám velmi rád svoje pevná skla, ale nemají rozsah, který potřebuji na akční focení v outdooru. Platí to hlavně, když jsou moje možnosti pohybu omezené prostředím, v němž se právě nacházím – například, když visím na útesu. Tehdy potřebuji zoom. Nejčastěji používám Nikkor 24–70 mm, který má všestranný rozsah – přesně takový potřebuji, pokud fotím z riskantního místa a mám jen jednu příležitost pořídit fotku. Venku je to často můj jediný objektiv.

Při tomto focení jsem použil i Nikkor Z 70–200 mm f/2,8 S. S velkým úspěchem s ním využívám sledování objektu s výběrem ostřicího pole. Kvalita obrazu je výjimečná.

Ray Demski s Nikonem Z 6II a Nikkorem Z 70–200 mm f/2,8 S
Ray Demski s Nikonem Z 6II a Nikkorem Z 70–200 mm f/2,8 S
Ray Demski s Nikonem Z 6II a Nikkorem Z 24–70 mm f/2,8 S
Ray Demski s Nikonem Z 6II a Nikkorem Z 24–70 mm f/2,8 S

Velmi rád používám také nový Nikkor Z 14–24 mm f/2,8 S (viz první foto v tomto článku). Miloval jsem také „čtrnáct dvacet čtyřku“ s bajonetem F, ale ta je mnohem těžší než mirrorless verze.

A teď vy :-) Běžte na místo, které máte rádi, inspirujte se Rayovými tipy, plánujte, foťte a vystihněte místo takové, jaké skutečně je. Sdílejte svoje fotografie na sociálních sítích s hashtagy #CreateYourLight a #shootingactionadventure, a označte náš místní kanál nikon_cz_sk. Těšíme se na vaše akční outdoorové fotografie.

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *