Create Your Light: Abstraktní makrofotografie

Dny neuvěřitelně rychle ubíhají, a pro nás nastal čas, představit vám už čtvrté téma výzvy #CreateYourLight. Nyní vás bude inspirovat cestovatel, dobrodruh a fotograf Alex Stead. Tématem výzvy je abstraktní makrofotografie.

Pro Alexe, stejně jako pro mnohé z vás, je to poprvé, kdy vyzkouší makrofotografii. Jste i vy připravení se nechat unášet svojí kreativitou? Alex doma pomocí jednoduchých technik a světla experimentuje s efekty barev rozpouštějících se ve vodě. To stejné si můžete vyzkoušet i vy.

Podívejte se na první Alexovy pokusy a sledujte jeho cestu k naplnění nejnovější výzvy #CreateYourLight. Zde je několik tipů a triků, jak si poradit s tímto tématem. Alex k tomu říká:

Příprava

Já jsem použil staré akvárium, ale určitě existují i jiné možnosti (skleněné nebo obecně transparentní nádoby, které mají ploché stěny, nezkreslují a nejsou poškrábané). Nejdůležitější věc, na kterou musíte myslet, je dostatek světla – abyste mohli použít co nejkratší čas závěrky a velkou clonu. Já jsem použil profesionální světlo, ale pomůže jakýkoliv silný zdroj světla nebo i dostatečně intenzivní přirozené světlo. Světlo musí být rozptýlené, abyste se vyhnuli nechtěným stínům.

Create Your Light: Abstraktní makrofotografie

Sledoval jsem, jak se akrylové barvy rozpouští ve vodě. Chtěl jsem zachytit zajímavé tvary, které se při tom tvoří. Barvy jsem nejprve smíchal s malým množstvím vody, protože samotné jsou velmi husté. Vyzkoušel jsem i lak na nehty, ale tím jsem si zničil džbán, kterým jsem vodu naléval, takže jsem od tohoto nápadu upustil. V tomto článku najdete jen několik nápadů, které lze využít, nicméně experimentování se meze nekladou!

Zaostřování

Zaostřování bylo největší výzvou. Nejprve jsem umístil nahoru na akvárium kartón s vyřezaným otvorem, skrz který jsem posléze lil tekutinu. Otvorem jsem následně prostrčil špejli, a pokusil se odhadnout, kudy bude barva ve vodě klesat – tedy kam je třeba mít zaostřeno. Když jsem však po několika pokusech zjistil, jak rychle se barva rozptýlí, uvědomil jsem si, že musí být zaostřené všechno…

Dobře fungovalo, když jsem vzal láhev s vodou a stříkal ji skrz otvor v kartónu. V akváriu se vytvořilo množství bublinek, což mně pomohlo získat představu, kam je třeba zaostřit. Nebylo to stejné jako s barvou, ale měl jsem tak přesnější informace než při použití pouhé ponořené špejle. Po několika testovacích záběrech pak vzniklo vícero skvělých fotografií.

Foto: Alex Stead
Foto: Alex Stead

Možná se divíte, proč jsem strávil tolik času zkoušením správného zaostření – proč jsem hned nepoužil barvu. Jednoduše proto, že po použití barvy se voda velmi rychle znečistí, akvárium musíte vyprázdnit a vymýt, následně zase naplnit. Je to zdlouhavý proces.

Fotografické vybavení

Většinou fotím Nikonem D850 nebo Z 7. Tentokrát volba padla na Nikon Z 7, hlavně pro jeho focus peaking (indikace zaostřených míst v režimu manuálního ostření), což se pro tento projekt velmi hodilo. Nikdy před tím jsem nepoužíval makroobjektiv, rozhodl jsem se pro AF-S VR Micro-Nikkor 105 mm F2,8G IF-ED. Pokud ale nemáte makroobjektiv, nevěšte hlavu – není to nezbytně nutné. Konečný výsledek bude sice pravděpodobně trochu slabší (s menšími detaily), ale pořád to bude zábava.

Foto: Alex Stead
Foto: Alex Stead

Nastavení fotoaparátu

Nastavení vašeho fotoaparátu bude záviset na tom, kolik světla se vám podaří dostat do vody. Makroobjektiv se od běžných objektivů liší mimo jiné možností nastavení mnohem větší clony (na objektivu Micro-Nikkor 105 mm f/2,8 jsem používal až F40). Kvůli malé předmětové vzdálenosti je také potřeba myslet na to, že například F8 bude – co do hloubky ostrosti – ekvivalentní F4 na běžném objektivu. Já jsem se snažil držet clonu na F18 až F22. Barva se ve vodě hodně rozpíjela, proto jsem potřeboval velkou hloubku ostrosti.
Rychlost závěrky jsem nastavil cca na 1/1 000 s, což stačí pro ostré zachycení barvy, rychle se rozpíjející ve vodě. Z tohoto nastavení vyplynula poměrně vysoká citlivost ISO 800–1 250. S Nikonem Z 7 jsem se ale ztráty kvality kvůli vysoké citlivosti neobával.

Foto: Alex Stead
Foto: Alex Stead

Několik rad, jak zpracovávat toto nelehké, ale atraktivní téma, vám v krátkém videu (níže pod snímky) poskytne také ambasador Nikonu Petr Jan Juračka. Také jemu se podařily pěkné abstraktní makrofotografie, co myslíte?

Foto: Petr Jan Juračka
Foto: Petr Jan Juračka
Foto: Petr Jan Juračka
Foto: Petr Jan Juračka
Foto: Petr Jan Juračka
Foto: Petr Jan Juračka
Foto: Petr Jan Juračka
Foto: Petr Jan Juračka
Foto: Petr Jan Juračka
Foto: Petr Jan Juračka

Co vy na to? Láká vás vyzkoušet si malý experiment s abstraktní makrofotografií? Postupujte podle našeho návodu nebo si vymyslete vlastní originální nápad. Pusťte se do toho!

My budeme rádi, když se s námi podělíte o svoje vydařené fotografie. Sdílejte je na sociálních sítích označené tagem #CreateYourLight, a #AbstractMacroPhotography; označte také naši stránku @nikon_cz_sk a připište město, ve kterém bydlíte.

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *