Člověk vs. příroda. Fotka Nikonblogu v 5. kole

Křesťanství učí, že Bůh nejprve stvořil zemi, poté stvořil člověka, a hned nato mu zemi dal, aby ji spravoval. Můžete tomu věřit a nemusíte, jisté však je, že nikdo jiný se za nás o tuto zemičku starat nebude. Na místě je však otázka: Děláme to, jak se říká právnickou formulací, s péčí řádného hospodáře? Odpověď nechám na každém z vás, a zároveň všechny čtenáře Nikonblogu pozvu do 5. kola Fotky Nikonblogu, jehož téma je s opatrováním naší planety spjato velmi těsně…

Foto Ibra Ibrahimovič
Foto Ibra Ibrahimovič | Ibra.cz

Správce i kazisvět

Jestli mě paměť neklame, tak environmentální nebo ekologické téma jsme ve Fotce Nikonblogu ještě nikdy neměli. Což je možná chyba, ale tu právě nyní hodláme napravit. Znění 5. kola – které je mimochodem předposlední v tomto roce – tedy je:


Příroda v zajetí člověka


Řekne-li se „ekologické téma“ a dodá „příroda v zajetí člověka“, nemuselo by se snad ani nic vysvětlovat. Nicméně tento článek je zadáním nového kola Fotky Nikonblogu, tak přece jen pár vět. Tentokrát po vás budeme chtít jednoduše fotografie toho, jak člověk zachází s přírodou. Nemusí to být hned krajina severních Čech, jak ji dlouhodobě dokumentuje Ibra Ibrahimovič, jehož fotografie tento článek doprovází. Mnohdy stačí vyjít kousek za dům do lesa, aby člověk zjistil, že to naše stvoření dokážou pěkně drancovat i ti, kdo by ho spíš měli chránit – lesáci se svou těžkou technikou a mamonu podřízenou těžbou. Byť tedy, abych neházel všechny do jednoho pytle – nejsou všichni a všude stejní. 

Z názvu tématu je zřejmé, že by mělo jít spíše o negativní lidské zásahy, nicméně nebudeme vám vůbec bránit v tom, abyste svým fotoaparátem nezachytili ani prospěšné konání člověka v přírodě. Ostatně i ty zmíněné severní Čechy se postupem času aspoň na některých místech pomalu mění k lepšímu. Člověk napravuje to, co jiní lidé před ním zničili. A příroda je mu za to vděčná. I to je tedy námětem 5. kola Fotky Nikonblogu.

Foto Ibra Ibrahimovič
Foto Ibra Ibrahimovič | Ibra.cz

Příroda ale není jen za hranicemi měst, nýbrž často i uprostřed nich. Každý strom ve městě, každý kousek trávníku s okrasnými keři, možná i každý truhlík s kytkami za oknem jsou malými součástmi přírody. Nejste-li cestovatelé s fotoaparátem, zachyťte vztah člověka a přírody ve městě. Buďte zkrátka kreativní tak, jako jste v každém kole Fotky Nikonblogu.

Jedna až pět fotek

Základní pravidla jsou stále stejná, ale neuškodí si je zopakovat. Své soutěžní fotografie nahrávejte jako komentáře k příslušnému příspěvku na facebookové stránce Nikonu. Máte celkem pět pokusů čili můžete soutěžit s nejvýše pěti snímky. Za dva měsíce, kdy každé kolo trvá, vyhodnotíme tři nejlepší fotografie, jejichž autoři obdrží od společnosti Nikon malý dárek – a co je důležitější – postupují do celoročního finále, ve kterém už jen jeden jediný fotograf získává DX mirrorless Nikon Z fc s objektivem NIKKOR Z 28 mm f/2,8.

Nákrčník Nikon
Nákrčník Nikon – pozornost pro autory tří nejlepších fotografií 5. kola

Mimochodem, když jsem zmiňoval křesťanství a stvoření světa – tak úplně první, co Bůh „zařídil“, bylo světlo. A jak my fotografové víme, bez něj by neexistovala ani samotná fotografie. Tak ať vás při pořizování soutěžních fotografií naší občas docela zanedbané zemičky provází dobré světlo!

Podrobná pravidla soutěže Fotka Nikonblogu 2023 najdete zde

Maximálně do konce týdne

Začínáme nové kolo, ale ještě neznáme nejlepší z kola minulého. Tak je to ale pokaždé a zvyky se nemají měnit. Každopádně vyhodnocení 4. kola s tématem Minimalistická fotografie se dočkáte už brzy, ještě tento týden. Zůstaňte naladěni na Nikonblog.cz :-)

Foto Ibra Ibrahimovič
Foto Ibra Ibrahimovič | Ibra.cz

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *