Černočervená abstrakce v Czech Photo Gallery a finalisté Framu 2012 v Moravské galerii

Od čtvrtka 13. června si můžete zajít do pražské Czech Photo Gallery na novou fotografickou výstavu. Jiří Cajska zde pod názvem Red or Black představí v souboru čtyřiceti fotografií dvě hlavní témata své volné tvorby. Další informace přináší tisková zpráva CPG:

Fotografie Jiřího Cajsky, ať už barevné nebo černobílé, bývají často označovány jako abstraktní či nefigurativní. Jsou to však fotografie hluboce předmětné. V počátcích autorovy tvorby se stalo předmětem jeho zájmu sklo, postupně se dostal ke kultivovaným abstrahujícím kompozicím geometrických tvarů, linií a tónů skleněných předmětů. V dalších cyklech jeho tvorby se zvýrazňuje role stínů, lomů a odrazů světla i světelných kontrastů.

Red or Black – Jiří Cajska

V devadesátých letech se autor, inspirován seminářem multimediální tvorby Pavla Jasanského na FAMU, věnuje fotomontáži, roláži a dalším obdobným postupům, při nichž vytváří skládáním dílčích obrazů nové celky s novým významem postavené do jiných souvislostí.

V současnosti se Jiří Cajska věnuje převážně tvorbě v oblasti barevné fotografie, opět v abstrahující podobě, kdy předměty stojící před objektivem jsou mu prostředkem k vyjádření nálady, jakémusi posunu k jiné realitě a zároveň k jejich novému objevování. Citlivému divákovi se tyto fotografie upřímně otevírají a jsou schopny vypovídat o mnohém.

Jiří Cajska vystudoval na Pražské FAMU obor fotografie dále pak Institut výtvarné fotografie a Elektrotechnickou fakultu na ČVUT.

Red or Black – Jiří Cajska
Red or Black | Foto Jiří Cajska | Proměny I, 2008

Kde

Czech Photo Gallery, Újezd 19, Praha 1 – Malá Strana

Otevřeno:
Úterý–neděle: 12–19 hodin
Vstup zdarma

Kdy

od 13. 6. do 28. 7. 2013


V rámci výstavy se 20. 6. 2013 v 18 hodin v Czech Photo Gallery uskuteční beseda a prezentace dalších prací Jiřího Cajsky.

Fotografie Jiřího Cajsky
Frame v baroku

Věřím, že každý, kdo se zajímá o fotografii, se již setkal s relativně novou fotosoutěží Frame, která vznikla v roce 2005 v Brně kolem Ondřeje Žižky a dalších fotografů, nyní sdružení pro přesahy fotografie MIMO.

Frame je koncipováno jako mezinárodní fotografická soutěž pro profesionální fotografy a studenty fotografických škol z Česka, Polska, Slovenka a Maďarska a slovy organizátorů poskytuje fotografům z prostoru střední Evropy reprezentativní prostor pro uplatnění volné tvorby.

Frame 2012

Dlužno dodat, že Frame od svého počátku představuje takříkajíc nejprogresivnější proud nejmladších autorů, což tuto soutěž činí v Česku naprosto ojedinělou a velmi významnou. Na druhou stranu může být přehlídka těchto děl pro konzervativnější diváky místy poněkud nepochopitelnou až někdy i trochu šokující. Výjimkou není ani loňský ročník, který se formou putovní výstavy aktuálně představuje v barokním sále budovy brněnského Místodržitelského paláce Moravské galerie.

Frame 2012
Spojení tvorby mladých autorů a barokního sálu s křídlem v rohu, nasvíceného nevzhlednými halogenovými reflektory, působí poněkud bizarně. V tomto případě to ale vůbec nevadí

Opět i v tomto případě necháme prostor k prezentaci výstavy pořadatelům, respektive historičce umění Bohunce Koklesové, člence poroty Frame 2012:

Do soutěže bylo v tomto roce přihlášeno téměř 130 prací, z nichž je možné značnou část  souborů zařadit do tzv. inscenované fotografie, často dotvořené v počítači. Četné zastoupení měly také soubory mapující periferie, okraje měst nebo obcí s pohledy na banální objekty či málo identifikovatelné prostory. Ty mohly vzniknout doslova „všude a nikde“. Zatímco inscenované fotografie většinou zaznamenávaly jakési psychologicky působící stavy, které se prostřednictvím „bezprizorního“ jedince či podivného zátiší vyrovnávají se stavem dnešní společnosti, fotografie periferií byly naopak záměrně indiferentní, bez určení identity místa a prostoru. Mnohé fotografické soubory jako by se „vezly“ na křídlech určitých trendů současné fotografie, či lépe řečeno nedávné fotografie.

Frame 2012
finalistka: Štěpánka Paseková (CZ) – Pro prarodiče

Téměř zcela absentovala dokumentární nebo reportážní fotografie. Je to fakt, který má všeobecný charakter. Tato absence je totiž přítomná nejen na vysokých školách, ale i ve výstavních síních. Na školách se skutečně programově věnuje dokumentu jen několik zájemců. Možná to souvisí i s tím, že autorita pravdy v rámci dokumentární fotografie dostala řádně zabrat vstupem digitálních médií na scénu. A proto převládla potřeba ovládnout a mít při inscenování obrazu absolutní kontrolu na tím, co fotografujeme.

Z přihlášených prací byl také cítit jistý návrat k modernistické fotografické tradici. Většinou šlo o nenápadné projekty, které laborovaly na poli experimentu, abstrakce, obyčejnosti a černobílé škály. Myslím si, že jde o polohu v současné fotografii, která bude postupem času sílit. A možná opět poskytne určitý druh stability ve světě postaveném na tekutosti a permanentní proměnlivosti.

Frame 2012
finalistka: Michaela Čejková (CZ) – Forestmades

Více informací o fotosoutěži Frame najdete na webu Fotoframe.net.


Kde

Moravská galerie v Brně, Místodržitelský palác | barokní sál, Moravské náměstí 1a, Brno

Otevřeno:

středa–neděle: 10–18 hodin
čtvrtek: 10–19 hodin
Vstup zdarma

Kdy

do 7. 7. 2013


Vybrané fotografie Frame 2012

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *