Ceny za design pro Nikon – Red Dot Award 2021 – jsou rozdány

Známou designérskou soutěž Red Dot Award není třeba našim čtenářům představovat. Produkty Nikonu se v tomto celosvětovém klání, organizovaném, respektive sponzorovaném německou společností Design Zentrum Nordrhein Westfalen, umisťují pravidelně každým rokem. A letos, tedy v ročníku 2021 zde máme ve finále hned celkem devět produktů.

Design není jen vzhled

Než se ale k samotným oceněným produktům dostanu, tak mi dovolte krátkou vsuvku. Ceny za design nejsou jen „medailemi“ za produkty, které jsou nejkrásnější, nejelegantnější, vypadají nejmoderněji a pokud možno sexy. Designérské ocenění ve velké míře zohledňuje také propojení estetiky s funkčností a v případě fotoaparátů i s ergonomií používání. Jinak řečeno – design není jenom vzhled, jak se spousta lidí domnívá. Není to jen samoúčelné tvarování předmětů pro efekt. Naopak, dobrý design musí brát v úvahu všechny užitné vlastnosti výrobku. Což evidentně – soudě podle prestižního ocenění Red Dot Award – nikoňácké produkty splňují.

Red Dot Award 2021

Mimochodem, věděli jste, že Nikon právě na designu mnoha svých fotoaparátů spolupracoval se světoznámým italským designérem Giorgiem Giugiarem, který má „na svědomí“ například auta jako Audi 80, Lotus Esprit, Alfa Romeo Giulia nebo notorický známý „jedničkový“ VW Golf? A co že to navrhoval Giugiaro pro Nikon? Vlajkové lodě kinofilmových zrcadlovek Nikon F3 až F6, posléze DSLR Nikon D3 a D4, a také D800. 

A vítězem pro rok 2021 se stává…

O Nikonu D6 moje zdroje neříkají, že by ho navrhoval zmíněný italský designér, nicméně příbuznost s předchozími modely zapřít nemůže – a tak tu máme první Red Dot Award. Mám sice trochu obavy, aby to nebyla zároveň labutí píseň profesionálních zrcadlovek, ale to je holt daň technologickému vývoji. Gratulujeme Dé šestce!

Nikon D6 – Red Dot Award 2021
Nikon D6 – Red Dot Award 2021

Další tři oceněné výrobky Nikonu jsou – co do zmíněného technologického vývoje – v první linii. Ano, řeč bude o nových Zetkách, konkrétně pak Nikonu Z 6II, Z 7II a bateriovém gripu MB-N11 – což jsou další produkty oceněné logem Red Dot Award 2021. Gratulace nesmí chybět!

Nikon Z 6II s objektivem Nikkor Z 24–70 mm f/4 S a battery gripem MB-N11
Nikon Z 6II s objektivem Nikkor Z 24–70 mm f/4 S a battery gripem MB-N11

K Zetkům neoddělitelně patří nové Zetkové objektivy, které jsou po všech stránkách převratné. Nejvyšší třídu optiky Nikkor Z pak představuje „svatá trojice“ profesionálních zoomů se světelností f/2,8. Jaké objektivy tedy získali Red Dot Award 2021? Širokoúhlý zoom Nikkor Z 14–24 mm f/2,8 S, základní zoom Nikkor Z 24–70 mm f/2,8 S a konečně telezoom Nikkor Z 70–200 mm f/2,8 S. Gratulujeme potřetí!

„Svatá trojice“ profesionálních objektivů Nikkor Z se světelností f/2,8
„Svatá trojice“ profesionálních objektivů Nikkor Z se světelností f/2,8

Z jiného soudku

Nikon není jen výrobce fotografické techniky, ale také „příbuzných“ produktů, jako jsou například dalekohledy nebo mikroskopy či lékařské optické přístroje. Porota Red Dot Award pro letošní rok ocenila první kompaktní binokulár Nikonu se stabilizací, model Nikon 10×25 Stabilized, plus výukový mikroskop Nikon Eclipse Ei. 

Nikon 10×25 Stabilized
Nikon 10×25 Stabilized
Nikon Eclipse Ei
Nikon Eclipse Ei

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *