Celoživotní fotobatoh. Test Everyday Backpacku od firmy Peak Design

Kdybych měl popsat fotografické příslušenství značky Peak Design jedním slovem, použil bych výraz… inovativní. Peak Design nevyrábí mainstreamové produkty. Vyvíjí vskutku inovativní příslušenství, které navíc vyniká designem, použitými materiály či perfektním dílenským zpracováním. Ostatně o tom jste se mohli přesvědčit už několikrát při čtení našich testů produktů Peak Designu na Nikonblogu.

Jak to ale dopadne, když se tato mladá americká firma, která vznikla na „crowdfundingových základech“ na Kickstarteru, pustí do vývoje a výroby fotobatohu? Čili příslušenství, kterého je na trhu nepřeberná nabídka? Nechci předjímat závěr recenze, ale musím naprosto nekriticky odpovědět na položenou otázku: Fotobatoh Peak Design Everyday Backpack je prostě boží! :-)

Peak Design Everyday Backpack

Doba bezplastová

V posledních letech je možné v segmentu fotografických zavazadel vysledovat jakýsi „civilní trend“. Brašny, pouzdra, fotobatohy jsou vyráběné v designu, který pokud možno co nejméně připomíná typické fotozavazadlo, jak si jej obvykle představujeme. Používají se „nenápadné“ materiály, a také detaily, jako jsou držadla, přezky, spony a další, dostávají mimikry běžné tašky či batohu. Fotobatoh Everyday Backpack – ostatně jako i další fotografická zavazadla Peak Designu – se na této vlně veze úplně stejně, možná ještě více.

Skromný střih Everyday Backpacku tak trochu připomíná běžný batoh typu „messenger“. Na první pohled zaujme materiálem, který výrobce označuje jako: „Vlivům počasí odolná a vodoodpudivá voskovaná tkanina Kodra 500D s DWR impregnací a dvojitým polyuretanovým potahem.“

Já jsem při testování sice nezmokl, ale sněhu si tento batoh užil dost. Po příchodu do tepla, jakmile sníh roztál, nebylo možné nezaznamenat, že voda po tkanině… stéká. Nenasává. Tvrzení výrobce je možné věřit, a to stejné platí o voděodolných zipech. Citlivá fototechnika je zkrátka v suchu.

Fotobatoh Peak Design Everyday Backpack

Fotobatoh Peak Design Everyday Backpack se z pohledu designu vyrábí ve dvou provedeních: Charcoal – tmavě šedá a Ash – světle šedá. Tmavší verze má prvky, kterými jsou typicky rukojeti (které má tento batoh hned tři – jednu hlavní nahoře a dvě po obou bocích) ušité z materiálu s označením Hypalon. To je vysocepevnostní a odolná umělá tkanina, ze které jsou vyrobené například také popruhy batohu. U světlejšího provedení Ash je tato „umělá hmota“ na vnější straně nahrazena přírodní nubukovou kůží. Luxusní!

Hledal jsem a nenašel… co to? Prvky z plastu. Však to znáte – na běžném fotozavazadle najdete spoustu přezek či spon, které jsou téměř vždy plastové. Na Everyday Backpacku najdete také mnoho těchto prvků, nicméně všechny jsou kovové, což vypadá – a také funguje – vskutku dokonale. Abych ale nebyl příliš nekritický, podíl kovu, ale i dalších materiálů, se projevil také na vyšší hmotnosti tohoto fotobatohu. Pojďme tudíž k velikosti a hmotnosti. Ale ještě před tím jedno přiznání…

Fotobatoh Peak Design Everyday Backpack
Oops…, omlouvám se. Jeden plastový prvek zde je. Známé kotvičkové uchycení – coby typický brand Peak Designu – na popruhu, ke kterému můžete připnout třeba klíče či cokoliv jiného, co byste neradi ztratili při vytahování z boční kapsy batohu
„Odkopal se“ na váze

Everyday Backpack si můžete kromě dvou barevných provedení vybrat také ve dvou velikostech – menší 20litrový a větší, s objemem 30 litrů. Exaktní hodnoty rozměrů udávám na konci článku. Podle obrázků však můžete vidět, že trpět nedostatkem místa rozhodně nebudete. Já jsem testoval větší verzi a musím suše konstatovat, že jsem u sebe neměl dostatek techniky, abych batoh zcela zaplnil.

Fotobatoh Peak Design Everyday Backpack

Fotobatoh Peak Design Everyday Backpack

Fotobatoh Peak Design Everyday Backpack

S hmotností je to ale skutečně poněkud horší. U většího modelu výrobce udává hmotnost
1 542 gramů, moje váha však ukázala bez jednoho gramu dva kilogramy. Pečlivě jsem prohledal všechny více- či méně tajné kapsy tohoto zavazadla, abych se ujistil, že jsem vážil opravdu prázdný batoh. Zvážil jsem také dva litry vody, abych se ujistil, že váha „neprovažuje“. Je to tak, batoh zkrátka není nejlehčí…

Ale zpět k „litráži“. Výrobce tentokrát korektně udává, že menší batoh má objem
12–20 litrů, větší pak 18–30 l. Kde je ono rozpětí? V hlavním horním víku uzavíratelném systémem MagLatch™. O co se jedná? Jednoduše řečeno je to jedna ze skvělých vychytávek fotobatohu Peak Design Everyday Backpack. Samotný batoh není rozdělený do více komor – je to jeden vak. Přístup je shora pomocí předmětného hlavního horního víka a také z obou boků díky bočnímu otevírání voděodolnými zipy. Na bocích objem nezvětšíte, čtyři „oka“, přesněji spíše úchyty závěru horního víka však umožňují právě onen proklamovaný variabilní objem. Jednoduše batoh zvětšíte na výšku.

Fotobatoh Peak Design Everyday Backpack

Jak vlastně funguje patentovaný systém MagLatch™? Kovové oko uzávěru jistí magnet – ostatně jako několik dalších vychytávek tohoto batohu. Nestačí však jen – logicky – potáhnout za oko dolů a otevřít horní klopu. Musíte oko nejprve „vyvrátit“ směrem k sobě a až poté povytáhnout. Velmi těžko se to vysvětluje verbálně, tohle musíte prostě vyzkoušet. Každopádně MagLatch™ funguje velmi přirozeně. Chcete víko otevřít, uchopíte kovové oko do ruky a… otevřete.

Plno kapes a spousta (neviditelných) popruhů

Takže jdeme na další vychytávky fotobatohu Peak Design Everyday Backpack. O „prostoru“ tohoto fotozavazadla už řeč byla. Vnitřní obsah je rozdělený – dalo by se říci klasickými, ale to není vůbec přesné – přepážkami na suchý zip. Peak Design je marketingově označuje jako Flex-Fold™. A jsou skutečně flexibilní… Tentokrát si dovolím přestat psát a nechat vás, abyste si obrázek o nich – ale také o dalších vychytávkách tohoto batohu – udělali sami po zhlédnutí oficiálního videa Peak Designu.

Ve videu byly ukázané také další užitečné prvky batohu Everyday Backpack, já bych se rozepsal jen o některých. Předně se mi velmi líbí skrytí všech pomocných popruhů a nenápadně umístěná očka pro jejich zapnutí. Pokud na batohu nemáte nic připnutého (stativ, karimatku, pláštěnku…), jsou popruhy uschované ve vnějších bočních kapsách a ve spodní části přední stěny – vše vtipně aretované… magnety.

To platí i pro bederní popruh, který je však nutno brát jako spíše nouzový. Je příliš úzký a nemá na koncích u batohu žádné polstrování. Na nějaký dlouhý trek s plně naloženým batohem s ním vážně raději moc nepočítejte. Lépe je na tom prsní popruh. Musíte si však osvojit jistý grif při zapínání, respektive zasunování kovové „packy“ do záhybu v ramenním popruhu. Alespoň mně to chvíli trvalo než jsem byl schopen prsní popruh zapnout naslepo. Jakmile na to ale přijdete, vystačíte si už navždy – na rozdíl od „klasických“ systémů s karabinkami – jen s jednou rukou.

Fotobatoh Peak Design Everyday Backpack

Fotobatoh Peak Design Everyday Backpack

Vnější boční kapsy se v rámci střízlivého designu „tváří“ velmi ploše, nicméně můžete si být jisti, že se do každé v pohodě vejde třeba 1,5l PET lahev. Nebo nohy stativu.

Líbí se mi také, jak výrobce rozčlenil vnitřní kapsy na bočních vstupech do batohu. Jedna strana nabízí malé kapsičky pro paměťové karty a jiné drobnosti, druhá strana pak větší kapsy pro rozměrnější příslušenství typu powerbank a podobných nezbytností. Díky tomu víte přesně, kam pro konkrétní věc sáhnout. Vpravo jsou ve smyslu rozměru maličkosti, vlevo větší věci…

Zajímavou vychytávkou je také jištění zipů bočních vstupů proti rychlým lapkům či náhodnému otevření. Viděli jste na videu výše, na následující fotografii pak v detailu.

Fotobatoh Peak Design Everyday Backpack

Fotobatoh Peak Design Everyday Backpack

Fotobatoh Peak Design Everyday Backpack

Jako v bavlnce

Abych nebyl byť třeba jen nepřímo ovlivněn, snažím se obvykle nečíst recenze kolegů na výrobky, které mám testovat. Fotobatoh Peak Design Everyday Backpack se ke mně ale dostal poměrně pozdě po uvedení na trh, takže jsem nevydržel. Víte v čem se s kolegy z jiných redakcí shodujeme? V komfortu nošení tohoto fotozavazadla. Vyzkoušel jsem už skutečně desítky fotobatohů. Žádný mi ale neseděl na zádech po prvním „oblečení“ tak perfektně, jako tento! Podívejte se nejprve na srovnání obou velikostí batohu na různě vysokých lidech obojího pohlaví.

Fotobatoh Peak Design Everyday Backpack
Pro zobrazení ve větším měřítku klepněte pravým tlačítkem myši na obrázek a v kontextovém menu zvolte Otevřít obrázek na novém panelu/v novém okně

Paradoxní je, že tento batoh nemá žádný sofistikovaný zádový systém s velmi cool marketingovým názvem. Záda jsou vyztužená, přesněji decentně vypolstrovaná jen ve dvou pruzích podél páteře, a poté dole na bedrech. Stejně tak se ramenní popruhy „tváří obyčejně“, byť anatomický tvar jim nelze upřít. Specialitou Peak Designu je ale jejich horní uchycení na otočných čepech s elegantní červeně anodizovanou povrchovou úpravou vnějších částí.

Fotobatoh Peak Design Everyday Backpack

Fotobatoh Peak Design Everyday Backpack

Právě ono volné uložení ramenních popruhů podle mě silně přispívá ke skvělému komfortu nošení batohu Everyday Backpack. K tomu perfektně fungující kovové přezky, umožňující jemné nastavení délky popruhů, zkrátka pohoda… Ale pro úplnost – batoh jsem testoval v zimě. Nevím tedy, jak bude fungovat odvětrání zad v parném létě. Everyday Backpack leží na zádech de facto celou svojí plochou. Jaké bude „pocení“, to ukáží až reálné testy v reálném prostředí.

Snad to stihnu do Ježíška

V úvodu jsem napsal, že fotobatoh Peak Design Everyday Backpack je prostě boží. A za tím si stojím. I přes některé jeho nectnosti jde o maximálně vychytané fotopříslušenství s vysokou užitnou hodnotou, a nebudeme si nic namlouvat, také výjimečným designem a provedením. Ano, výrobce si za to také nechá pěkně zaplatit. Já osobně ale mám tento produkt na svém wishlistu, seznamu přání. Jsem totiž přesvědčen, že tak, jako se vyplatí „celoživotní investice“ do kvalitního stativu (mám ověřeno, funguje to), to stejné může být i s fotobatohem. Ostatně Peak Design celoživotní záruku pro tento fotobatoh nijak neskrývá, naopak ji sebevědomě vyzdvihuje.


Rozměry a hmotnost

Everyday Backpack 20 l
Vnější rozměry: 30 × 46 × 54 cm (průměrné rozměry – skutečné závisí na naplnění batohu)
Objem: min 12 l, max 20 l
Max. rozměry notebooku: 15″ (38 × 25 × 2,5 cm)
Max. rozměry tabletu: 33 × 22 × 1 cm
Hmotnost: 1 350 g (údaj výrobce, neváženo)

Everyday Backpack 30 l
Vnější rozměry: 33 × 51 × 59 cm
Objem: min 18 l, max 30 l
Max. rozměry notebooku: 16″ (40 × 27 × 4 cm)
Max. rozměry tabletu: 33 × 23 × 1 cm
Hmotnost: 1 990 g (váženo)

Ceny

Everyday Backpack 20 l: 6 989 Kč
Everyday Backpack 30 l: 7 849 Kč

Zdroj

One FiveSdílej

3 komentáře

  1. Už sem to psal českému prodejci, nelíbí se mi zmuchlované boční stěny pod vrchním překrytem (jako papírový sáček, který chceme nafoukout a prasknout), je to krásně vidět na snímku č.7 z 15 s označením 20L vpravo dole, kde je batoh nejvíc naplněn a i na ostatních snímcích není ta „zmuchlanina“ pod vrškem polonaplněného batohu nijak krytá. Ty batohy sou navrchu zavírány šňůrkou (jako za komančů na ZDŠ igelitový sáček na cvičky), která stěny stahuje k sobě, což by nebylo nic špatného, ale ten překryt nemá bočnice, které by toto „vlnobytí“ překryly a tím není chráněn vstup do horní části batohu, kde i z boku voda, sníh a prach můžou vniknout, i když se jeví jako vše od nich do podrobností vymyšlené. Prohlédl sem si dost videí, kde bych odhalil, jak to nahoře opravdu je a na některých jen tak letmo moje tvrzení proletělo. Možná se mi to jeví špatně, možná ne, možná u nich doma vůbec neprší, aby tohle nekryté místo jinak pěkného batohu odhalili. Ostatně i ostatní výrobky od nich jsou podobně řešený, jenom překryt nějakého otvoru, což opět není nic špatného, když ovšem je pod ním vstup utěsněn, třeba zipem. Foto technika není obsah dámské kabelky, do té může napršet dle libosti, aspoň si je zěny jednou za život vysypou a při úklidu zjistí, kde mají zásnubní prstýnek, léta ztracený.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *