Časopis FOTO 45 – Ani brvou

Kdybych napsal, že jsem pojem „deadpan“ znal již před otevřením prvního letošního vydání časopisu FOTO, lhal bych. Teprve zde jsem se dozvěděl, že „mrtvá pánvička“, známá hlavně jako výraz komika Bustera Keatona, vznikla už někdy v roce 1915, aby označovala – cituji: „Něco jako suchý humor nebo emočně neutrální postoj záměrně kontrastující s humornou či směšnou situací. I fotografie však nemusí ‚ani hnout brvou‘, a může se tvářit jako ‚mrtvá pánvička‘, a přesto být navýsost emocionální.“ Takové (ale i jiné) fotografie najdete ve 45. čísle časopisu FOTO.

Časopis FOTO 45

O estetice deadpanu píše uvnitř časopisu Martina Grmolenská ve svém článku O mrtvé pánvičce. Když se snaží popsat tento styl, školometům, jako jsem já, její slova zní znepokojivě. Například zde můžete číst: 

Fotograf se nesnaží jakkoli vstupovat do skutečnosti a například pomocí kompozice ji zatraktivnit. Kašle na zlatý řez a porušuje základní poučku nedávat subjekt fotografie do jejího středu. A hlavně se nijak nenamáhá, fotí přímo z výšky svých očí, nelehá si na zem ani nehledá místo k řádnému nadhledu, před svým objektem dokonce ani nepoklekne, až tak se tváří, že je mu obsah fotografie volný a jedno.

Stejně znepokojivě pak působí i samotné fotografie mladých autorů Kateřiny Sýsové či Jakuba Michala Teringy, nebo zkušenější Jany Ilkové, jejímž snímkům je věnovaná středová vložka časopisu na stopadesátigramovém papíru, na němž fotky vypadají jako ze zvětšováku.

Časopis FOTO 45

FOTO však není přísně monotématické – na jeho 110 stranách najdete spoustu dalších článků, fotografie samozřejmě nevyjímaje. Osobně jsem vzal zavděk fejetonem Kryštofa Korče o kontroverzním (ne)fotografovi Miroslavovi Tichém, a ještě kontroverznějším galeristovi Romanu Buxbaumovi. Člověk holt rád čte texty, s nimiž souzní :-) 

A ještě jedno doporučení. Jeden z nejlepších současných dokumentaristů Ibra Ibrahimovič v novém čísle časopisu FOTO „vzal za klávesnici“, aby se čtenář dozvěděl něco o pozadí vzniku knihy s názvem Svědectví archeologie o tzv. cikánském táboře v Letech. Je nabíledni, že Ibra je v této knize zároveň podepsaný jako jeden z autorů fotografií, o jejichž vzniku ve svém článku píše.

Časopis FOTO 45

FOTO 45 ve zkratce

fotostory Aleš Jungmann
profil Kateřina Sýsová
téma O mrtvé pánvičce
rozhovor Jakub M. Teringa
soubor Jana llková
fejeton Miroslav Tichý
kniha Karel Novák
ikona Frank Horvat
talent Natálie Hofmanová
útržek Ema Lančaričová

Časopis FOTO na webu | Předplatné

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *