Bytostné určení… Fotka Nikonblogu postupuje do 2. kola

Nejkratší a zároveň druhý měsíc roku je za námi, skončilo tedy také první kolo naší fotografické soutěže Fotka Nikonblogu, je čas se přesunout do kola druhého. Možná stojí za to, ještě jednou stručně zopakovat, že pro rok 2021 jsme změnili periodicitu naší soutěže – z dvanácti kol na šest, čili z měsíční periodicity se stala dvouměsíční. Teď tedy – ve 2. kole – soutěžíme v březnu a dubnu. 

Vy díky tomu máte více času na soutěž, nemusíte hledat svoje snímky v archivu, ale můžete je vytvořit přímo pro každé konkrétní kolo. Navíc na konci každého kola oceníme vždy tři dílčí výherce, kteří postupují do celoročního kola, takže šanci na hlavní výhru – Nikon Z 50 se základním zoomem Nikkor Z DX 16–50 mm f/3,5–6,3 VR – má více účastníků než v předchozích ročnících.

Se světlem, potažmo pak stínem, se skvěle pracuje například při focení divadla | Divadlo Ludus, Frankenschwein24 | Foto Igor Stančík
Se světlem, potažmo pak stínem, se skvěle pracuje například při focení divadla | Divadlo Ludus, Frankenschwein24 | Foto Igor Stančík

Novinkou pro letošní ročník soutěže Fotka Nikonblogu je také „prozrazení“ všech témat na celý rok předem. Jestlipak si pamatujete, jaké téma jsme vyhlásili na 2. kolo? Že ne? Připomeneme vám to – téma pro březen-duben zní:


Světlo a stín


Světlo samo o sobě je pouze vlnění, viditelná část elektromagnetického záření. Světlo, které vidíme, odpovídá vlnovým délkám v rozmezí 380–740 nm, a je to jen malá část elektromagnetického záření. Ale to všichni víme, a nebudeme si hrát na opáčko z fyziky. 

Nicméně světlo je základní esence fotografie, její podstata, jak říkají filozofové – bytostné určení. Bez světla by to zkrátka nešlo. Bez světla by vůbec nemohla existovat fotografie. A bez světla by neexistoval ani stín, protože ten je jakýmsi protikladem světla – temnou stranou síly. Oboje pak vysloveně tvaruje předměty na snímcích, do značné míry určuje jejich charakter, přesněji charakter celé fotografie. Jinak vypadá snímek focený v ostrém kontrastním světle, jinak fotografie, pořízená v měkkém rozptýleném osvětlení. Světlo je zkrátka jak základním stavebním kamenem, tak i kořením fotografie. Anebo, ať to rozdělíme – světlo budiž základní surovinou, a stín pak oním kořením.

Chorea 2019 | Foto Igor Stančík
Chorea 2019 | Foto Igor Stančík

No a na vás v tomto kole je, abyste svými fotografiemi oslavili světlo a stín. Neurčujeme vám žánr ani formát ani barevnost. Téma zní jednoduše: Světlo a stín. Věříme, že si s tím poradíte s kreativitou sobě vlastní.

Svoje fotografie jako vždy nahrávejte do příslušného příspěvku na facebookové stránce Nikon, nezapomeňte je označit tagem #nikonblog22021. Autoři tří nejlepších „světelně stínových“ fotografií získají powerbanku Nikon a postupují do celoročního finále o Nikon Z 50 se základním zoomem Nikkor Z DX 16–50 mm f/3,5–6,3 VR.

Těšíme se na vaše fotografie!

Powerbanka Nikon – cena pro autory tří nejlepších fotografií 2. kola Fotky Nikonblogu 2021
Powerbanka Nikon – cena pro autory tří nejlepších fotografií 2. kola Fotky Nikonblogu 2021

Černobílý pátek

A jak dopadlo 1. kolo soutěže Fotka Nikonblogu s tématem Černobílá fotografie? To se dozvíte tento pátek. Za dva měsíce se přece jenom nastřádá více fotografií, a výběr těch nejlepších pak pochopitelně déle trvá. I tak se ale na tuto práci těšíme – vždy je totiž z čeho vybírat, a vždy je to takové malé dobrodružství. Takže ještě jednou – vyhlášení tří vítězů 1. kola proběhne tento pátek 5. března 2021.

Podrobné podmínky soutěže Fotka Nikonblogu 2021 najdete zde

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *