Budiž zaostřeno!

U objektivů s elektrickým pohonem zaostřovací soustavy se stává, že po uspání a následném probuzení – anebo po vypnutí a zapnutí fotoaparátu – se zaostřovací soustava navrátí do defaultní polohy, nehledíc na to, kam bylo před tím zaostřené. To platí jak pro autofokus, tak i pro manuální ostření. Pro fotografy, kteří používali manuální předostření na určitou vzdálenost, je to frustrující. 

Například street– nebo i reportážní fotografové si často předostří například 35mm objektiv na vzdálenost 2 metry, a při cloně F5,6 dosáhnou potřebné hloubky ostrosti, při níž se nemusí příliš starat o zaostřování. Nepříjemné je to ale také třeba při práci ve studiu. Když si pečlivě zaostříte na přesně dané místo například u produktové fotografie, a pak si potřebujete vyřídit telefonát – fotoaparát mezi tím „usne“, a po probuzení můžete začít ostřit znovu.

Uložení pozice zaostření – Nikony Z

Podobné problémy měli při zaostřování také sportovní nebo wildlife fotografové. Představte si, že máte objektiv předostřený na krmítko a čekáte na zvěř. Ta přichází, ale vy už po chvíli uspání fotoaparátu máte zaostřeno jinam. Ztrácíte tím drahocenné sekundy a záběry. Mnoho podobných případů lze vyjmenovat také ve sportu – předostření na překážku, startovní nebo cílovou čáru, hrazdu, kruhy, bradla…

Někteří fotografové to řešili tím, že vypnuli uspávání přístroje – šetření energie (Menu uživatelských funkcí | Časovače/expoziční paměť | Zpoždění automat. vypnutí | Časovač pohotovost. režimu | Žádný limit). Jenže potom se akumulátor zase velmi rychle vybil. Naštěstí existuje i jiná cesta – stačí dobře prozkoumat menu fotoaparátu – a náprava je otázkou několika kliknutí.

Uložení pozice zaostření – Nikony Z

Uložení pozice zaostření – Nikony Z

Fotografie už to sice ukázaly beze slov, ale pro jistotu ještě i popisně: V Menu nastavení zvolíte položku Uložení pozice zaostření, kde poté samozřejmě vyberete Zapnuto. Toť vše :-) Tuto drobnou, ale velmi užitečnou funkci najdete u všech mirrorless fotoaparátů Nikon Z bez výjimky.

Tak pojďme na správně zaostřené fotky!

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *