Budiž světlo! Výsledky dubnového kola soutěže JSEM | Fotka měsíce Nikonblogu

Musím přiznat, že jsem byl po docela dlouhé době velmi mile překvapen – téma Světlo naše soutěžící fotografy evidentně oslovilo takříkajíc měrou více než malou. Zároveň se ukázalo, že světlo, coby nepostradatelnou ingredienci fotografie, dokážete ztvárnit a využít rozličnými způsoby. Umíte s ním pracovat velmi kreativně, nápaditě a mnohdy až překvapivě, nečekaně originálně a vnímavě. Což je skvělá zpráva!

Díky tomu ovšem představoval výběr vítěze pěkný oříšek. Kdybychom udělovali více prvních cen, věděl bych alespoň o třech fotografiích. Nicméně v pravidlech naší soutěže nic takového není, a tudíž musíme jako vždy vyhlásit pouze jednoho jediného vítěze dubnového kola. Nebudu vás napínat, je jím jeden z nestorů naší soutěže, Lukáš Ďúran, který v galerii JSEM | Fotka měsíce Nikonblogu na Flickru vystupuje jako Lukas Tenario Duran. Svůj vítězný snímek pojmenoval -waterfront-.

-waterfront-

V Lukášově až mysticky laděné fotografii hraje světlo – modelované kouřem či mlhou – jednu z hlavních úloh, zároveň ale představuje naprosto přirozenou součást snímku. Nepůsobí nijak násilně, prvoplánově. Je přesně na svém místě :-) Autor se navíc nebál docela odvážného vertikálního rozdělení kompozice téměř v přesném středu fotografie… a vyšlo mu to. Uměřená barevnost pak už jen podtrhuje atmosféru snímku. Nic naplat, je to skvělá fotografie. Gratulujeme k vítězství v dubnovém kole naší soutěže!

A ještě: Lukáš se loni zúčastnil také soutěže Nikon kalendář 2018, a stal se jedním z dvanácti autorů, jejichž fotografie jsou v kalendáři otištěné. Jaká vtipná náhoda, že jeho snímek je zrovna v měsíci dubnu letošního Nikon kalendáře! S Lukášem udělal krátký rozhovor Julo Kotus na slovenském Nikonblogu – čtěte zde.

Tunelem, mlhou i vodou

Následuje obvyklý výběr fotografií bez nároku na umístění. Nicméně jsou to snímky, které nás také velmi zaujaly. Hned několik fotografií na téma Světlo poslal do soutěže JSEM | Fotka měsíce Nikonblogu další nám známý fotograf Braňo Poláček. Z jeho tvorby nyní publikujeme zajímavý diptych Tunel vision. Mimochodem, zajímavý je také popisek pod Braňovou fotografií: „last photos from my lovely Nikon D700. RIP“. Copak se asi stalo jeho milované „Dé sedmistovce?“ Nebo se nestalo nic, jen byla nahrazena novějším tělem?

tunel vision

Zatímco Braňo Poláček pracoval s umělým světlem fotografického blesku, následující tři autoři využili světla od Boha. Nádhernou krajinu představila Lucia Blašková. Její snímek Old friends svádí k zamyšlení, zdali nejde o infračervenou fotografii, ovšem ať je to jak chce, nic to nemění na vyznění této výborné fotografie, kde světlo opět hraje prim.

Old friends

Jestliže jsem u vítězné fotografie napsal, že světlo je zde modelované kouřem či mlhou, pak stejné vlastnosti, pouze v „trochu“ větším měřítku, využil také Pavel Chorobik. Nikdy jsem si nemyslel, že objekt typu jaderné elektrárny lze vyfotit s výtvarným přesahem. Pavel mně tento názor vyvrátil naprosto přesvědčivě. Jeho Dukovany jsou famózní, co říkáte?

2018-01-12 - 203836

Světlo „netvaruje“ jen mlha, kouř (či obecně jemné nečistoty ve vzduchu), nýbrž také voda. Své o tom ví i můj slovenský jmenovec Michal Lindner. Dokazuje to mimo jiné také ve fotografii nazvané Útek zo svetla. Potápění mě nikdy nebavilo, takže mu tento zážitek nezávidím. Nicméně fotografie se povedla náramně, o tom nemůže být sporu.

útek zo svetla

Proti světlu

Určitě vás zajímá, jaké fotografie budeme chtít vidět v pátém kole naší soutěže. V květnu se od aprílového tématu příliš neodchýlíme. Světlu se ve fotografii samozřejmě nevyhneme nikdy, ovšem nyní po vás budeme požadovat snímky, na nichž dominuje protisvětlo, které vytváří… siluety. Ano, téma pro květen 2018 zní jednoduše Siluety. A protože porotcem tentokrát bude šéfredaktor slovenského Nikonblog.sk, Julo Kotus, doporučím zároveň vaší pozornosti jeho článek Mať to čierne na bielom. Ako na čiernobiele siluety.

Takže nastudujte teorii a foťte. A posílejte nám do skupiny JSEM | Fotka měsíce Nikonblogu na Flickru svoje snímky – opatřené tagem nikonblog052018. Autor nejlepší fotografie vyhrává sadu dvou termoskleniček Nikon z vakuového skla, a zároveň postupuje do finálového klání o poukaz na fototechniku značky Nikon v hodnotě 30 000 Kč.

Zbývá tedy už jen rozloučit se lehce modifikovaným fotografickým pozdravem: Dobré protisvětlo! :-)

Cena pro vítěze květnového kola soutěže JSEM | Fotka měsíce Nikonblogu
Cena pro vítěze květnového kola soutěže JSEM | Fotka měsíce Nikonblogu

Sdílej

Jeden komentář

  1. Blahopřeji vítězi. Je super, že každý fotograf pojal práci se světlem jinak. Už se těším na další kolo soutěže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *