Březnové novinky Nikonu – tři produkty na začátku třetího měsíce

Počítejte se mnou: V lednu Nikon představil DSLR Nikon D5500, objektivy AF-S DX 55–200 mm F4–5,6G ED VR II a AF-S Nikkor 300 mm F4E PF ED VR, ve druhé dávce pak tři Coolpixy, jejichž počet zarovnal na deset v únorové várce, aby je ještě doplnil „astrofoťákem“ Nikon D810A. Dnes tu máme tři produkty, takže dohromady se nám zatím za první dva měsíce roku sešlo sedmnáct kousků s logem Nikon. To je slušné…

A co že vlastně nabízí dnešní menu? Netrpělivě očekávaného nástupce Nikonu D7100 – model D7200, megazoom Nikon Coolpix P900 s 83násobným „přiblížením“ (!) a velmi praktický bezdrátový set externího mikrofonu pro natáčení videa.

Vlajková loď DX zrcadlovek – Nikon D7200

Dnes již „starý“ nejvyšší model zrcadlovek Nikonu se snímačem DX, Nikon D7100, byl představen téměř přesně před dvěma roky, 21. února 2013, a tak není divu, že mnozí fotografové už byli delší dobu nervózní či natěšeni na jeho nástupce. Je tady a vcelku předvídatelně se jmenuje Nikon D7200.

Nikon D7200

Pokud jste očekávali upgrade těla, respektive gripu à la Nikon D750, nebo chcete-li D5500, musím vás zklamat. Nikon D7200 se od svého předchůdce vnějškově téměř neliší. Není tedy divu, že stejné jsou také rozměry a hmotnost obou přístrojů – 135,5 × 106,5 × 76 mm a 675 g. Stále jde o poměrně robustní tělo vyztužené na horní a zadní stěně lehkou hořčíkovou slitinou, nechybí ani utěsnění proti stékající vodě a prachu.

Protože jde o vlajkovou loď DX zrcadlovek Nikonu, zůstávají zachovány také další parametry: 100% pokrytí hledáčku se zvětšením 0,94×, skvělý 51bodový autofokus využívající modulu Multi-CAM 3500 II (shodný s FX modelem D750) nebo například životnost závěrky garantovaná na 150 tisíc cyklů s možným nejkratším časem 1/8 000 s.

Nikon D7200

Také CMOS snímač bez antialiasingového filtru s rozlišením 24 Mpx převzal Nikon D7200 po svém předchůdci, ovšem zpracování dat nově obstarává obrazový procesor EXPEED 4. Jak jsme už na Nikonblogu mnohokrát uvedli, tento „fotopočítač“ zlepšuje odšumování, zvyšuje rychlost zpracování dat, podílí se na menší spotřebě energie akumulátoru a v neposlední řadě umožňuje vysoce kvalitní záznam videa. Kromě toho je díky EXPEED 4 do Nikonu D7200 implementován Picture Control 2 se všemi již známými novinkami: Profilem Ploché (Flat), parametrem Zřetelnost (Clarity) a jemnější škálou pro nastavování všech hodnot.

Také citlivost byla navýšena na hodnotu ISO 25 600. Nové modely již nemají tzv. rozšířený mód ISO, s výjimkou černobílého režimu v JPEGu, v němž můžete nastavit Hi BW1 s citlivostí ISO 51 200 a Hi BW2 s hodnotou ISO 102 400.

Nikon D7200

Rychlost sériového snímání zůstala taktéž zachována – 6 sn./s ve formátu DX a 7 sn./s při cropu 1,3×, nově však byla posílena vyrovnávací paměť: při snímání do JPEGu lze pořídit až 100 fotografií, při ukládání do 12bitového RAWu 27 snímků a při focení do 14bitového RAWu 18 snímků v sérii.

Hodláte-li s Nikonem D7200 natáčet video, měli byste vědět, že v plném formátu lze nastavit maximální kvalitu záznamu na 1 080/25p nebo 30p, při cropu 1,3× se dostanete na dvojnásobnou snímkovou frekvenci, tedy na 1 080/50p nebo 60p. Fotoaparát podporuje zobrazení tzv. zebry čili šrafování přeexponovaných míst na displeji, v manuálním expozičním režimu můžete využívat Auto ISO, video lze simultánně nahrávat na paměťovou kartu i do rekordéru připojeného přes HDMI, menu umožňuje poměrně komfortní nastavení zvuku. Na těle samozřejmě nechybí konektor pro externí mikrofon ani stejně velká 3,5mm zdířka pro sluchátka.

Intervalové snímání je nově vybaveno funkcí pro plynulé nastavení expozice mezi jednotlivými snímky při měnících se světelných podmínkách (v expozičním režimu priority clony – A). Pořídit můžete až 9 999 fotografií.

Nikon D7200

Letošní rok je ve znamení Wi-Fi a toto bezdrátové komunikační rozhraní najdete také u Nikonu D7200. Ten je zároveň první DSLR Nikonu, vybavenou „wifinou“ s technologií NFC, tedy možností spárování s chytrým zařízením – smartphonem nebo tabletem – pouhým přiložením zařízení k sobě (zatím ale funguje jen s přístroji s Androidem, nikoliv iOS).

Nikon D7200

Doporučené prodejní ceny Nikonu D7200

Pouze tělo Nikon D7200: 29 990 Kč
Nikon D7200 + AF-S DX Nikkor 18–105 mm F3,5–5,6G ED VR: 36 990 Kč
Nikon D7200 + AF-S DX Nikkor 18–140 mm F3,5–5,6G ED VR: 39 790 Kč

Podrobné technické parametry najdete zde

Megazoom, o jakém se vám nesnilo – Nikon Coolpix P900

Když zhruba před měsícem Nikon představil tři kompaktní ultrazoomy Coolpix L340, L840 a P610, mohli jsme se domnívat, že je to pro letošní rok vše. Nicméně stratégové Nikonu si ještě jeden trumf schovali na březen – seznamte se s králem ultrazoomů – Nikonem Coolpix P900.

Nikon Coolpix P900

Základní data jsou tato: 16Mpx „coolpixový“ CMOS snímač, před nímž se tyčí – a to doslova – nikoliv jen ultrazoomový, ale rovnou megazoomový objektiv s 83násobným optickým rozsahem! V přepočtu na kinofilm se jedná o ekvivalent ohnisek 24–2 000 mm (přesně 1 992 mm) se světelností F2,8–6,5. Jak je u současných Coolpixů běžné, i tento sám o sobě úctyhodný optický rozsah lze na nejdelším konci pomocí technologie Dynamic Fine Zoom dvojnásobně virtuálně prodloužit, a budete-li chtít, v kombinaci s „normálním“ digitálním zoomem se můžete dostat až na ekvivalent ohniska 8 000 mm…

Zazněl-li výše pojem „kompaktní ultrazoomy“, v případě Coolpixu P900 je skutečně třeba nechat jej v uvozovkách. Tento fotoaparát se totiž velikostí i hmotností může směle pasovat s nejednou digitální zrcadlovkou. Jen považte: rozměry činí 139,5 × 103,2 × 137,4 mm, hmotnost pak bez jednoho gramu 900 g.

Nikon Coolpix P900

V souvislosti s obrovským ohniskovým rozsahem můžete počítat s inovovaným stabilizátorem, nazvaným Dual Detect Optical VR, který by vám měl pomoci udržet z ruky časy delší o 5 EV. V podstatě se jedná o kombinaci detekce pohybů v objektivu (snímač úhlové rychlosti) a v obrazovém snímači (informace o vektoru pohybu).

Podobně jako únorové modely má i P900 na boku tubusu objektivu kromě zoomovací páčky tlačítko Snap-back, které zajistí rychlý přechod z dlouhého ohniska na širokoúhlý záběr – pro lepší zacílení vzdáleného objektu. K původnímu ohnisku se vrátíte jednoduše „ťuknutím“ do páčky zoomu.

Kromě nezbytného LCD – zde 3“ RGBW displeje s rozlišením 921 tisíc pixelů na kloubovém uchycení – je nový Coolpix P900 vybaven také elektronickým hledáčkem se stejným rozlišením. Oční senzor v hledáčku zajišťuje automatické přepínání obrazu z hledáčku na LCD, a naopak.

Nikon Coolpix P900

Jakožto Coolpix nejvyšší třídy je P900 kromě nezbytných motivových programů pro začátečníky vybaven také expozičními režimy P/S/A/M, jedním nastavitelným uživatelským módem a funkčním tlačítkem Fn.

Příznivce natáčení videa zcela jistě potěší kvalita záznamu 1 080/50p nebo 60p a také zoomovací mikrofon, čili podobná vychytávka, jakou disponuje i nižší model Coolpix P610 představený v únoru. I zde pak najdete novou funkci časosběrného videa založenou na scénických programech.

Nikon Coolpix P900

Počítat můžete také s integrovaným přijímačem GPS. Lokátor polohy podporuje systémy GPS/GLONASS/QZSS a funkci A-GPS (tzv. studený start pro rychlé nalezení polohy). Je také možné nechat fotoaparát logovat trasu a vytvořit až 30 vlastních bodů polohy.

Nezbytným vybavením je Wi-Fi s technologií NFC, u Nikonu jako vždy spolupracující s free aplikací Wireless Mobile Utility, která je určena pro smartphony a tablety s operačním systémem iOS nebo Android™. V souladu s letošním trendem lze i v Coolpixu P900 provádět předvýběry snímků pro následný transfer do chytrého zařízení, přičemž majitelé přístrojů s Androidem mohou z fotoaparátu nově bezdrátově stahovat také videosekvence.

Doporučená prodejní cena Nikonu Coolpix P900: 16 490 Kč
Podrobné technické parametry najdete zde

Bezdrátový mikrofon Nikon ME-W1

Schopnost moderních fotoaparátů natáčet video je dnes naprostou samozřejmostí, stejně tak nikdo nepředpokládá, že by pohyblivé obrázky nebyly doprovázeny zvukem. Přestože je každý přístroj vybaven vestavěným mikrofonem, v zájmu vyšší kvality záznamu zvukové stopy se vyplatí poohlédnout po mikrofonu externím. A nejde jen o kvalitu zvuku.

Mikrofon nasazený v sáňkách fotoaparátu totiž nemusí být vhodný pro každou situaci. Často je potřeba přiblížit se k natáčenému objektu nebo ke snímané osobě – nejen kvůli silnějšímu signálu, nýbrž například také proto, abyste eliminovali hluk z okolního prostředí. Je samozřejmě možné mikrofon ze sáněk vyndat a pomocí prodlužovacího kabelu jej dostat na potřebné místo, jde však o řešení nepraktické a na dnešní dobu nemoderní. Existují totiž mikrofony bezdrátové…

Nikon ME-W1

Právě pro výše popsané i další účely zařazuje nyní Nikon do svého portfolia po bok „drátového“ mikrofonu ME-1 (čtěte test na Nikonblogu) nový bezdrátový mikrofon Nikon ME–W1. Řekne-li se bezdrátový, je třeba dodat, že spojení zajišťuje technologie Bluetooth (v. 3.0) s dosahem 50 m.

V balení najdete dvě v podstatě identické „krabičky“ – vysílač a mikrofon. Tedy on je mikrofon také ve vysílači, o tom se ale zmíním až dále v textu. Zařízení je konstruováno jako „klopák“ čili mikrofon s rozměry 23,0 × 74,6 × 23,3 mm, který si pomocí klipu připnete například na oděv. Od konkurence se liší voděodolností podle standardu JIS/IEC Class 5 (IPX 5). Napájení obstarává v každém modulu jedna AAA baterie, ve standardní výbavě bude také wind screen.

Nikon ME-W1

Záznam zvuku pomocí ME-W1 je monofonní, nicméně připojíte-li k mikrofonu pomocí 3,5mm „jack“ konektoru další mikrofon, tentokrát stereofonní, zvuk na záznamu bude také stereo. Abych dokončil informaci z předchozího odstavce – mikrofony dostanete opravdu dva, jeden v jednotce označené jako mikrofon, druhý ve vysílači připojeném k fotoaparátu. To je výhodné například při natáčení reportáží či rozhovorů, kdy těsně u kamery mluví jeden člověk, zatímco druhý se nachází dál v záběru. Navíc, po připojení sluchátek spolu mohou obě osoby komunikovat na dálku.

Doporučená prodejní cena bezdrátového mikrofonu Nikon ME-W1: 4 990 Kč
Podrobné technické parametry najdete zde

Sdílej

12 komentáře

 1. Vyzerá, že D7200 nemá zhodný snímač s D7100! Pre D7100 dodávala snímač Thosiba a mal efektívne rozlíšenie 24,1 Mpx, D7200 má efektívne rozlíšenie 24,2 Mpx a aj výrazne zvýšená citlivosť snímača nasvedčuje, že je použitý iný snímač! Rozdiel ja aj v celkovom počte pixelov… tak sa necháme prekvapiť.
  Neodpustím si ironickú poznámku k textu, citujem „Nikon D7100, byl představen téměř přesně před dvěma roky, 21. února 2013, a tak není divu, že mnozí fotografové už byli delší dobu nervózní či natěšeni na jeho nástupce“ :-)… kurnik a čo majitelia D300/D300s, tí už nie sú ani nervózni, ani natešení. Tí sú nasr…dení!!!

 2. Teda musim říct, že mě už tenhle brekot uživatelů D300S opravdu baví. Je mi líto, že sem D300s nikdy nedržel, protože sem začínal na D7000 a přes D7100 sem došel na D610. U ani jednoho modelu sem neměl problém s ergonomií nebo s přístupností nějakého nastavení. Prostě sem si na ovládání každého zvykl. Brečet nad tím, že nikon dosud neudělal D400 mi připadá uplně mimo. D7200 bude lepsí naprosto ve všem, než byla D300. Zázraky se ale od DX formátu čekat nedají. Pokud někdo chce poctivého nástupce D300s, tak ať si jde koupit D750. Sem přesvědčen, že bude spokojený.

 3. Ještě před pár dny jsem patřil k čekatelům na nástupce D300s. Dnes už nečekám. Postupně jsem se smířil s tím, že přejdu na D7100. Fakt jsem o tom dlouho přemýšel a zvažoval až do neděle, kdy jsem se prakticky rozhodnul. A v pondělí tohle příjemné překvapení. Pravdou je, že teď nevím, co bych měl od nástupce D300s očekávat, co se týče funkční výbavy. Snad jen profi ovládání, vestavěnou GPS, výklopný displej nebo 4K video. Ale kvůli tomu bych asi do peněženky pro dalších 10 – 15 tisíc (což tak odhaduji startovací cenu) asi nesáhnul. Oni si ty prsty na jinej grip a tlačítka po pár týdnech zvyknou… :-))

 4. D7200:
  Vylepšení oproti D7100 tu jsou – to je fakt. Jde jen o to jestli přesvědčí početnou rodinu majitelů D7100 na upgrade ;-). Zrcadlovky narazily na samé dno co se vývoje týče. Asi se sluší doplnit – zásadního vývoje směrem ke kvalitnější fotografii či ovládání přístroje… Možná že už je konečně čas kdy by mohli začít poslouchat uživatele a jejich návrhy na vylepšení ;-). Ať nejsem zlý, větší buffer a wifi jsou návrhy mnoha uživatelů – někdy i důvod proč odešli ke konkurenci ;-).

  ME-W1:
  Novinka u Nikonu (2015), nikoli u Sony ECM-AW3 (2009) či Canonu WM-V1 (2011) ;-). Škoda že není stereo – asi to nejde? Nevím…

 5. Je fajn, že Nikon vydává jedno nové DX tělo za druhým. Ale co takhle KONEČNĚ udělat pořádné PEVNÉ a SVĚTELNÉ objektivy? V diskusi si poplakáváme nad absencí nástupce D300, ale přitom na něj pořádně nemáme co nasadit.

  Na Fuji X máme širokou 23/1.4, dále portrétní 56/1.2, ultraširokou 14/2.8, širokou 18/2, záklaďák 35/1.4. Na mFT Olympusu a Panasonicu si můžeme vybírat snad z desítek pevných skel všech ohnisek a z neméně početné skupiny zoomů.

  Co má Nikon pro APS-C? Jenom levnou 35/1.8G, docela univerzální 40/2.8 a jedno velmi nepovedené makro 85/3.5. A pak širokáče 12-24 a 10-24 a pár nechutně předražných „profi“ skel. Nepočítám do toho snad DVACET různých 18-*/tma-tma zoomovacích plasťáků, tři tmavé verze 55-200 a jedna tmavá 55-300. Když už mají u Nikonů tak rádi zoomy, tak ať se podívají na Sigmu 18-35/1.8, jak má vypadat pořádné sklo.

  Až budu měnit svůj stárnoucí D5100, tak si při současné bídě u Nikonu asi koupím Fujinu a svoje pevná skla 28/1.8G a 85/1.8G nasadím přes redukci SpeedBooster. Ano, čtete dobře – tahám pevná těžká a rozměrná fullframe skla, protože DX skla Nikonu jsou o ničem nebo prostě NEJSOU.

  Osobně je můj sen něco jako Canon EOS-M, ovšem pro bajonet Nikon (ve styly 4/3 >> mikro 4/3) a s redukcí Speedbooster mezi FF skly a DX snímačem. Proč? Protože mirrorless Nikon 1 se snímačem CX z mobilu je vrchol hlouposti a všichni normální výrobci mají v mirrorlessech snímače APS-C, nebo aspoň 4/3.

 6. 2 Martin: vzhľadom na to, že odkaz na Tvoju stránku je KO, neviem posúdiť ako a čo fotíš. Mal som D300s, ktorú som vymenil (dúfajúc že dočasne) za D7100 :-(. Fotím WL a pri tomto fotení je potrebný jeden parameter fotoaparátu. Je to jeho rýchlosť snímania (fps). D300s s BG dokázala snímať 8 obrázkov za sekundu a to žiaľ žiaden ďalší fotoaparát od Nikonu FX/DX (ak nepočítam D3s, D4, D4s za 5.500,- €) nemá! Tu je ten „drobný“ problém… to je len pre Tvoju informáciu, prečo tí s tými D300/D300s-kami plačú. Mám drahý, rýchly objektív a je mi ho… platný, lebo nemám rýchly foťák k nemu a na D4s-ku nemám a ani ju nepotrebujem. Presne z tohto dôvodu som pred X rokmi opustil systém Minolta/Sony. Už sa mi to nechce zase meniť, ale asi budem nútený :-( napriek tomu, že Canon jednoducho nemusím. A dôkazom toho, že ide niečo s APS-C robiť po technickej stránke je Canon 7D M II… len ten snímač :-(.

 7. Bohuši, odkaz na mou stránku není KO, žádný tam není. Moc bych si přál Vás pochopit, ale pokud dobře počítám, tak i v režimu DX crop 1,3x má D7200 lepší rozlišení, než D300s, přičemž zvládá 7 snímků za vteřinu. Mohl byste mi nějak demonstrovat ten propastný rozdíl mezi sedmi a osmi snímky za vteřinu? Ani nevěřím moc propastnému rozdílu mezi šesti a osmi snímky za vteřinu, zato si dovedu moc dobře představit ten rozdíl mezi 12 a 24MPx a daleko lepším procesorem v kvalitě snímků.

 8. Predpokladám, že si nikdy nefotil malé vtáky. Špeciálny rýchlik je rybárik (ledňáček), na ktorého je aj 8 fps málo. Ak by si sa dakedy pokúsil o takéto fotky, tak by si sa takúto vec nepýtal. Máš šťastie, že to nepotrebuješ, inak by si nebol spokojný s D610… ja hej a vďaka nepochopiteľnej modelovej politike Nikonu si môžem objektív, ktorý stojí 6.500,- € strčiť niekam… corp 1,3x zmenšuje uhol záberu a tým aj pravdepodobnosť toho, že dokážem malého fógla v pohybe vôbec dostať do objektívu. Keď sa už dostanem na dostrel k týmto krpcom, je nemožné s krytom (maskovaním) pobehovať hore dole aby som raz fotil (na corp 1,3x/7fps) jeho prílet/odlet a rýchlo sa potom presunul, aby si ho odfotil, napríklad pri párení/čistení/kŕmení. Prečo? tak rýchlo sa presun nedá spraviť, a aj keby som to dokázal, asi by som už nemal čo fotiť. Vtáky majú jednu vlastnosť, dokážu lietať a keď sa im niečo nepozdáva, tak odletia.
  Ja nehovorím, že D7100/D7200 sú zlé fotoaparáty… jednoducho nie sú stavané na potreby fotografov rýchlych športov a WL. Sorry, to je skutočnosť.

 9. Bohuši, osobně naštěstí vysoké fps nepotřebuji, ale také si myslím, že měl nikon přitvrdil na 8 fps a ještě větší buffer, nejenom, že by tím zamachroval, ale určitě by to pocítil i na prodejích.

  Ale hlavně jsem se chtěl zeptat na něco jiného. Když fotíš ptáky a spustíš na ně „dávku“, musí to být strašný rámus (mě to vždycky vyděsí k smrti). Nevyplaší se tím ledňáčci nebo jakákoliv jiná zvířata úplně? Dostaneš pak ještě příležitost k dalšímu focení?

 10. Fakt se začínám trochu divit téhle diskuzi… Možná by jsme se měli rozmyslet, komu je nový model určen. Osobně si myslím, že sportovní, wildlife fotografové a další specifické kategorie využijí víc než DX formát FX a profesionální modely. Jednak kvůli sériovému snímání a lepšímu zpracování obrazu – šumu. Pokud někdo fotí v náročných podmínkách a koupí si řekněme střední třídu zrcadlovky, musí počítat s omezením. A buď tedy jdu výš, protože vím že to potřebuji (a pak nesrovnávám s nížší třídou), nebo koupím na co mám a co využiju a nestěžuju si. Je to jako kdybych se se Škodovkou přihlásil na závody LeMans. Ve své třídě to nejsou zlá auta, ale tam asi v konkurenci neobstojí…
  Já přejdu z D300s s klidným srdcem. Parametry má přinejhorším stejné (spíš pochopitelně lepší) a ve většině případů se snažím udělat fotku na první zmáčknutí a sériovku mám jen pro to, abych měl pro jistotu dvě tři další fotky – kdyby něco…Pro mě je zkrátka novinka zlaté střední cesta u který si jen budu muset zvyknkout na jiný značení (rozuměj ovládání) :-)) Asi tak přátelé…

 11. Bohuši, jestli máte objektiv za 6.500Eur, doporučil bych Vám upgrade na bazarovou D3s, která má 9sn/s. Pak už byste nikdy po tom správném nástupci D300s ani nevzdechnul :-)

 12. Připojím se k reakci na výměnu těla.Po dlouhém přemýšlení jsem minulý týden přešel z D300 na D7100 ,a rozdíl v ergonomii je propastný D300 na tom byla mnohem líp,a v rychlosti ukládání fotek také,byt používám rychlé karty,ale tím nevýhody končí.D7100 potažmo D7200 jsou obrazově úplně jinde,ve smyslu šumu a snímače,a at si namítá kdo chce co chce ,umí daleko líp využít kvalitnější skla,např 105 VR,dokonce i má letitá Sigma 180 3,5 překvapila na novém těle,mnohem líp s ní D7100 ostří a hlavně rychleji,než na D300,a nejen tímto vlastně dohání handicap v ovládání a držení,jen ty malé „čudlíky na D7100 mně přivádějí k šílenství „.
  Na novou FF D800 nemám a jít do D700 mi připadlo nesmyslné,takže to dopadlo takto,a on ten crop není k zahození u WL a Macra :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *