Březnové FotoVideo od digitálu k analogu a zpět

„Soutěž, ze které se stal fenomén“ – tak začíná text šestistránkového ohlédnutí FotoVidea za loňským ročníkem naší soutěže Fotka Nikonblogu. Za sebe mohu jen dodat, že je moc dobře, když mají různá média společné čtenáře – což v případě internetových Nikonblogů (obou, jak českého, tak i slovenského) a tištěného FotoVidea minimálně z nějaké části rozhodně platí.

V upoutávce na únorové FotoVideo jsem psal, že tento časopis nebývá monotématický, naopak ctí pestrost fotografie. Na tom se nic nemění. Ale u březnového čísla musím doplnit, že ani fototechnika zde není prezentovaná pouze v podobě nejmodernějších, elektronikou nabitých aparátů. Ve FotoVideu vědí, že i fotografický film stále žije, a vědí to také autoři, které redakce uvnitř svého časopisu prezentuje. Ostatně FotoVideo je papírový časopis, a to je vlastně svého druhu analog, že ano? :-)

FotoVideo 3/2023

Divili byste se, kolik lidí žije v přesvědčení, že dnes se fotí výhradně mobily, a výtvory, které z nich lezou, se publikují jen a pouze na sociálních sítích. Možná někteří jsou schopní uznat, že „pár profíků“ ještě fotí na foťáky, ale to je asi tak všechno. My fotografové naštěstí víme, že realita je jiná. Foťáky zde jsou a nejsou to ani zdaleka jen digitály. Například Barbora Mráčková v rozhovoru na začátku březnového vydání FotoVidea říká, že komerční zakázky sice fotí na digitální zrcadlovku, nicméně veškerou volnou tvorbu pořizuje na kinofilm a častěji na střední formát. 

FotoVideo 3/2023

V technické části časopisu pak seznamuje Petr Březina čtenáře s možnostmi digitalizace filmů a kousek před tím se dozvíte, jak nejlépe připravit fotografie k tisku. Ano, pořád jedeme přes počítače, byť samozřejmě nikdo nikomu nebrání, dělat fotky klasickou mokrou fotochemickou cestou. Já jsem tímto krátkým povídáním chtěl jen vyvrátit onen novodobý mýtus o „všeobecné digitalizaci“ fotografie. Klasická fotka zkrátka své kouzlo neztratila, a troufám si tvrdit, že hned tak ani neztratí.

FotoVideo 3/2023

A je tu březnové FotoVideo

Zdroj: FotoVideo

Tentokrát pro změnu ocitujeme z úvodníku šéfredaktora, který si s nadšením povzdychl: „A jaro je na cestě, i když to možná ještě není tak znát. Važte si jara, přinese vám zase spoustu nového, říkávala má babička, a ve své krásné skromnosti se dožila v plné síle až neuvěřitelného věku. Byla přísná na nás, a hlavně na sebe. ale radovat se uměla z každé maličkosti a z každého jara především. Takže se radovat asi umím po ní a chci tu svou radost alespoň trochu přenášet i na vás. Jsme tu s dalším vydání roku 23, ve kterém vám nabízíme hlavně zamyšlení nad obrazy plnými příběhů, starostí, tragédií i lásek. Vyberte si, připravili jsme ho zase jen pro vás.“

V každém vydání se snažíme nebýt monotématičtí, neorientujeme se jen na vybrané fotografy či extrémní vyznavače videa. Vždyť je vás našich čtenářů dle čerstvých průzkumů více než 35 tisíc a počet registrovaných fotografů v soutěži Fotograf roku (aktuálně více než 31 tisíc) s touto krásnou cifrou téměř souhlasí. V každém vydáni (takže i v tomto březnovém) přinášíme více než dvacetidílný koktail toho, co pro vás aktuálně považujeme za nejdůležitější a nejnápaditější a hlavně nejinspirativnější. Samozřejmě to není vždy jen nej, to by zase byla nuda, jsme prostě a jednoduše barevní a komunikativní a chceme být tací i nadále.

FotoVideo 3/2023

Takže se na to březnové vydání pojďme podívat. Chtěli bychom hlavně hodně poděkovat našim novým spolupracovníkům a celé rozšiřující se redakci nadšenců (bez nadšení by to fakt nešlo) za jejich nové tipy a nápady. V první polovině tohoto vydání najdete více obrazové krásy v podání něžných ženských očí a jimi ovládaných objektivů. Tím velkým článkem, který tuto ženskou hegemonii při vašem postupném čtení trochu „naruší“, je velká, šestistránková informace o výstavě Bojují i za nás, kterou připravil tým Asociace českých profesionálních fotografů ve spolupráci s podobnou asociací ukrajinskou. Ukázky i texty, které přinášíme nám nedávají spát a naše doporučení tuto výstavu shlédnout vám jistě přijde naprosto logické. 

V naší cestovatelské rubrice jsme tentokrát zůstali doma na Moravském Toskánsku, které, ač mnohým fotografům téměř notoricky známé, přesto přináší nové pohledy a také mezinárodní úspěchy. Vždyť jeden z autorů tohoto článku, Jaroslav Hora dosáhl na další vysoce hodnocené, fotografické mety v celosvětové fotografické soutěži Travel Photographer of the Year. Jak sám konstatuje v článku: „Do soutěže jsem poslal dvě série. Jednu z Namíbie a druhou od nás z Čech. Se sérií z pouště Namib jsem dokonce vyhrál kategorii „Od pouští po pralesy“ a série z Moravského Toskánska ve finále také uspěla jako doporučovaná série od poroty.“ 

Jak jistě tušíte, je toho hodně, co vás v tomto vydání čeká. Další hodně hutné praktické články, velký test, důležité praktické informace, které najdete jen v tomto vydání!

FotoVideo 3/2023

Další soutěžní téma 23. ročníku soutěže Fotograf roku

ČERNOBÍLÁ… a můžete fotit cokoli? Uzávěrka: 31. březen 2023 Původně jediná forma fotografie je nyní chápána více umělecky a jako nástroj pro sebevyjádření. Správná černobílá nemá být z nouze ctnost, černobíle by měl fotograf přemýšlet již při kompozici fotografie. Odstíny šedi – jak je někdy černobílá fotografie nazývána – mají totiž svá úskalí v podobě kontrastů, struktury a souhry světla a stínů. Důležité téma! Těšíme se na vaše fotografie. Soutěžní galerii tohoto tématu najdete zde.

Vyberte si z obsahu březnového FotoVidea

Barbora Mráčková – FOCENÍM SE ŽIVÍM
Dělám hlavně byznysovou fotku

Fotka Nikonblogu – SOUTĚŽ, ZE KTERÉ SE STAL FENOMÉN
Kdo vyhrál v ročníku 2022?

Ohlédnutí a pozvánka – FOTOFESTIVAL BLATNÁ
Letos bude 15. – 16. září!

FotoVideo 3/2023

Jak se fotí – MORAVSKÉ TOSKÁNSKO
S Jardou Horou a Markem Svobodou

Úpravy fotografií – FOTOGRAFIE DO TISKU?
Jak jí vybrat a upravit?

Náš velký test – SONY A7R V
Opravdu dokonalost sama?

Dárky k celoročnímu předplatnému časopisu FotoVideo

Software ZONER a poukaz na zdarma stahování z Ulož.to patří už řadu let k těm nejoblíbenějším? Můžete si ale jako bonus k předplatnému zadarmo nechat vyčistit čip u foťáku, nebo si vyberete skvělou knihu Fotografujeme digitální bezzrcadlovkou, dámskou kabelu, příručku k domácímu tisku, UV filtry Tamron, poukázku na workshop! Nebo třeba některou ze čtyřčlenných sad brašniček Lowepro? Vybírejte a neváhejte. Objednání předplatného FotoVideo je stejně jednoduché, jako v jiných e-shopech. Vybírejte si i na našem webu. 

Doporučujeme! Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 50 % jeho normální, prodejní ceny, kterou jsme museli zvýšit. To už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte. 

FotoVideo 3/2023

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *