Březnové FotoVideo o současném světě i socialistické šedi

Jsou jen dvě věci, které vám chci napsat o březnovém vydání časopisu FotoVideo. Jednu poznámku k recenzi knihy Village People 1965–1990 Jindřicha Štreita, a jednu poznámku o fotkách na papíře.

Recenze Štreitovy knihy je dílem Rudy Stáhlicha, šéfredaktora FotoVidea, který hned na začátku píše: 

„Vyrůstal jsem podstatnou část svého dětství v malém městě, které bylo současně vsí, státní statek byl za rohem, pohřby vycházely z kostela naproti a tři hospody se stejnými chlapy byly všechny na náměstí… Takže proč to fotit, řekla by si asi většina tehdejších fotografů? Ale byli tací, kterým tyto příběhy všedního dne a běžných lidí učarovaly.“

Díky Rudo, trefils hřebíček na hlavičku. Já jsem vyrůstal v o něco větším (malo)městě a nikdy mě nenapadlo fotit tu socialistickou šeď. Neměl jsem v sobě ten dokumentární přesah, tu vlastní odpovědnost za svědectví doby. Ne, že bych ho teď už měl, ale aspoň si to uvědomuji. Vím, že na fotografie nepatří jen krásno, ale i všedno. A to Jindřich Štreit uměl a umí stále dokonale.

FotoVideo 3/2021

No a ta druhá věc, kterou vám chci sdělit? O něco dál, zhruba v polovině časopisu, najdete šestistránkový článek o focení alpské krajiny se Stefanem Forsterem. Ano, s tím Stefanem, s nímž byl tento článek publikovaný v lednu na Nikonblogu. To samozřejmě ničemu nevadí. Ale chtěl jsem napsat jen to, že jsem si už zase a už zase postopadesáté uvědomil, jak fotografie na papíře vypadají mnohem líp, než na sebelepším monitoru počítače. Už jen to, že je držíte v ruce, je přidaná hodnota jako hrom! :-)

FotoVideo 3/2021

Anonce: Současný svět v březnovém FotoVideo

Zdroj: FotoVideo

Pojali jsme velkou snahu vás tímto vydáním zahřát, Protože však vznikalo na začátku února, kdy přes naše milé Česko a Slovensko profičelo jakési pěkně lezavé rozhraní dvou frontálních poruch. Tak se mimoděk stalo, že se i s tímto vydáním stále ještě tak trochu udržíme v chladnější ale přátelské a příjemné atmosféře. Ale nebojte se, jinak vás pěkně rozžhavíme… Ona navíc ta společenská atmosféra je místy také mrazivá a my si asi stejně jako vy nepřejeme nic jiného, než aby se ty ledy konečně hnuly a nám bylo o poznání lépe. Už z tohoto našeho úvodu je zřejmé, že se člověk může snažit, jak chce a příroda si stejně udělá co chce… Takže se jí věnujme a laskejme si jí i při našem fotografování a natáčení videa. V tomto vydání vám k tomu nabízíme řadu návodů a inspirace.

FotoVideo 3/2021

Vyrazíme spolu ven

Zimní lenošení je za námi, fotografická výbava je jistě vyčištěna, doplněna o nové objektivy a příslušenství, větší karty a záložní disky nakoupeny, a tak nám nic nebrání v tom, přečíst si naše inspirativní rozhovory a praktické rady a s nabitými vědomostmi vyrazit za svými předem stanovenými fotografickými cíli. V soutěži Fotograf roku nás totiž v nejbližších měsících čekají velmi zajímavá, ale naprosto venkovní témata jako Hrady a zámky, Zlatá hodinka či Příroda ve městě. A ta už opravdu doma hezky v teploučku nenafotíte. Ještě tak možná ono horké a aktuální březnové téma s názvem Život se zvířaty a pak už ale opravdu vše jen v exteriérech!   

Výjimka hned na prvních stranách

Když si ale toto vydání otevřete od začátku, narazíte na naprosto exkluzivní materiál, za kterým jsme se vypravili až daleko za sever Norska vysoko za polární kruh, za fantastickým člověkem jménem Audun Rikardsen. Vyprávění tohoto přírodovědce a skvělého fotografa by vydalo na knihu, jeho zážitky jsou pro nás vnitrozemce z poklidného pásu mírného klimatu naprosto unikátní. Tento krásný a velmi náročný rozhovor trval poměrně dlouho hlavně díky Audunově velkému pracovnímu nasazení a podílelo se na něm minimálně pět našich spolupracovníků. 

Skladbu našeho časopisu stálí čtenáři už znají a ví, že nejsme monotématičtí. Mnozí z vás svými fotografiemi a portfolii velmi živě plní stále se rozšiřující nabídku našeho webu www.ifotovideo.cz a nápady dalších se často stávají součástí nejbližších tištěných vydání. Jak víte, děláme tento časopis pro vás, a hlavně s vámi. Takže si dále po Audunovi v klidu pročtěte a prohlédněte tvorbu Lenky Požárové, Štěpána Black Černého, Ľubomíra Činčury, Jiřího George Ksandra, Radka Teope Drbohlava, Richarda Horáka, Stefana Forstera, Jiřího Štarhy a dalších. Krásné počtení a hezké jaro!

FotoVideo 3/2021

Z březnového vydání časopisu FotoVideo nabízíme:

Osobnost: Audun Rikardsen
Fascinující tance keporkaků a dalších velryb v úžasném článku norského badatele a skvělého fotografa.

Recenze: Jindřich Štreit – Village People 1965–1990
Nádherně výpravnou knihu souběžně vydává Buchkunst a KANT. Doporučujeme!

Rozhovor: Ľubomír Činčura
Reportér lidských duší (s širokým úsměvem). Skvělý rozhovor a vynikajícím umělcem.

FotoVideo 3/2021

Technika: Vyznáte se v paměťových kartách?
O tohle jste nám hodně psali. Nabízíme vysvětlení jednotlivých značek a zkratek. Komplet!

Technika: Canon EOS C70
Jak používat kompaktní filmovou kameru C70 s RF bajonetem? Přečtěte si podrobně!

Fotograf roku: téma „Hodiny, stroje času“
Podívejte se na vítězné snímky seniorů i juniorů. Opravdu stojí za to!

… a samozřejmě dalších minimálně dvacet zajímavých článků!

FotoVideo 3/2021

Už jste si objednali vaše FotoVideo až domů? Nemusíte nikam chodit.

Navíc k vaší objednávce máme pro vás další dárky zdarma. K celoročnímu předplatnému časopisu FotoVideo prostě patří. Udělejte si radost (a také vašim blízkým?) na dalších dvanáct měsíců! S naším předplatným opravdu ušetříte. Vybírejte dle chuti, ale rychle, dárků je dost, ale některé jen v omezeném množství! Předplaťte si nás natrvalo, nebo si vyzkoušejte, zda nás chcete odebírat po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích. Jak se vám to bude líbit. Ale s delší dobou předplatného výrazně klesá jeho cena a dárek je zdarma k novému, celoročnímu předplatnému.

Vybírejte si na našem webu.

Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte.

FotoVideo

Sdílej

2 komentáře

  1. Pane Lindnere,
    pan profesor se jmenuje Jindřich Štreit a nikoli Štrajt jak uvádíte v článku.

    1. Omlouvám se, moje chyba. Já se tak mstím jiným za to, jak ostatní mně przní příjmení :-))) V článku již opraveno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *