Dubnové FotoVideo… jedním dechem

Protože jsem sám udělal spoustu rozhovorů s mnoha fotografy, s klidným svědomím můžu napsat, že většina lidí, kteří popisují svět pomocí fotoaparátů, jsou zpravidla zároveň i výborní vypravěči. Umí obrazy i slova. Asi to tak nějak patří k sobě… Proč o tom píšu? Jedním dechem jsem zhltnul rozhovor s Alžbětou Jungrovou, stejně jsem si pochutnal na povídání Jiřího Šebka a Tomáše Vocelky o focení na Baltu, a bavil mě také například i článek Jak se tvoří FotoŠkoda online streamy. To vše a spoustu dalšího najdete v dubnovém vydání časopisu FotoVideo, které právě nyní najdete u svých prodejců.

FotoVideo 4/2023

Dobře se čte také článek Petra Březiny s názvem Nikon a jeho historické milníky, samozřejmě doplněný fotografiemi legendárních fotoaparátů, jako je například dálkoměrný Nikon SP, první jednooká zrcadlovka Nikon F nebo třeba podvodní speciály Nikonos. Tedy…, dobře se tento článek čte s výjimkou poměrně skeptického zamyšlení nad budoucností Nikonu. V několika větách šmahem zhodnotit „digitální éru“ Nikonu jako v podstatě neúspěšnou, se mi nezdá úplně korektní, zvláště, když všichni víme, jak daleko je to od pravdy. 

FotoVideo 4/2023

Odrazy i Šumava v dubnovém FotoVideu

Zdroj FotoVideo

Povídat si o tom, že vás čeká další stovka výbornými fotografiemi nabitých stránek je asi trochu zbytečné. Máme radost, že se dubnové vydání povedlo vytvořit s tak hvězdnou sestavou autorů. Začtěte se, a hlavně zadívejte do obrazových příběhů, které vám ani ta nejlepší obrazovka či displej nedokáže tak kvalitně podat. Dobře vytištěné FotoVideo je opravdu jen jedno, a navíc přesně každý poslední čtvrtek v měsíci.

Ono se tomu vlastně říká krása nechtěného. Když jsme dostali od naší skvělé poroty výsledky loňské, překrásné soutěžní kategorie #FOTOLOKACE, nevěřili jsme vlastním očím. Její vítěz nádherně zdokumentoval místa, která pro nás patří k těm nejzamilovanějším. Vypadá to neuvěřitelně, ale je to tak! Tím už ale částečně prozrazuji jednu z podstatných částí obsahu tohoto vydání. 

FotoVideo 4/2023

Toto vydání má tři, krásně se prolínající roviny. Nádherné fotografie mistrů fotografického řemesla se prolínají s praktickými radami a doporučeními a tou třetí je rovina soutěžní. Stali jsme se už dávno díky naší mnohaleté soutěži Fotograf roku platformou, na které se potkávají vítězové mnoha dalších soutěží, a hlavně a samozřejmě jejich fotografie. Tentokrát přinášíme na osmi stranách to nejlepší z oblíbeného tématu Krajina. Pro změnu hned v úvodu tohoto vydání si můžete prohlédnout oceněné snímky výjimečné soutěže Fujifilm Photo Awards, dále na straně 24 výsledky 11. ročníku soutěže PHOTOCONTEST, tedy soutěže těch nejmladších fotografů, kterou už tradičně organizuje Gymnázium Oty Pavla, samozřejmě nechybí již výše zmiňované krásné fotografie vítěze #FOTOLOKACE a aby toho nebylo málo, zveme vás od strany 40 do soutěže CEWE Photo Award 2023! Takže máte co studovat, porovnávat a také o čem přemýšlet.

A samozřejmě nechybí rozhovory! překrásné bylo setkání s Alžbětou Jungrovou, která byla sice v plné práci s přípravou své velké výstavy na Karlově náměstí v Praze, ale její odpovědi na otázky byly nádherně živé a my věříme, že se vám budou líbit spolu s její aktuální fotografickou tvorbou. Čtěte a prohlížejte si od strany 16. 

FotoVideo 4/2023

Stalo se už tradicí, že se spolu s vybranými lektory v každém našem vydání podíváme do míst, která milují a rádi fotí, a navíc tam dokáží pozvat i další fotografy a ulehčit jim hledání vhodných lokací. Tentokrát jsme se vypravil na pobřeží Baltu se dvěma perfekcionisty, Jiřím Šebkem a Tomášem Vocelkou. Přečtěte si jejich odpovědi na naše otázky.   

No, a tak bychom mohli pokračovat o dalším rozhovoru s první dámou českého Canonu, nebo o skvělé Analogové škole Petra Březiny a VideoPoradně téhož autora. V tomto vydání vás čeká celkem asi 25 slušně „nadupaných“ článků ke kterým vám přejeme klid a pohodu. Dubnové vydání jsme totiž připravovali opět jen a jen pro vás. A kdyby se vám chtělo, zkuste si nás předplatit, připravili jsme vám další nové dárky k předplatnému.

Dobré dubnové světlo vám přeje Rudolf Stáhlich a celý tým FotoVideo a www.ifotovideo.cz

FotoVideo 4/2023

Další soutěžní téma 23. ročníku soutěže Fotograf roku

STREET… a běžte do ulic! Uzávěrka: 30. duben 2023. Relativně mladý žánr, který se vyvinul z dokumentární fotografie. Stále si udržuje dokumentaristický tón, ovšem je používán i silně umělecky. Mnoho variant street fotografie je k dispozici – od pouličního fotografování při procházce, přes dokument konkrétní akce, po například pásmo, které mapuje konkrétní téma. Nahlédněte pro inspiraci do soutěžní galerie tohoto tématu zde.

Vybíráme z obsahu dubnového FotoVidea

Soutěž mladých
PHOTOCONTEST bilancuje – sledujte výsledky 11. ročníku 

Fotograf roku
Miloslav Janovský – vítěz kategorie #FOTOLOKACE

Praktický rozhovor
Fotoškoda on-line streamy – každé úterý jsme u toho

Jak se fotí
Na pobřeží Baltu – s Jirkou Šebkem a Tomášem Vocelkou

VideoPoradna
Základní příslušenství – vybíráme pro vaše natáčení

Boris testuje
Delkin Devices – nejlepší fotografova kámoška

FotoVideo 4/2023

Velký výběr dárků k celoročnímu předplatnému

Nově jsme přidali skvělou paměťovou kartu Kingston a knihu, kterou věnovala Liberecká škola fotografie a grafiky. Velkým hitem je software ZONER a poukaz na zdarma stahování z Ulož.to. Můžete si ale jako bonus k předplatnému zadarmo nechat vyčistit čip u foťáku, nebo si vyberete skvělou knihu Fotografujeme digitální bezzrcadlovkou, UV filtry Tamron, poukázku na workshop. Nebo třeba některou ze čtyřčlenných sad brašniček Lowepro? Vybírejte a neváhejte. Objednání předplatného FotoVideo je stejně jednoduché, jako v jiných e-shopech. Vybírejte si i na našem webu. 

Doporučujeme! Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 50 % jeho normální, prodejní ceny, kterou jsme museli zvýšit. To už se fakt vyplatí. Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte. 

FotoVideo 4/2023

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *