Blýskání na lepší časy – Czech Press Photo 2016 v novém

Loňským ročníkem 2015 skončila pro největší tuzemskou fotožurnalistickou soutěž Czech Press Photo celá jedna velká éra. Zakladatelku a dlouhodobou ředitelku Danielu Mrázkovou nahradila fotografka, cestovatelka a galeristka Veronika Souralová, jíž podle vlastních slov „pomáhá“ fotograf Herbert Slavík. Obecně prospěšná společnost Czech Photo má nové sídlo s galerií a restaurací, kterému dominuje dvanáctimetrová fotografující plastika Trifot od Davida Černého (Praha 13, pár kroků od zastávky metra Nové Butovice).

Czech Press Photo má také už nějaký čas nový, moderně střižený web (bohužel poněkud těžkopádně naplněný), a jsme-li u elektronické komunikace, tak světe div se – ročník 2016 byl prvním v historii této soutěže, kdy její účastníci posílali fotografie online, nikoliv na papíře. A to jsme se ještě nedotkli samotných soutěžních kategorií, ke kterým přibyly dvě nové: Problémy dnešní doby a Lifestyle, plus nová videokategorie Investigation.

Czech Press Photo 2017
Také logo Czech Press Phota prošlo vydařeným redesignem

Novinek je zkrátka spousta, a bylo by s podivem, kdyby se to neprojevilo také na úrovni samotné soutěže. Projevilo. Nevím, jak se to stalo, ale výsledky CPP jsou oproti minulým letům také jaksi svěžejší, modernější a chce se mi napsat i veselejší. Byť i letošní ročník reflektuje aktuální problémy, jako je utečenecká krize či islámský terorismus – a samozřejmě českou politickou scénu –, tyto snímky z celkových výsledků neční tak zoufale, jako tomu bývalo v minulosti.

Já ale tímto svoji obvyklou kritiku (i pochvala je kritika:-)) pro tentokrát ukončím, i když slibuji, že se k Czech Press Photu 2016, respektive spíše obecněji k fotožurnalistice ještě brzy vrátím. Následuje ucelený přehled oceněných prací – čtěte a koukejte na fotografie (a videa)…


Tisková zpráva Czech Press Photo (redakčně kráceno)

(Praha – 21. listopadu 2016) V Brožíkově síni Staroměstské radnice dnes byly vyhlášeny vítězné snímky a videa 22. ročníku soutěže Czech Press Photo. Fotografií roku se stal snímek Michala Šuly z vydavatelství Mafra a.s. Protesty proti návštěvě Čínského prezidenta. Celkově se letos soutěžilo v deseti různých foto a třech video kategoriích.

„Soutěžící mohli tentokrát přihlásit snímky přihlásit do dvou nových foto kategorií, a to Problémy dnešní doby a Lifestyle, a do nové video kategorie Investigation. Oproti loňskému ročníku byla témata jednotlivých snímků různorodější. Soutěži nedominovalo jedno zásadní téma. Bylo více prostoru pro témata běžného života. Za to jsme rádi, protože Czech Press Photo chceme dokázat, že novinářská fotografie se zabývá rovněž pozitivními a lidskými příběhy našeho bytí,“ vysvětluje Veronika Souralová, ředitelka soutěže Czech Press Photo.

Fotografií roku se stal snímek Michala Šuly z vydavatelství Mafra a,s,, který zachytil potyčku příznivců čínského prezidenta a zastánců lidských práv, ke které docházelo během celé jeho návštěvy v Česku. Michal Šula fotografii studoval v rámci pomaturitního studia na Pražské fotografické škole. Od roku 2001 pracoval jako fotoreportér ve Večerníku Praha a od roku 2004 je zaměstnán v pražské regionální redakci deníku MF DNES. Věnuje se především sportovní a reportážní fotografii. V soutěži Czech Press Photo již získal v roce 2007 1. cenu a v roce 2006 2. cenu v kategorii Lidé, o nichž se mluví.

Poprvé se mohly ve 22. ročníku Czech Press Photo do soutěže přihlašovat jednotlivé fotografie a videa pouze elektronicky. Soutěž byla všem přispěvatelům otevřena od začátku do konce září. Soutěžit mohl každý, kdo má trvalé bydliště v Česku nebo na Slovensku. A to jak vydavatelé, agentury, odborné školy, tak i volní fotografové.

Mezinárodní porota hodnotila práce 349 fotografů s trvalým bydlištěm v České a Slovenské republice s celkovým počtem 5 861 fotografií. Videosekce se zúčastnilo 25 autorů celkovým počtem 41 videí. Počet přihlášených autorů se meziročně zvýšil celkově o 58 a počet přihlášených prací dokonce o 2 150.

Na vyhlášení výsledků Czech Press Photo navazuje výstava vítězných a dalších vybraných fotografií a videí 22. ročníku soutěže Czech Press Photo. Ta bude zahájena o den později, tedy 22. listopadu a proběhne v Křížové chodbě a Rytířském sále Staroměstské radnice. Celkově výstava představí 460 vítězných, nominovaných a dalších vybraných fotografií a videí od 100 autorů.

Další informace a jednotlivé fotografie naleznete na www.czechpressphoto.cz.


Přehled vítězných fotografií a videí Czech Press Photo 2016

FOTOGRAFIE ROKU
Michal Šula (Mafra a.s), Protesty proti návštěvě Čínského prezidenta

Potyčka příznivců čínského prezidenta a zastánců lidských práv, ke které docházelo během celé návštěvy v ČR.

Czech Press Photo 2016
Michal Šula (Mafra a.s) | Protesty proti návštěvě Čínského prezidenta

AKTUALITA
single

Michal Šula (Mafra a.s.), Protesty proti návštěvě Čínského prezidenta
Potyčka příznivců čínského prezidenta a zastánců lidských práv, ke které docházelo během celé návštěvy v ČR.

série
Filip Singer (EPA), Ostrov naděje – Lesbos 2015

Afghánký uprchlík se brodí u břehu ostrova poté, co vypadl z přeplněného gumového člunu blízko vesnice Skala Sikaminias.

Czech Press Photo 2016
Aktualita (série): Filip Singer (EPA) | ze série Ostrov naděje – Lesbos 2015

PROBLÉMY DNEŠNÍ DOBY
single
Peter Dobis (volný fotograf), Petronela – Slovnaftská ulice

Slovnaftská ulice je nechvalně známá jako místo s největším výskytem prostituce. Nachází se v druhém bratislavském obvodě v blízkosti bytového komplexu Pentagon. Navzdory surovému způsobu života, zde všichni zůstávají citlivými lidskými bytostmi.

Czech Press Photo 2016
Problémy dnešní doby (single): Peter Dobis | Petronela – Slovnaftská ulice

série
Stanislav Krupař (volný fotograf), Boj o Syrtu – Boj s ISIS v Libyi

Od 12. května se snaží provládní milice vybojovat zpět území, která před dvěma lety v Libyi zabral takzvaný Islámský stát. Původně teroristé ovládli 250 km severoafrického pobřeží, postup provládních vojsk byl rychlý, zastavil se však v Syrtě. Ta se stala opevněnou baštou ISIS, kde se bojuje o každý dům a ani americké nálety zatím nepřispěly k rychlému vítězství.

Czech Press Photo 2016
Problémy dnešní doby (série): Stanislav Krupař | ze série Boj o Syrtu – Boj s ISIS v Libyi


KAŽDODENNÍ ŽIVOT
single

Jaromír Hanzlík (volný fotograf), Sluneční lázně v Sorrentu
Amalfský poloostrov v Itálii je tak členitý a skalnatý, že úzké pláže lze pozorovat z útesů ptačím pohledem. V Sorrentu je úzká pláž nastavena molem k opalování.

Czech Press Photo 2016
Každodenní život (single): Jaromír Hanzlík | Sluneční lázně v Sorrentu

série
Jarmila Štuková (volná fotografka), Jessiky horké kamerunské noci

Jessica je osmadvacetiletá gogo tanečnice. V šestnácti utekla z rodného Beninu. Potloukala se po několika afrických zemích, kde žila převážně na ulici, až zakotvila v kamerunské Douale. Živí se jako tanečnice a společnice, což jí jako křesťance prý činí morální problémy. Sní svůj sen, že jednoho dne začne chodit do školy a stane se učitelkou.

Czech Press Photo 2016
Každodenní život (série): Jarmila Štuková | ze série Jessiky horké kamerunské noci

LIDÉ, O KTERÝCH SE MLUVÍ
single

Petr Topič (Mafra a.s.), Miloslav Ransdorf přijíždí ze švýcarské banky
Europoslanec Miloslav Ransdorf přijíždí špičkám KSČM vysvětlit své angažmá v curyšské bance. Ve Švýcarsku byl zadržen kvůli neoprávněnému pokusu o výběr 350 milionů eur.

Czech Press Photo 2016
Lidé, o kterých se mluví (single): Petr Topič | Miloslav Ransdorf přijíždí ze švýcarské banky

série
Jiří Sláma (volný fotograf), Kandidát Horáček

Michal Horáček startuje kandidaturu na prezidenta ČR.

Czech Press Photo 2016
Lidé, o kterých se mluví (série): Jiří Sláma | ze série Kandidát Horáček

UMĚNÍ
single

Vojtěch Hurych (volný fotograf), Zákulisí Plesu v Opeře
Jeden ze sponzorů právě vchází na scénu charitativní dražby Plesu v Opeře. Veškerý výtěžek byl věnován ve prospěch fondu UNICEF.

Czech Press Photo 2016
Umění (single): Vojtěch Hurych | Zákulisí Plesu v Opeře

série
Honza Sakař (volný fotograf), Prague Burlesque

Soubor fotografií dokumentujících soubor Prague Burlesque a jeho vystoupení v pražském paláci Royal. Snímky byly pořízeny za účelem knižní publikace.

Czech Press Photo 2016
Umění (série): Honza Sakař | ze série Prague Burlesque

SPORT
single

Michal Červený (volný fotograf), 1/20 vteřiny závodu
Biker Jaroslav Kulhavý na trati světového poháru horských kol ve francouzském La Bresse.

Czech Press Photo 2016
Sport (single): Michal Červený | 1/20 vteřiny závodu

série
Filip Singer (EPA), Nole – tenisová jednička, Melbourne Austrálie

Série zachycující srbského profesionálního tenistu Novaka Djokoviče během své cesty k vítězství v Australian Open v australském Melbourne. Djokovič, s přezdívkou Nole, je současná mužská světová jednička ve dvouhře a je řazen mezi nejlepší hráče všech dob.

Czech Press Photo 2016
Sport (série): Filip Singer | ze série Nole – tenisová jednička, Melbourne Austrálie

PORTRÉT
single

Šimon Pikous (volný fotograf), Lukáš Krpálek: Olympijský hrdina

Czech Press Photo 2016
Portrét (single): Šimon Pikous | Lukáš Krpálek: Olympijský hrdina

série
Honza Sakař (volný fotograf), Tiché portréty

Představovaný soubor je výběrem z portrétů pořízených technikou mokrých kolodiových desek. Tváře portrétovaných zachycené v tichém bezčasí, estetika nedokonalosti podmíněná historickou snímací technikou v kontrastu s detailní kresbou velkoformátové kamery a čistotou následných digitálních reprodukcí. Kolodium jako prostředek i předmět fotografické interpretace.

Czech Press Photo 2016
Portrét (série): Honza Sakař | ze série Tiché portréty

PŘÍRODA A VĚDA
single

Jaromír Hanzlík (volný fotograf), Öresund

Czech Press Photo 2016
Příroda a věda (single): Jaromír Hanzlík | Öresund

série
Martin Veselý (MF Dnes), Ambulance v zoo

Tým špičkových ošetřovatelů a veterinářů z královédvorské zoo má každý rok na starost několik desítek chirurgických zákroků. Odborníci si musí poradit s operacemi malých i velkých zvířat, od hadů až po slony. Na dva veterináře zde připadá na dva a půl tisíce zvířat. Při některých složitých operacích asistuje až 15 lidí. Mezi nejčastější zákroky patří ošetření končetin zvířat.

Czech Press Photo 2016
Příroda a věda (série): Martin Veselý | ze série Ambulance v zoo

LIFESTYLE
single

Přemysl Ponáhlý (volný fotograf), Čekání na akci: Praha, Dvořákovo nábřeží

Czech Press Photo 2016
Lifestyle (single): Přemysl Ponáhlý | Čekání na akci: Praha, Dvořákovo nábřeží

série
Martina Houdek (volný fotograf), Sestry Ježkovy

Trio zpěvaček Sestry Ježkovy žijí swingem, ačkoliv to jsou dnešní moderní mladé slečny, tento styl jim vyhovuje i v soukromém životě.

Czech Press Photo 2016
Lifestyle (série): Martina Houdek | ze série Sestry Ježkovy

GRANT PRAHY – roční tvůrčí stipendium na zachycení proměn Prahy
Jiří Šebek (volný fotograf), Chrámy nové doby

CENA DĚTÍ
Martin Faltejsek (volný fotograf), Vista

CANON JUNIOR AWARDS
David Kruliš (volný fotograf), Cowboy…
Klára Mojová (volný fotograf), Kráčející stařec
Nikola Tokarova (volný fotograf), Červená a černá

CENA ČTK
Michal Červený (volný fotograf), 1/20 vteřiny závodu

CENA UNHCR
Tomáš Rafa (volný fotograf), Noc na hraničnom priechode

CENA VÝBORU DOBRÉ VŮLE – NADACE OLGY HAVLOVÉ „MŮJ ŽIVOT S HANDICAPEM“
Matúš Zajac (volný fotograf), Canisterapia: Z osobnej tragédie k pomoci druhým


VIDEO

AKTUALITA A REPORTÁŽ
Tomáš Rafa (volný kameraman), Přechod Opatovac Trnovec Slovinsko Chorvatsko

Stovky mužů a žen s dětmi jsou v dešti natlačení na plotě před vstupem do Slovinska na Chorvatsko-slovinské hranici. Každý chce přejít přes hranici, v davu vzniká panika. Několik hodin trvá, než začnou Slovinci po jednom lidi pouštět a nakládat do autobusů.

FEATURE
Eliška Cílková (volná kameramanka), Matouš Bičák (volný kameraman), Od detailu k celku

Dokumentární autorská reportáž o vztahu vnitřní a vnější svobody. Snímek je natočený na 16mm černobílý film.

INVESTIGATION
Lukáš Landa (Česká televize), Nebezpečná hra na vojáky

Mohlo by se zdát, že jde o pouhou hru na vojáky, ale experti varují před možným rizikem. Skupina bývalých vojáků v záloze si v Česku postupně buduje vlastní soukromou armádu. To, že nejde o žádnou legraci, dokazuje fakt, že cvičí i s ostrými zbraněmi. A co víc, jak sami říkají, jsou připraveni je použít. A to nejen například proti uprchlíkům, před kterými nás údajně chtějí chránit, ale i proti vlastním politikům.


Porota Czech Press Phota

Mezinárodní porota Czech Press Photo pro fotografii zasedala ve dnech 13. ­ 16. října 2016 v prostorách nového pražského multižánrového prostoru CZECH PHOTO CENTRE ve složení:

Petr JOSEK – předseda poroty, fotograf, ČR
Ron HAVIV – fotograf VII Photo Agency, USA
Ed KASHI – fotograf VII Photo Agency, USA
Eda KAUBA – kreativní ředitel v agentuře Havas, ČR
Antonín KRATOCHVÍL – spoluzakládající fotograf VII Photo Agency, ČR, USA
Filip LÁB – pedagog, ČR
Herbert SLAVÍK – fotograf, ČR
Tamas SZIGETI – fotograf, prezident Association of Hungarian Press Photographers, Maďarsko
Líba TAYLOR – fotograf, ČR

Porota video sekce Czech Press Photo posuzovala v CZECH PHOTO CENTRE práce ve dnech 1. ­ 9. října 2016 a 10. října 2016 finálně rozhodla o vítězích. Složení poroty video sekce:

Josef HARVAN – předseda poroty, režisér, scénárista a producent
Martina HYNDRÁKOVÁ – partnerka mediální agentury Starlem
Miro ŠVOLÍK – fotograf
Jan VANIŠ – kameraman a fotograf

Videosekce se zúčastnilo 25 autorů celkovým počtem 41 videí.


Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *