Astrofotografie a „hvězdné“ časosběry – práce pro Nikon D810A

V únoru tohoto roku byla představena digitální zrcadlovka Nikon D810A jakožto fotoaparát vycházející z „normálního“ Nikonu D810, ovšem speciálně upravený pro astrofotografii. V redakci Nikonblogu jsme získali další demosnímky pořízené touto zrcadlovkovou specialitou a také dvě působivá časosběrná videa.

Předtím, než se budete kochat fotografiemi vzdálených mlhovin, polární záře a dalších astronomických úkazů, zopakujme si základní informace o samotném Nikonu D810A.

Nikon D810A

Tady H-alfa, jak mě vidíte?

Zásadní úpravou Nikonu D810A je přepracovaný infračervený filtr (IR), který je čtyřikrát citlivější v oblasti spektrální čáry vodíku H-alfa (vlnová délka přibližně 656 nm). Poprvé tak lze fotoaparátem Nikon zachytit skutečné barvy mlhovin, emitujících v oblasti vlnové délky čáry vodíku H-alfa, bez nutnosti dalších úprav fotoaparátu. Touto modifikací se „áčko“ liší od běžné DSLR, která mlhoviny snímá pouze jako jasy čili „černobíle“.

Nikon D810A – astrofotografie
Velké Magellanovo mračno | © Johannes Schedler | observatoř CTIO, Chile | objektiv AF-S Nikkor 200 mm F2G ED VR II, clona F2,8, čas 300 s × 4 snímky, ISO 400

Nikon D810A navíc poskytuje řešení dalších problémů, se kterými se astrofotografové musí potýkat. Kromě časů závěrky Bulb (B) a Time (T) je k dispozici nový režim Long Exposure Manual (Manuální expoziční režim s dlouhými časy), jenž umožňuje nastavit dobu expozice až na 900 sekund. Pro minimalizaci vibrací během snímání mohou uživatelé aktivovat závěrku s elektronickou první lamelou a snížit tak riziko mikroneostrostí i v jemných detailech (to je shodné s modelem D810).

Při fotografování v režimu živého náhledu pomáhá virtuální funkce kontroly expozice pro časy Bulb (B) a Time (T). Stejně jako u D810 lze i u tohoto přístroje obraz v živém náhledu až 23násobně zvětšit, díky čemuž můžete zaostřit na milimetry přesně. Při fotografování s využitím hledáčku umožňuje nová červeně osvětlená indikace virtuálního horizontu ověřit správné vyrovnání fotoaparátu.


Doporučená prodejní cena Nikonu D810A: 97 990 Kč
Podrobné technické parametry najdete zde

Mlhoviny, polární záře i kometa

V následující galerii najdete desítku fotografií, jež pořídila trojice fotografů ještě předprodukčním modelem Nikon D810A. Věnujte prosím pozornost popiskům – najdete zde velmi zajímavé údaje o způsobu pořízení jednotlivých snímků. Zejména pokud se zrovna „noříte“ do tajů astrofotografie, mohly by vám podrobné informace o nastavení expozice pomoci při zlepšování vlastní tvorby.

Fotogalerie demosnímků z Nikonu D810A

Posledních pět snímků v galerii si můžete pro posouzení technické kvality stáhnout v plném rozlišení zde (117 MB).

Časosběrná videa

Autorem dvou krátkých časosběrů je Johannes Schedler, který pracoval s objektivem AF-S Nikkor 14–24 mm F2,8G ED, v obou případech plně odcloněným a s nastaveným ohniskem 14 mm. Použita byla citlivost ISO 3 200, manuální doba expozice 30 s. První časosběrné video se skládá z 1 000 snímků, druhé z 925 dílčích fotografií. Záznam videa tedy trval vždy asi 500 minut, tedy více než 8 hodin.


Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *