Aranžovaná zátiší Luďka Vojtěchovského v Nikon Photo Gallery

Nikon Photo Gallery uvádí od 19. dubna 2018 pro veřejnost výstavu fotografií Luďka Vojtěchovského – Aranžovaná zátiší.

Luděk Vojtěchovský se narodil v roce 1959 v Čáslavi. Začínal jako reprodukční fotograf ve Východočeských tiskárnách, později působil jako fotograf Krajského střediska Státní památkové péče v Pardubicích.

Foto Luděk Vojtěchovský
Foto Luděk Vojtěchovský

V letech 1974–1978 fotografoval Luděk Vojtěchovský staré lidi a děti na ulicích, později v průběhu dalšího desetiletí se soustředil na město samotné, na jeho fragmenty, opuštěné ulice a oprýskané zdi. V posledních letech se věnoval kromě portrétní fotografie hlavně aranžovaným kompozicím, které volně, ale logicky navazují na jeho předchozí fotografie fragmentů města.

Jeho dnešní, převážně abstraktní kompozice evokující realitu města a krajiny, avšak na rozdíl od předchozí tvorby nevznikají v terénu, ale přímo ve fotokomoře. Realita města s jeho ulicemi a zdmi byla nahrazena realitou předmětů, věcí kolem nás, věcí, které často ani nevnímáme; a když, tak jako odpady naší každodenní činnosti. Tyto banální předměty jako jsou odstřižky papírů, kartonů, skla se stopami po kapkách vody, plechy, textilní vlákna, uschlé listy a mnoho dalších předmětů uvádí fotograf do nových vztahů a souvislostí a vytváří tak novou realitu – čisté kompozice pevného řádu, fiktivní architektury měst a krajin.

Foto Luděk Vojtěchovský
Foto Luděk Vojtěchovský

Současné práce Luďka Vojtěchovského vznikají netradiční cestou bez použití fotografického aparátu pouze pod zvětšovacím sklem. Autor užívá postupů klasické fotografie. Zasahuje do negativu, ať již mechanicky nebo cestou chemickou, používá také sendvičů (tzn. dvou negativů položených na sebe ve zvětšovacím přístroji). Takto popisuje tvorbu Vojtěchovského Lubomír Netušil.

Luděk Vojtěchovský absolvoval celkem přes 130 výstav po celém světě. Je členem fotografické skupiny Outside3 a obdržel několik medailí FIAP.

Foto Luděk Vojtěchovský
Foto Luděk Vojtěchovský

Kde

Nikon Photo Gallery, Újezd 19, Praha 1 – Malá Strana

Otevřeno:
Úterý–neděle: 12–19 hodin
Vstup zdarma

Kdy

od 19. 4. do 27. 5. 2018

Fotografie Luďka Vojtěchovského

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *