All you need is love. Prosincová Fotka měsíce Nikonblogu s poselstvím

Vybrat nejlepší fotografii z nejlepších fotek, je trochu oříšek. Vodítko alespoň rámcově definovaného tématu zde neexistuje, všechny možné žánry se míchají dohromady, každý autor má svoji představu nejlepšího snímku. Bodejť také ne, když každý fotograf je jiný – tedy pokud patříte ke kreativním tvůrcům, nikoliv jen mezi prosté „kopírky módních stylů“. Většina z účastníků naší soutěže Fotka měsíce Nikonblogu díky Bohu patří do první skupiny, což ale popravdě porotě situaci nijak neulehčuje, naopak :-) 

Když pak po dlouhém opakovaném „projíždění“ téměř dvou stovek fotografií nominujete vítěze, zjistíte, že stejný autor vyhrál poslední kolo Fotky měsíce Nikonblogu i loni. Takže se přidá menší dilema, zdali je to košer. Poté si vysvětlíte, že je hloupost takto uvažovat, a jelikož víte, že náhody neexistují, máte jasno. Vítězem 12. kola soutěže Fotka měsíce Nikonblogu 2020 se stává…

Vítězná fotografie 12. kola soutěže Fotka měsíce Nikonblogu 2020 | Foto Mia Feres
Vítězná fotografie 12. kola soutěže Fotka měsíce Nikonblogu 2020 | Foto Mia Feres

Než se vyjádřím k vítězné fotografii, jen malou poznámku. Původně jsem si říkal, že se budu snažit vyhnout snímkům s kovidovou tématikou. Jednoduše proto, že už je toho zkrátka moc. Stává se z toho tak trochu klišé. Chcete kovid? Koukněte se na výsledky Czech Press Phota 2020. Jenže ono se tomu dost dobře vyhnout nedá. Je to zkrátka realita dnešní doby, a jsme-li u prosincového tématu Nej 2020 | Moje foto roku, pak i realita téměř celého minulého roku.

Vítězná fotografie je tedy „roušková“. Nicméně nevyhrála kvůli tomu, nýbrž kvůli symbolice, již vyjadřuje. Mladý pár u zdi Johna Lennona, muže, který – kromě toho, že dal světu spoustu skvělé muziky – bojoval… proti lidské blbosti. Proti nesmyslným válkám, násilí, proti establishmentu a zvůli mocných. Lidstvo je nepoučitelné, stačí si přečíst Starý zákon a následně se podívat o novodobých dějin. Dnešní situace se může zdát odlišnou, ale ještě není konec. 

John Lennon v roušce upírá svůj pohled na nás, mladík, dívající se kamsi do neznáma, do nejisté budoucnosti, má svoji ruku položenou na bříšku dívky. Cítí tam snad nový život? Nejsem naivní, ani snílek či romantik, vznášející se v oblacích – je dost možné, že ve skutečnosti jsou to jen turisté, které zrovna někdo fotí u zdi Johna Lennona. Ale fotografie není jen realistický způsob vyjadřování. Poskytnete-li divákům snímek, nad kterým mohou přemýšlet, potažmo snít, cestovat v nekonečnu fantazie, vidět to, co vidět není, vyhráli jste. Minimálně 12. kolo soutěže Fotka měsíce Nikonblogu 2020 tak, jak se to podařilo Mii Feres. Gratulujeme!

Napříč žánry

Ať už nezdržuji dalšími komentáři, nechám ostatní fotografie, které jsem zařadil mezi nejpovedenější snímky posledního kola loňského roku, působit tiše. Jak jsem naznačil v úvodu, žánrově neohraničené téma skýtá různé fotografické „disciplíny“, takže se kochejte těmi nejlepšími. Ale pak ještě nezapomeňte číst dál! :-)

U Mánesa | Foto Markéta Butalová
U Mánesa | Foto Markéta Butalová
Formule na vodě ve večerním protisvětle (Nikon Z6 a ND filtr) | Foto Radek Caga
Formule na vodě ve večerním protisvětle (Nikon Z6 a ND filtr) | Foto Radek Caga
Foto Pavel Krasomil Svozil
Foto Pavel Krasomil Svozil
Někdo venčil psa, někdo letadlo | Foto Pavel Chorobík
Někdo venčil psa, někdo letadlo | Foto Pavel Chorobík
Foto Ondřej Buček
Foto Ondřej Buček
Jednou večer, když se setmí | Foto Marek Ujčík
Jednou večer, když se setmí | Foto Marek Ujčík
Letos byl život spíš hořký | Foto Pavel Chorobík
Letos byl život spíš hořký | Foto Pavel Chorobík

Velké finále a očekávání do nového roku

Rok 2020 už je sice za námi, čeká nás však ještě vyhlášení celkového vítěze – který vzejde z dvanácti nejlepších fotografií měsíce. Kdo jím bude, to se teprve dozvíme. Porota Nikonblogu zasedne hned, co tento článek vyjde, nicméně výsledek očekávejte nejdříve na konci příštího týdne. Kandidáty známe. Kdo z nich bude ten šťastlivec, který obdrží poukaz na fototechniku Nikon v hodnotě 30 000 Kč?

Těšit se můžete také na vyhlášení ročníku 2021. Protože však chceme v naší soutěži učinit pár změn, ještě chvíli prosím vydržte. Děláme všechno pro to, abychom mohli nový ročník v nové podobě vyhlásit co nejdříve. Sledujte Nikonblog.cz!

Foto Kristyna Fikarová
Foto Kristyna Fikarová

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *