Bezdrátová aktualizace firmwaru přes Snap Bridge. Funguje to!

Kromě mnoha jiných funkcí a vylepšení, dostaly nejnovější fullframové mirrorlessy Nikon Z 6II a Z 7II také možnost aktualizace firmwaru přes Snap Bridge. Tedy bezdrátově a bez nutnosti použití čtečky paměťových karet. Což se hodí. Vyzkoušel jsem to u modelu Nikon Z 6II ze stařičkého iPhonu SE 1. generace, ale s nejnovějším iOS 14.4 a samozřejmě aktualizovanou aplikací Snap Bridge.

Nejprve do mobilu

O tom, že pro váš fotoaparát existuje aktualizace firmwaru, vás upozorní aplikace Snap Bridge – viz horní třetina displeje s hláškou New firmware is available for your camera a tlačítkem Go. Takže gou! Tapněte na něj, Snap Bridge vám následně zobrazí schéma, jak to bude celé probíhat.

Aktualizace firmwaru přes Snap Bridge

Zvolte tlačítko Next dole, zobrazí se povinné licenční ujednání, které je potřeba přijmout opět dole tlačítkem Accept and download. Následně už v dalším okně stačí jen klepnout na tlačítko Download. Pak už jen musíte vydržet, než se soubor stáhne do mobilu, což ale netrvá dlouho, jde řádově o minuty vašeho drahocenného času.

Aktualizace firmwaru přes Snap Bridge

Aktualizace firmwaru přes Snap Bridge

Z mobilu do foťáku

Jakmile se stáhne aktualizační soubor do Snap Bridge, je třeba jej „přemístit“ do fotoaparátu – opět samozřejmě bez drátů. Aplikace vás tedy donutí propojit Snap Bridge s foťákem přes Wi-Fi, k čemuž ale stačí jen tapnout prstem na tlačítko Připojit. Pak už můžete jen sledovat, jak se soubor šine do fotoaparátu. Tato operace už je pomalejší než samotné stahování aktualizačního souboru z internetu, ale ani tak to netrvá více než pár minut. 

Na displeji fotoaparátu jste zároveň informovaní o stahování souboru do foťáku.

Aktualizace firmwaru přes Snap Bridge

Aktualizace firmwaru přes Snap Bridge


Aktualizovat teď!

Jakmile se aktualizační soubor přesune do fotoaparátu, na jeho displeji se zobrazí nabídka okamžitého upgradu firmwaru. To můžete odmítnout s tím, že aktualizaci uděláte někdy jindy – čili dole zvolíte Později, nebo budete upgradovat hned – potvrdíte tlačítkem Ano.

Aktualizace firmwaru přes Snap Bridge

Aktualizace firmwaru přes Snap Bridge

Samotná aktualizace firmwaru ve fotoaparátu je nejdelší část tohoto procesu, opět ale jde o jednotky minut. Jakmile je hotovo, foťák vám to oznámí a vyzve vás, abyste jej vypnuli. Po následném novém zapnutí už máte nainstalovaný čerstvý firmware. Přesvědčit se o tom můžete v Menu nastavení | Verze firmwaru, kde položka C je firmware fotoaparátu, LF je firmware objektivu.

Funguje to! A bez čtečky paměťových karet, bez drátů. Vyzkoušejte sami.
A ještě bonus – podrobný videonávod, jak zprovoznit aplikaci Snap Bridge, od školitele Nikonu Filipa Bartáka přímo zde:

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *