AF-P DX Nikkor 18–55 mm F3,5–5,6G VR – uživatelská recenze Michala Kupsy

Vždycky, když se ve světě fototechniky objeví nějaká novinka, zpravidla se kolem toho strhne slušný poprask. Zejména pak, když se jedná o novinku některé z top značek. Někdy se ale také stane, že se objeví nový produkt, o kterém se tak nějak moc nemluví, ale často jsou to přitom novoty opravdu hodně zajímavé. Přesně takovým případem je i dvojice nových objektivů s označením AF-P DX Nikkor 18–55 mm F3,5–5,6G a …G VR (liší se od sebe pouze tím, že jeden je a druhý není vybaven optickým stabilizátorem obrazu Nikon VR). Nové objektivy holt asi zůstaly tak trošku ve stínu ohlášených top modelů digitálních zrcadlovek – viz článek. Mně to ale přijde škoda, tak jim věnuji tuto svoji uživatelskou recenzi – dále již budu psát v jednotném čísle, protože jak jsem již uvedl, objektivy jsou až na stabilizaci totožné a já si pár dnů zkusil fotit s VR verzí.

AF-P DX Nikkor 18–55 mm F3,5–5,6G VR
AF-P DX Nikkor 18–55 mm F3,5–5,6G VR – objektiv se vyrábí ve dvou verzích, s optickou stabilizací VR a bez ní

Technické specifikace obou objektivů: optickou soustavu tvoří celkem 12 čoček sestavených v 9 skupinách, z toho 2 členy jsou asférické. Počet lamel clony: 7, minimální zaostřitelná vzdálenost: 25 cm od roviny čipu, filtrový závit: 55 mm, rozměry: 65 × 63 mm, hmotnost: 205 gramů u verze s optickou stabilizací VR nebo 195 gramů u verze bez VR.

Design, mechanické provedení a vlastnosti objektivu

Již na první pohled je objektiv AF-P DX Nikkor 18–55 mm F3,5–5,6G VR jiný, než jeho poslední předchůdce, protože na něm zcela chybí obvyklé přepínače pro režimy zaostřování a také pro optickou stabilizaci. Nyní lze vše potřebné nastavit v menu fotoaparátu – zde pro jistotu upozorňuji, že toto nastavení funguje pouze s fotoaparáty Nikon D5500, D5300 a D3300. Pokud byste příslušné nastavení ve svém fotoaparátu nenašli, je třeba provést aktualizaci firmwaru. U ostatních fotoaparátů je trvale zapnuté automatické zaostřování, stejně jako je trvale aktivovaná optická stabilizace VR. Díky absenci těchto přepínačů je tak na těle objektivu o pár cenných milimetrů více místa, díky nimž se o něco rozšířil zoomovací prstenec, takže práce s ním je o trošku pohodlnější. Rozdíl sice není nijak extra velký, přesto je však znatelný.

AF-P DX Nikkor 18–55 mm F3,5–5,6G VR

Jinak je ale nový objektiv svému předchůdci docela dost podobný a to jak designem, tak i rozměry a hmotností. Jisté, ale jsou v podstatě zanedbatelné rozdíly tu sice jsou – dělá to však opravdu jen pár gramů a milimetrů. Jde o klasickou celoplastovou konstrukci, včetně upínacího bajonetu. Objektiv je prostě konstruován tak, aby byl co nejmenší a nejlehčí. Na druhou stranu je ale zase nutno říct, že doba „plastových chrastítek“ je naštěstí už dávno pryč – i tento objektiv z kategorie nejlevnějších působí velmi solidně – nevypadá až tak lacině, je dostatečně robustní, žádná jeho část nevykazuje nadměrné vůle a jak zoomovací, tak především ostřicí prstenec má doslova vzorový chod. Se svým předchůdcem má společné také aretační tlačítko, kterým se objektiv zamkne s maximálně zasunutou přední částí. Výhodou jsou minimální transportní rozměry, daní za to je zase nutnost objektiv před použitím odemknout a pootočit zoomovacím prstencem pro vysunutí do pracovní polohy.

AF-P DX Nikkor 18–55 mm F3,5–5,6G VR
Sluneční clona HB-N106 patří mezi volitelné příslušenství

Pro jistotu ještě doplňuji fakt, že objektivu se při zoomování ani při zaostřování (ať už ručním, nebo automatickém) neotáčí přední příruba, což v této kategorii ještě pořád není úplně obvyklé. Díky tomu je možné snáze pracovat s oblíbenými polarizačními, či přechodovými filtry a také je možné použít účinnější tvarovanou sluneční clonu HB-N106, která ale bohužel není součástí standardní dodávky. Po stránce ergonomie, designu a mechanického provedení bych tedy objektiv AF-P DX Nikkor 18–55 mm F3,5–5,6G VR hodnotil jako velmi dobrý a musím ocenit i fakt, že i tuto kategorii nejlevnějších „seťáků“ Nikon nepodceňuje a stále ji vylepšuje.

Ukázka několika vlastností objektivu AF-P DX Nikkor 18–55 mm F3,5–5,6G VR
Praktické použití a optické vlastnosti

V označení nového objektivu AF-P DX Nikkor 18–55 mm F3,5–5,6G VR jsou bez diskuze nejzajímavější právě první tři písmena AF-P, která říkají, že zde byl použit zcela nový typ automatického zaostřování – krokový motorek. Oproti předchozí generaci ultrazvukových motorů technologie SWM (Silent Wave Motor), označovaných jako AF-S, je nový krokový motor AF-P ještě o poznání rychlejší a tišší. Výhody jsou jasné a to jak pro natáčení videa, tak i pro samotné fotografování. Nový motor je tak dokonale tichý, že nijak neruší při natáčení ozvučených videosekvencí. Současně je také přeostřování v průběhu natáčení velmi plynulé a hlavně přirozené. Při fotografování je pak velmi příjemné opravdu mimořádně rychlé zaostření, což ocení zejména fotografové akčních scén. Objektiv AF-P DX Nikkor 18–55 mm F3,5–5,6G VR a jeho kolega bez stabilizace, jsou úplně prvními takto vybavenými kousky Nikonu. Už teď se ale těším, až se tato technologie dostane i do dalších objektivů.

AF-P DX Nikkor 18–55 mm F3,5–5,6G VR
Optická konstrukce a MTF křivky

Nejde ale samozřejmě jen o systém automatického zaostřování, ale také o kvalitu výsledných fotografií. Nová verze objektivu je sice svému předchůdci velmi podobná, přesto se však v jeho útrobách skrývá zcela nová optická soustava, vybavená hned dvojicí asférických čoček. Na výsledcích je to znát a nová verze je opět o něco lepší, než předchozí model. Začnu od méně důležitých kritérií, jako je vinětace a sférické zkreslení. U obou veličin platí, že výsledky jsou tak nějak v normálu. Při běžném fotografování si vinětace ani sférického zkreslení zpravidla nevšimnete, ale za specifických situací může být obojí lehce viditelné – vinětace zejména u nejširších záběrů, minimální clony a jednolitého pozadí. Zkreslení pak také pouze na nejširším konci zoomu, zejména u fotografií architektury a pravidelných rovných linií velmi blízko okraje záběru. Obojí bych ale považoval za skoro zanedbatelné vzhledem k tomu, že nežádoucí efekt je minimální a hlavně snadno odstranitelný.

AF-P DX Nikkor 18–55 mm F3,5–5,6G VR
AF-P DX Nikkor 18–55 mm F3,5–5,6G VR na těle Nikonu D3300

Bokeh, tedy neostré pozadí mimo zaostřený hlavní objekt, je opět tak nějak v normálu a v rámci možností parametrů daného objektivu. Doslova parádní jsou ale výsledky antireflexních vrstev, protože ani se sluncem v přímém záběru se vám nežádoucí reflexy hned tak nepodaří vyrobit a také ztráta kontrastu je minimální. Podobně je na tom chromatická aberace, se kterou se v podstatě nesetkáte. Je sice otázkou, jak moc je to zásluha objektivu a jak moc zpracování v obrazovém procesoru fotoaparátu, nicméně v konečném důsledku je to jedno. Stejně dobré jsou pak výsledky s ohledem na ostrost výsledných fotografií. Uprostřed a až skoro do krajů obrazového pole jsou fotografie bez výhrad ostré a to v podstatě bez ohledu na ohnisko a nastavení clony. Až v úplných rozích snímku se za určitých podmínek objeví více či méně drobné neostrosti, ale opět spíše zanedbatelné.

AF-P DX Nikkor 18–55 mm F3,5–5,6G VR
Praktická fotografie z terénu u které by nebyl nejmenší problém ani při tisku na výstavní formát
Cena a závěr

Doporučená prodejní cena dražší verze objektivu s optickou stabilizací VR, je aktuálně na hodnotě 6 590 Kč, verze bez stabilizace VR je o 1 600 Kč levnější, tedy 4 990 Kč. Zejména stabilizovaná verze se může zdát dražší nežli obvykle, ale je důležité si uvědomit, že tento objektiv pravděpodobně nebudete kupovat samostatně a tak je asi mnohem podstatnější cena v setu s některou digitální zrcadlovkou. Příklad: při koupi s Nikonem D5500 vyjdou oba objektivy v setu za méně než polovinu, což už vypadá o hodně zajímavěji.
Jistě by se dalo namítnout, že starší verze tohoto objektivu vyjde ještě o něco levněji, ale k tomu bych poznamenal, že těch pár stokorun navíc, se v tomto případě opravdu vyplatí. Pokud se tedy před letní sezónou chystáte k nákupu nové digitální zrcadlovky, zejména z „trojkových“ a „pětkových“ modelových řad Nikonu, pak vám rozhodně doporučuji dát přednost této nejnovější verzi objektivu s označením AF-P.

AF-P DX Nikkor 18–55 mm F3,5–5,6G VR
Praktická ukázka makrofotografie – kvítek sedmikrásky o průměru 2 cm
Hlavní výhody objektivu AF-P DX Nikkor 18–55 mm F3,5–5,6G VR:

– zcela nový systém automatického zaostřování AF-P
– velmi nízká hmotnost i rozměry
– dobré optické vlastnosti
– kvalitní optická stabilizace VR
– povedený a praktický design
– neotáčí se přední příruba

Hlavní nevýhody objektivu AF-P DX Nikkor 18–55 mm F3,5–5,6G VR:

– mírně vyšší cena
– sluneční clona není zahrnuta v ceně

Poslední slovo

Pokročilejší fotografové mají tendence se o této třídě objektivů vyjadřovat občas až s přezíravým pohrdáním, nicméně přesto právě základní zoomy tohoto typu patří k nejčastěji používaným a doba, kdy se o nich žertem říkalo, že je to vlastně jen „taková lepší krytka“, jsou už naštěstí dávno pradávno pryč. Já osobně si tento objektiv dovedu naprosto bez problémů představit jako použitelný i pro náročnější fotografy a to hned v několika situacích – jako hlavní základní objektiv, jako záložní objektiv pro náročnější, ale také jako menší, lehčí a levnější alternativu například pro cestovatele, kteří nechtějí či přímo nemohou s sebou vláčet po světě svoji kompletní objemnou a těžkou výbavu. A na konec – vzhledem k tomu, že AF-P DX Nikkor 18–55 mm F3,5–5,6G VR dokáže zaostřit i na velmi krátkou vzdálenost, je tento objektiv i celkem dobře použitelný i na makrofotografii.


Zde si stáhněte několik ukázkových fotografií v plném rozlišení. Snímky byly pořízeny fotoaparátem Nikon D7200 a Nikon D5500, jsou pořízeny v nejvyšší kvalitě formátu JPEG, tak jak byly fotoaparátem (v základním nastavení) uloženy na paměťovou kartu – tedy zcela bez úprav. Pečlivým nastavením fotoaparátu, či zpracováním fotografií v grafickém editoru by bylo možné dosáhnout ještě podstatně lepších výsledků.


Článek byl s laskavým svolením autora převzat z webu Michala Kupsy – www.michalkupsa.cz


Sdílej

3 komentáře

  1. Konecne uz aj Nikon presiel na system plynuleho preostrovania u objektivov pri videu AF-P. Skoda ze starsie tela nemozu manualne pouzivat AF u tychto objektivov.
    Nie kazdy ma novu 5500 a pod….
    Neviem si ani len predstavit nemat moznost zablokovat AF a ist na manual – hlavne u videa…..Nakolko vlastnim Nikon aj Canon zrkadlovky kde u Canonu tento system plynuleho preistrovania – STM uz davnejsie funguje, viem ze bez obcasneho zablokovania AF sa neda uspesne natacat video.
    Preto ma zarazila nemoznost zablokovat AF u starsich tiel….neviem ci ta miniaturizacia neni na skodu.

  2. Samotný objektiv AF-P nezajistí plynulé přeostřování při videu, a to ani u D5500. Aby tomu tak bylo, musel by Nikon mít tělo s fázovým ostřením přímo na snímači. Což, oproti Canonu, doposud nemá. Takže Nikon nikam nepřešel. Akorát ušetřil za 2 čudlíky. Z objektivu zmizlo manuální ovládání nastavení AF A/M i VR, vše nově jen přes menu a to pouze u kompatibilních low-endových těl.

  3. Jak je na tom s kompatibilitou NIkon D3200 s AF-P DX Nikkor 18–55 mm F3,5–5,6G VR ? Bude fungovat automatika nebo ne? Dekuji za odpoved

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *