Steadicam Mejlaprod Jr. – když chodíte ve videu… Test, videoukázky, česká kvalita

Stačí vám pár zkušeností s natáčením videa abyste věděli, že samotná kamera – v našem případě DSLR fotoaparát – je jen tou nejzákladnější položkou, kolem níž se pak točí celá ohromná spousta dalšího „nezbytného“ příslušenství, které prostě musíte mít. Pojem „nezbytného“ dávám do uvozovek zcela záměrně – mnohdy se dá totiž vyžít i s málem a výsledky jsou i tak výborné. Pro dnešní článek jsem také vybral zajímavé příslušenství pro natáčení videa, které je jednoduché, poměrně cenově příznivé a pro patrioty lze také uvést, že tuzemské výroby.

Valašský „stedi“

Spoustu záběrů je třeba natočit z ruky, obecně přesněji spíše za chůze nebo třeba i pomalého běhu. Ano, existují i vozíky a další nákladnější řešení, nicméně je také spousta záběrů, kdy je vysloveně záměrem tvůrce, aby kamera vypadala jako za chůze (viz například velmi mnoho záběrů v Mádlově filmu Pojedeme k moři). Zde vám žádný stativ ani monopod nepomůže a je třeba sáhnout po stabilizačním „zařízení typu steadicam“. „Zařízení typu steadicam“ je též v uvozovkách schválně, protože podobného příslušenství pro natáčení videa je na trhu skoro až nepřeberně. A také různých konstrukcí i názvů. Jak jsem ale naznačil, nyní se budeme věnovat spíše jednoduchému a všem dostupnému provedení pro středně velké DSLR.

Každopádně jak jistě víte, lidská chůze není zrovna nejklidnějším pohybem. Houpavý krok ani při sebevětší snaze našlapovat jako šógunský bojovník prostě jen tak z ruky nenatočíte bez toho, aniž by se obraz nechvěl jako při zemětřesení. Ano, je to přesně právě steadicam – takové velmi jednoduché zařízení – které z roztřeseného záběru učiní plavbu na klidné vodě.

Steadicam Mejlaprod Jr.

Steadicam, o kterém je v tomto článku řeč, pochází z dílny „mezříčské“ firmy (čti: firmy z Valašského Meziříčí) Mejla production, která se mimo jiné zabývá také výrobou filmové techniky. Steadicam s názvem Mejlaprod Jr. neaspiruje na konkurenta vychytaným produktům od Tiffenu (mimochodem, v této firmě název Steadicam také vzniknul) a podobných specializovaných značek. Je to jednoduchý stabilizátor za solidní peníze (při uvážení aspektu zakázkové kusové výroby obzvlášť), který však svoji práci odvádí překvapivě dobře.

Konstrukce z profilu 35 × 5 mm vážně není kusem „stočené pásoviny“ v zámečnické dílně bývalého JZD, ale lehké hliníkové rameno s dalšími nezbytnými prvky, jako je kloub, plastová rukojeť a korkový povrch dosedací plochy fotoaparátu (korek mimochodem velmi chválím – na rozdíl od gumy se na něj „nelepí“ fotoaparát ani po delší době). „Železné“ jsou pouze tři plíšky závaží ve spodní části steadicamu a pochopitelně také spojovací materiál. Proč zdůrazňuji hmotnost – která mimochodem činí 640 gramů – tohoto zařízení? Protože to celé, plus fotoaparát s objektivem, budete držet v jedné ruce…

A můžete si být jisti, že i tak lehká sestava, kterou je Nikon D600 + malý objektiv AF Nikkor 24 mm F2,8, po pár desítkách minut natáčení pěkně ztěžkne (na snímku je objektiv AF-S Nikkor 58 mm F1,4G).

Steadicam Mejlaprod Jr.

Nutno dodat, že pro tento steadicam je zmíněná sestava těla o hmotnosti kolem 750–850 gramů (zkoušel jsem i s D7000 – funguje to), plus „jakýkoliv lehký objektiv“ limitní. Rozhodně nepočítejte s tím, že jej využijete zároveň například pro Nikon 1 či třeba pro kompakty, neřkuli odolné sportovní kamery typu GoPro a spol. – pro menší a lehčí aparáty je zkrátka nutné mít odpovídající velikost steadicamu. Mám-li ale zabrousit na opačný konec zatížení námi testovaného modelu Mejlaprod Jr., pak podle výrobce by si měl poradit se sestavou typu Nikonu D800 s velkým a těžkým zoomem AF-S Nikkor 24–70 mm F2,8G. Nezkoušel jsem, nemaje aktuálně tento hi-tech k dispozici, nicméně věřme občas výrobci…

…dobře na bojišti

Jak jednoduše se steadicam od firmy Mejlaprod tváří – ostatně také jednoduchý je – o to více mu musíte věnovat pozornosti pro správné nastavení. To ale není výtka ani výjimka, stabilizační zařízení tohoto druhu se zkrátka obecně musí nejprve dobře „seštelovat“ – až pak podávají požadovaný výkon. Stručný návod jsem připravil v následujícím videu. Zde také najdete ukázky funkčnosti tohoto steadicamu.

Natáčíme video se steadicamem – krátce a stručně

Steadicam Mejlaprod Jr. Používejte spíše širší ohniska – natáčení se steadicamem je ostatně vhodnější pro kontaktní záběry, které „normálním“ nebo dlouhým sklem neuděláte

Pozor na změnu těžiště u zoomů – jakmile změníte ohnisko, je nutné celou sestavu znovu vyvážit. (Zalepte si prstenec zoomu lepicí páskou…)

Vyhněte se jakýmkoliv prudkým pohybům – „let plavmo“ chce klid a rozvahu

Při „zatáčení“ pohybujte celou paží, kloub si můžete přibrzďovat ukazováčkem. Prudkým pohybem zápěstí nic nezískáte, naopak

Otázka je, co s optickou stabilizací objektivů – výrobce radí nechat ji aktivní, já bych ji spíše raději vypnul. Ale nemaje takové širší sklo, nezkoušel jsem to

Může to znít jako blbost, ale sundejte z fotoaparátu popruh. Jen by vám překážel a „rušil“ stabilitu


Steadicam Mejlaprod Jr.

Výrobce/distributor: Mejla production

Cena: 2 000 Kč


Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *