S uvedením nového Nikonu Z fc na trh byl aktualizován také software NX Studio, a to na verzi 1.0.1. To mimochodem znamená, že RAWy „eFCéčka“ otevřete a zpracujete pouze v tomto programu – nikoliv už ve „starém“ Capture NX-D, který upgradovaný nebyl.
První aktualizace NX Studia samozřejmě přináší také opravy. Jejich detailní seznam najdete zde, já se v tomto článku budu věnovat pouze dvěma z nich.
Konec nervů z ořezu
To, že se při pokusu opravit již provedený ořez snímku tento nástroj resetoval, mě na první verzi NX Studia neskutečně rozčilovalo. Ořezávám v podstatě každou fotografii a ořez dělám průměrně tak natřikrát (jsem trochu nešikovný) než jsem spokojený. Aktualizace 1.0.1 naštěstí tento bug opravuje, takže nástroj pro ořez nyní pracuje tak, jak má – při jeho opakované aktivaci zůstane původní rámeček ořezu v celkovém záběru zachovaný, a lze jej dál editovat. Pouze klávesová zkratka T, místo celosvětově normálního C (Crop – ořez), zůstala i po upgradu NX Studia zachovaná. Tiše jsem doufal, že se Nikon vrátí ke standardu, ale jak se zdá, na novou zkratku si nejspíš budeme muset zvyknout.
Bezdrátově do NX Studia
Druhou, vlastně po aktualizaci na Nikonu Z fc třetí novinkou v upgradu NX Studia, o které chci v tomto článku psát, je propojení se softwarem Nikon Wireless Transmitter Utility. To je program (nebo spíš ovladač), který umožňuje novým Zetkům fotit tak, že se snímky pomocí Wi-Fi ukládají rovnou do počítače. Tedy ne do mobilu skrze aplikaci Snap Bridge, ale přímo do počítače (tzv. tethering).
Ono nové propojení Wireless Transmitter Utility a NX Studia spočívá jednoduše v tom, že při aktivaci bezdrátového přenosu do počítače se snímky rovnou otevírají v NX Studiu – čili můžete hned pracovat na postprodukci. Je to řekněme drobná vychytávka, nicméně v dnešní pohodlné době se i toto počítá. Jen podotýkám, že bezdrátově se samozřejmě přenáší plné verze snímků, ať už se jedná o JPEGy nebo NEFy (či oba formáty naráz).
Tuto novou funkci jsem vyzkoušel s Nikonem Z 50 – pracuje bezvadně.