80 let a 75 milionů Nikkorů

V těchto dnech si společnost Nikon připomíná 80. výročí zahájení výroby objektivů značky Nikkor. Jak jsme vás již informovali na konci loňského roku, vyprodukovaly továrny Nikonu za tu dobu, přesněji k listopadu 2012, celkem 75 milionů objektivů. Obě čísla jsou bezpochyby úctyhodná a nezbývá, než sejmout pomyslný klobouk dolů.

80 let Nikkoru

Zrod Nikkorů se datuje k roku 1933, kdy byl vyroben první Aero-Nikkor – objektiv pro letecké snímkování. Optika s bajonetem F pro jednooké zrcadlovky však přišla až v poválečné historii, a co jiného by mělo být první než padesátka, že ano? Objektiv Nikkor-S Auto 5 cm f/2 (v té době se ještě ohnisková vzdálenost neoznačovala milimetry, ale centimetry) je tedy nejstarším předchůdcem skel, která nyní používáte ve svých digitálních zrcadlovkách.

Dost ale řečí, podívejte se raději na působivé video k 80. výročí Nikkorů. Trochu se pochlubím, že jsem měl před pár lety to štěstí a navštívil jsem továrnu jiného výrobce objektivů v Japonsku. Mohu potvrdit, že to tam vypadalo skutečně jako na tomto videu. Špičkové objektivy (ale jak si můžete na videu všimnout, i relativně levná pevná skla) se opravdu vyrábějí manufakturním způsobem s vysokým podílem ruční práce, stejně probíhá broušení čoček, kalibrování optiky a další pracovní operace. Je ale nutné dodat, že například levné setové zoomy jsou vyráběny automaty – to by snad ani jinak při těch objemech a ceně nebylo možné.


Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *