8 % navíc. Květnové FotoVideo u vašich prodejců

Všimněte si prosím, jak duchaplně v posledních měsících píši upoutávky na nová čísla časopisu FotoVideo. Minule to bylo 80 stran jako bonus. V dubnovém časopisu FotoVideo, dnes 8 % navíc. Kam já na to chodím? :-) Ale vážně: Těch osm procent je osm stran čili čtyři listy navíc nad obvyklou stovku stran. Můžete si říct „Osm stran, co to je?“, ale pozor – na osm stran se vejde například krásný velký rozhovor s výborným fotografem. Takže neohrnovat nos, ale číst a koukat na fotky! :-)

Časopis FotoVideo 5/2021

Já se vás v této upoutávce budu snažit navnadit taktéž na rozhovor, či spíše na část rozhovoru s libereckým fotografem Karlem Doškem, který s ním vedla Alena Čechová. Proč část rozhovoru? Protože celý tento rozhovor si můžete nikoliv přečíst, ale poslechnout jako jeden z dílů podcastu Dotek fotek, který najdete na obvyklých podcastových platformách jako je Spotify, Apple podcasty nebo Google podcasty.

Karel Došek je „subjektivní krajinář“, který mimo jiné platí za jednu z největších kapacit na klasické zvětšování fotografií ve fotokomoře v okruhu mnoha kilometrů od Liberce. Kromě toho také působí jako pedagog na Liberecké škole fotografie a grafiky. V rozhovoru mě zaujal jeho názor na otázku nezbytnosti talentu fotografa. Karel Došek doslova říká:

„Talent není až tak úplně zásadní. Myslím, že je to prostě o pracovitosti, ta je asi důležitější. Fotka se do velké míry naučit dá.“

A na následující otázku Takže se dá fotografie „vydřít“? tento autor odpovídá:

„Asi ano. V podstatě jsem se nesetkal s nikým, komu by to tak strašně nešlo, že by s tím seknul, protože už to nikdy nepůjde.“

To je pěkné, to budu svým studentům říkat, abych je povzbudil, když jim vracím jejich práce k přefocení :-)

Časopis FotoVideo 5/2021

Anonce: Je tu velké květnové FotoVideo

Zdroj: FotoVideo

Ano, souhlasí, nemýlíte se. Je tlustší o osm stran za stálou cenu. Fotovideo přeci přináší každý měsíc nějaké překvapení. Tentokrát je jich tolik, že jim obvyklých 100 stran ani nemohlo stačit. Určitě už máte také dobrou náladu jako my všichni v naší redakci? Důvodů naší radosti nejen ve spojitosti s tímto vydáním je hned několik.

Mistři fotografické reportáže

Obrovskou radost nám udělali dva skvělí fotoreportéři ověnčení spoustou fotografických ocenění, se kterými se nám poštěstilo udělat (v té době ještě z karantény na dálku…) neobvyklý dvojrozhovor. Michal Růžička a Jan Zátorský patří k naší naprosté novinářské špičce, a přestože ten rozhovor měl onu zvláštní lockdownovou atmosféru, tak se určitě stane jedním ze zlatých materiálů naší časopisecké historie. Doporučujeme!

Horká láva neměla šanci!

Další, naprostou „bombou“ tohoto květnového vydání je horká fotografická lekce a vyprávění neskutečného Petra Jana Juračky. Tento náš dlouholetý kolega si opět po čase dal laťku ještě trochu výš a vyrazil si povídat s několika drony a dalším fotografickým vybavením s aktuálně velmi žhavým vulkánem na Islandu. Fotografie této nádherné přírodní události jsou sice vidět na sociálních sítích, ale vytištěné na papíře jste je už viděli? A dokonce s neuvěřitelně vtipným textovým doprovodem Petra Jana Juračky? To určitě ne! A na závěr článku ještě jako přídavek najdete jeho skvěle nastříhané video, které si můžete přes QR kód přehrát ve vašem smartphonu.   

Časopis FotoVideo 5/2021

A ještě jeden skvělý fotoreportér!

Když už byl úvodní rozhovor tohoto vydání s Michalem Růžičkou a Janem Zátorským skoro hotový, dostaly se nám do ruky nádherné velikonoční snímky špičkového fotoreportéra Reuters a Slovenské tlačové agentury, Radovana Stoklasy. To musíme mít, rozhodlo se téměř jednohlasně. A tak se volalo a psalo na Slovensko, Radovan byl velmi vstřícný a na svět přišla další nezapomenutelná radost s neskutečnými fotografiemi.

Fotograf roku má aktuální téma: Zlatá hodinka

Vkládejte do něj své fotografie! Je to úžasně barevné téma. Všichni se společně rádi zaměříme na hru světel a stínů a ikonickou zlatou hodinu – poslední hodinu denního svitu, kdy slunce svým měkkým světlem krásně maluje a stíny se stávají plastickými a vytvářejí neskutečné obrazce, které podněcují fotografovu představivost. Foťte a vkládejte své příspěvky na toto téma do soutěže Fotograf roku průběžně a kdykoli a nejpozději do 30. 5. 2021.

Ve vlaku

Mimochodem! Všimli jste si také této speciální kategorie Fotografa roku! Foťte ve vlaku, vkládejte své snímky na web fotografroku.ifotovideo.cz, vyhrajte kilometrickou banku na 2000 kilometrů a cestujte s Českými drahami, kam se vám zachce!  Více na stranách 102 a 103. Je toho hodně, co vám v tomto vydání nabízíme. 

Časopis FotoVideo 5/2021

Přejeme vám s naším květnovým vydáním hezké chvíle a vybíráme z jeho rozšířeného obsahu například následující články:

Rozhovor: Michal Růžička a Jan Zátorský
Tyto dvě velké osobnosti české fotožurnalistiky není třeba představovat. Prohlédněte si jejich úžasné snímky!

Dobrodružství: Petr Jan Juračka na Islandu
Davídci a Goliáš, aneb s drony do hrdla vulkánu? Myslíte si, že je to možné? Petr vás přesvědčí, že ano!

Rozhovor: Odpovídá pan Dayong Li
CEO Venus Optics o jeho začátcích, současnosti i o tom, že je to velmi příjemný a chytrý člověk. Krásně jsme si popovídali. Čtěte pozorně.

Časopis FotoVideo 5/2021

Praxe: Svícení a fotografický projekt
Stanislav Petera – Jak se fotila Studená válka? Standa má obrovské fotografické projekty a my představujeme jeden z nich.

Praxe: Další velká videoporadna
Akustika a záznam zvuku při tvorbě videa, dvě velmi důležité věci a rady pro videonadšence.

Technika: Hasselblad 907X 50C
Podívejte se s námi, co umí tato lahůdka, kterou měli někteří členové naší redakce v rukou.

Časopis FotoVideo 5/2021

Pozor, máme nový dárek k vašemu předplatnému, vyberte si ho! Už jste si objednali vaše FotoVideo až domů! Je to stejně jednoduché, jako v jiných e-shopech!

K celoročnímu předplatnému časopisu FotoVideo prostě dárky odjakživa patří. Udělejte si radost (a také vašim blízkým?) na dalších dvanáct měsíců! S naším předplatným opravdu ušetříte. Vybírejte dle chuti, ale rychle, dárků je dost, ale některé jen v omezeném množství! Předplaťte si nás natrvalo, nebo si vyzkoušejte, zda nás chcete odebírat po jednom či dvou či třech či šesti či dvanácti výtiscích. Jak se vám to bude líbit. Ale s delší dobou předplatného výrazně klesá jeho cena a dárek je zdarma k novému, celoročnímu předplatnému.

Vybírejte si na našem webu. Mít doma kvalitně tištěný časopis FotoVideo každý měsíc o den dříve, než se objeví ve volném prodeji na stáncích a v prodejnách, a ještě k tomu levněji za cca 60 % jeho normální, prodejní ceny, to už se fakt vyplatí! Šetříte tak své peníze a ještě vyděláte.

Časopis FotoVideo 5/2021

Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *