3× podzimní Nikonblog.sk – slovenské čtení na dlouhé večery

Musím přiznat, že mě rozdělení bývalého Československa na přelomu let 1992 a 1993 mrzelo a mrzí mě dodnes. Kdybych k tomu měl napsat jen jeden jediný důvod, tak je to slovenština. Ten krásný zpěvný jazyk s nesčetně libozvučně znějícími slovy a mnoha nářečími se prostě skvěle poslouchá i čte. Ale dost nostalgie – slovenština samozřejmě zůstává a najdete ji mimo jiné také na „bratském“ Nikonblog.sk. Pravidelně z něj vybírám nejzajímavější články a dnes bych vás chtěl upozornit na tři podzimní.

„Déčkové“ objektivy Nikkor do třetice

V minulé upoutávce na články ze slovenského Nikonblogu jsem psal o testech dvou „déčkových“ objektivů – AF Nikkor 50 mm F1,4D a AF Nikkor 180 mm F2,8 IF ED –, které zde Julo Kotus publikoval. Jen na okraj: „déčkovou padesátku“ jsem do té doby neznal, respektive neznal jsem její obrazový výstup. Po Julově článku jsem ale neváhal a hned jsem si ji pořídil. Od Jula… :-)

Nicméně nově najdete na Nikonblog.sk představení třetího objektivu typu D – AF Nikkor 85 mm F1,8D.

AF Nikkor 85 mm F1,8D na těle Nikon Df
AF Nikkor 85 mm F1,8D na těle Nikon Df

V článku s názvem Stará láska nehrdzavie. Nikon AF-D 85mm f/1,8 Julo Kotus velmi přesně vyzdvihuje výhody tohoto portrétního skla, ale nebojí se ani popsat zápory objektivu, jehož optická konstrukce vznikla před téměř třiceti lety. S jeho názory naprosto souzním, ostatně sám také toto „sklíčko“ vlastním a mám jej velmi rád.

AF Nikkor 85 mm F1,8D na „plnou díru“ | Foto Julo Kotus
AF Nikkor 85 mm F1,8D na „plnou díru“ | Foto Julo Kotus
Dabls? To nebude slovensky

Dabls je název nejnovějšího projektu talentovaného slovenského fotografa Braňa Poláčka, kterého budete znát i z českého Nikonblogu. Braňo se pravidelně účastní naší soutěže JSEM | Fotka měsíce Nikonblogu, a byl například také členem Nikon týmu na Desperados High Jump 2015.
Dabls je novotvar odkazující na dvojexpozici – která je spojovacím prvkem celého konceptu. Braňo Poláček fotografoval portréty sportovců a umělců, „do nichž“ montoval konkrétní osoby v akci. Vznikla z toho velmi zajímavá série – více čtěte v článku Dabls Braňa Poláčka.

BMX jezdec Kristián Kmeťa | Foto Braňo Poláček
BMX jezdec Kristián Kmeťa | Foto Braňo Poláček
7 důvodů pro DSLR

Tak, jako fotomobily ohrožují trh kompaktních fotoaparátů, tlačí se na místo zrcadlovek tzv. mirroless aparáty čili nehezky česky, bezzrcadlovky. Vpravdě renesanční osobnost Thom Hogan publikoval na svém webu článek Seven Reasons Why I’m Still a Nikon DSLR User, který šéfredaktor slovenského Nikonblogu v domovském jazyce předkládá svým čtenářům jako Sedem dôvodov, prečo stále používam zrkadlovky Nikon, podľa Thoma Hogana.

7 důvodů pro DSLR

Článek je podle mého názoru velmi korektní, nicméně vyvolal na Nikonblogu.sk poměrně rozsáhlou diskuzi, která je… také korektní. Což je třeba ocenit – Nikonblog.sk evidentně čtou fotografové, kteří mají svůj názor, nebojí se jej vyjádřit, ale zároveň slangem internetového věku řečeno – netrollují.


Sdílej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *